Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sunt in2005 microintr. daca in aug2004 nu am avut salariati? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sunt in2005 microintr. daca in aug2004 nu am avut salariati?

11 replies to this topic

#1 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 14 April 2005 - 10:34 AM

o firma care in anul 2004 a avut un salariat in IAN FEB si DEC (deci nu a avut salariati in fiecare luna) indeplineste conditii de la art. 103 din Codul Fiscal ?

Art. 103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoanã juridicã românã care îndeplineºte cumulativ urmãtoarele condiþii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) are înscrisã în obiectul de activitate producþia de bunuri materiale, prestarea de servicii ºi/sau comerþul;
B) are de la 1 pânã la 9 salariaþi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depãºit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este deþinut de persoane, altele decât statul, autoritãþile locale ºi instituþiile publice.




#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 15 April 2005 - 07:53 AM

nu mai esti micro daca in orice luna ai incetat sa mai indeplinesti una dintre conditii.....exceptand cazul celor 60 de zile de la constituirea societatii




#3 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 15 April 2005 - 08:04 AM

Nu inteleg de ce; deoarece in 31dec2004 a avut salariat asa cum se cere la articolul 103 pct. b

Unde se specifica ca trebuie sa aiba tot anul salariati?
Se specfica la art.104 doar ca trebuie sa angajeze in 60 zile de la infiintare



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 15 April 2005 - 08:26 AM

e clar spcificat ca daca la un moment dat nu ai indeplinit unua dintre conditii.....iti pierzi statutul de microintreprindere



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 09:25 AM

Nu sunt de acord cu Tony. Exceptand perioada de 60 zile de la infiintare, nu inteleg de ce s-ar pierde statutul de microintreprindere in situatia in care, pe parcursul activitatii, societatea ramane fara nici un salariat, dar face noi angajarai in termen de 60 zile de la ultima lichidare.



#6 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 15 April 2005 - 09:47 AM

nicole !
tu de unde interpetezi ca trebuie sa faca noi angajari in termen de 60 zile de la ultima lichidare ?
Eu nu am gasit nici macar aceasta specificare ?!

Intr-adevar in Normele vechi(MO 112/6feb 2004) la art 103 care nu stiu daca mai sunt in vigoare deoarece au aparut alte norme, se specifica "Pentru persoanele juridice care au au singur angajat care DEMISIONEAZA incursul unei luni, cond prevazuta la art 103 lit. b se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat"
1. in noile norme nu sunt norme la art103
2. chiar daca normele vechi referitoare la art103 sunt in vigoare se refera strict la DEMISIONEAZA.



#7 circo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 April 2005 - 07:17 AM

tony a spus:

e clar spcificat ca daca la un moment dat nu ai indeplinit unua dintre conditii.....iti pierzi statutul de microintreprindere


Dar cum se interpreteaza conditia de la pct. b art 103
B) are de la 1 pânã la 9 salariaþi inclusiv



Trebuie sa aiba 1-9 salariati la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent asa cum se explima in lege, sau
trebuie sa aiba in fiecare luna 1-9 salariati ?
Nu ne referim aici la o firma infiintata in anul fiscal precedent

Rog lamuriti-ma si pe mine. nu este clar deloc



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 April 2005 - 09:09 AM

Am gresit, recunosc.
Trebuie sa aiba in fiecare luna cel putin un salariat.



#9 bluecori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 19 April 2005 - 08:38 AM

Am si eu o intrebare legata de aceste subiect, daca a-tzi putea sa ma ajutatzi v-as fi foarte recunoscatoare!!!
In lege se specifica doar salariat, dar scrie undeva ca acel salariat (in cazul in care exista unul singur) trebuie sa fie neaparat cu norma intreaga pentru a indeplini conditiile pt microintreprindere? Ar putea fi unul singur cu jumatate de norma, iar SRL-ul sa ramana platitor de impozit pe venit?



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 April 2005 - 11:50 AM

poate fi si angajat cu timp partial.



#11 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 19 April 2005 - 12:25 PM

POATE FI UN SINGUR SALARIAT CU 2h/ZI



#12 bluecori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 19 April 2005 - 12:42 PM

Va multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-atzi raspuns !!! :o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL