Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tichete cadou

19 replies to this topic

#1 Oana C.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 14 April 2005 - 10:52 AM

Cand pot sa dau angajatilor tichete cadou si cat la suta sunt deductibile fiscal?



#2 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2005 - 04:02 PM

Tichetele cadou sunt o "gaselnita" a firmelor care se ocupa cu "productia" de tichete pentru a-si spori vanzarile. Nu le ajungeau comisioanele aferente tichetelor de masa asa ca au inventat tichetele cadou.
Din punct de vedere fiscal tichetele cadou sunt privite ca si cum angajatorul ar da bani angajatului.
Cheltuieli nedeductibile la determinarea profitului impozabil, in principiu, cu rezerva incadrarii in procentul de 2% din cheltuielile cu salariile.

apf



#3 mihac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:profesionale

Postat 15 April 2005 - 10:46 AM

Am si eu citeva nelamuriri:
1-poate angajatorul sa distribuie unei angajate aflate in concediu de maternitate tichete cadou de Paste in beneficiul nou-nascutului? stiu ca nu i se pot acorda tichete de masa pe perioada concediului; e valabil si pentru tichetele cadou? avind in vedere ca se dau in beneficiul copiilor angajatului?
2-dar pentru o angajata cu timp partial de lucru-respectiv 2h/zi- care are un copil,poate primi tichete cadou de Paste?
3-care sunt legile care reglementeaza aceste lucruri? fiindca in codul fiscal n-am gasit lamuriri pe aceste teme!



#4 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 15 April 2005 - 03:47 PM

Legea 142/1998 dar nu mai stiu alte modificari



#5 mihac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:profesionale

Postat 15 April 2005 - 04:18 PM

multumesc, dar acea lege se refera la tichete de masa, nu tichete cadou.



#6 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2005 - 10:32 AM

Repet: a determina regimul fiscal al unui tichet cadou de 1 milion este totuna cu a determina regimul fiscal al cheltuielii constand in acordarea unui milion cash. Nu exista legislatie cu privire la tichetul cadou.
apf



#7 daniella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Interests:capcane contabile

Postat 20 April 2005 - 12:28 PM

cod fiscal-cap.III,art.56 4-a Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor ,cu ocazia Pastelui......sunt neimpozabile in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane nu depaseste 1,200,000 lei.valoarea s-a modificat la 1,500,000,
-nu specifica decat ca persoanele trebuie sa fie salariate ale firmei, nu si cate ore pe zi.



#8 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 October 2006 - 07:08 PM

lRog dezbaterea acestui subiect "tichete cadou".Citesc astazi intr-un articol din ziarul local,ca aceste tichete cadou,sunt "cheltuieli de protocol deductibile fiscal".Cunoaste careva mai multe informatii in privinta aceasta ? Care este totusi diferenta ,si daca este o diferenta favorabila intre : a acorda tichete cadou sau a opta pt. tichete de masa ?



#9 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 01 November 2006 - 10:54 AM

Tichetele de masa sunt un ajutor pentru masa zilnica a salariatilor care vin la serviciu.

Tichetele cadou sunt reglementate de Legea 193/2006, Mon. Of. 443/23.05.2006, si HG 1317/20.09.2006, pentru aprobarea Normelor metodologice privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, Mon. Of. 823/06.10.2006.
Lg. 193/2006, art. 2 alin 1: Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, precum si pentru cheltuieli sociale.
Norme metodologice: 2.1. Activitatile si destinatiile prevazute la art. 2 alin. 1 in Lege, cu modificarile ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se incadreaza in prevederile Legii 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
mdtru



#10 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 01 November 2006 - 07:46 PM

Va rog un vot pt fata mea. :angry:
Rog administratorii sa ma scuze ca am postat aici. Nu imi puneti bulina neagra, sunt si eu mamica care isi adora odorul.
http://www.utilecopi...ezi.asp?idc=742

Aceasta postare a fost editata de MANUELA: 01 November 2006 - 07:47 PM

Sa traiti bine!



#11 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 22 November 2006 - 08:38 PM

buna seara,

am si eu o problema in legatura cu tichete cadou.
societatea s-a gandit ca pentru sarbatorile de iarna sa dea o bonificatie pt fiecare angajat.
am incheiat contract cu firma respectiva ( cu optiunile prevazute de lege ), care pana la acest moment ne furniza tichete de masa.
ei au spus ca vin in ajutotul societatilor prin acest contract care da posibilitatea ca prin aceste tichete firma sa faca , citez:
" Art. 2. - (1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pieței, promovarea pe piețe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă și publicitate, precum și pentru cheltuieli sociale. " si ca se va factura una din activitatiile de mai sus.

nelamurirea mea este urmatoarea: ****daca exista pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti, pot deduce aceasta cheltuiala ( fiind pe profit in acest an ) ?

si avand in vedere extrasul din lege , cum inregistrez eu aceste tichete ...

am vazut in legislatie 2% cheltuieli sociale si 2 % protocol din profit.
mentionez ca nu exista cheltuieli de protocol pe firma, suntem mai cumintzei asa :P

sper ca m-am facut inteleasa.
multumesc si astept raspuns.
ocean



#12 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 November 2006 - 09:00 AM

Da, respectand 2% din profitul brut pt protocol si 2% din fondul de salarii pentru cheltuieli sociale.
iuliana



#13 Guest_nico_maria_*

  • Guests

Postat 23 November 2006 - 11:48 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 23 2006, 09:00 AM, a spus:

Da, respectand 2% din profitul brut pt protocol si 2% din fondul de salarii pentru cheltuieli sociale.

BUNA IULIANA,

EU AS ZICE CA MAI DEGRABA SA SE INREGISTREZE CA RECLAMA SI PUBLICITATE, CU O MICA SPECIFICATIE PE ELE, DECAT PROTOCOL.
CE ZICI?

NICO POPA



#14 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 November 2006 - 02:39 PM

Da, se poate, dar limita este tot 2% in ceea ce priveste deductibilitatea.
iuliana



#15 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2006 - 03:17 PM

Este obligatorie utilizarea tichetelor cadou pentru sumele acordate, de Craciun, copiilor salariatilor?
Sau pot intocmi ( ca si pana acum) stat de plata cu suma, semnatura iar in antet: Sume pentru copii cf. Cod Fiscal art...
Ca nu vad utilitatea platii comisionului si nu stiu daca este interzis expres undeva :wink: .

Aceasta postare a fost editata de fboji: 24 November 2006 - 03:19 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#16 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 29 November 2006 - 01:23 PM

Vezi postareamichi dtru, la Nov 1 2006, 10:54 AM, a spus:

Tichetele de masa sunt un ajutor pentru masa zilnica a salariatilor care vin la serviciu.

Tichetele cadou sunt reglementate de Legea 193/2006, Mon. Of. 443/23.05.2006, si HG 1317/20.09.2006, pentru aprobarea Normelor metodologice privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, Mon. Of. 823/06.10.2006.
Lg. 193/2006, art. 2 alin 1: Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclama si publicitate, precum si pentru cheltuieli sociale.
Norme metodologice: 2.1. Activitatile si destinatiile prevazute la art. 2 alin. 1 in Lege, cu modificarile ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se incadreaza in prevederile Legii 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Aproape ca nu mai inteleg.Normele 2.1. spun ca tichetele cadou sunt generatoare de celtuieli ( nu inteleg de care ?poate ca nu sunt deductibile) pentru ca aceleasi norme la Art 12 Norme met. 11.2 spun ca asupra acestor tichete nu se retine nici CAS,CASS,somaj sau CCI. Atunci ce cheltuieli genereaza? Dar nu spune nimic de impozit .Va rog sa ma lamuriti si pe mine .Multumesc



#17 virgil dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:buzau

Postat 29 November 2006 - 10:44 PM

care este procedura pt a utiliza tichete cadou pt activitati de marketing, de publicitate; inteleg ca pt angajator e deductibila 100%, ch de publicitate marketing fiind 100% deductibile; intrebarea e daca tb sa semneze intr-un stat/ tabel pt primirea tichetelor de catre persoane din afara unitatii si daca aceste sume sunt considerate venituri impozabile pt persoana care le primeste (daca da tb impozitate la sursa?)
va multumesc



#18 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 29 November 2006 - 11:43 PM

HOTĂRÂRE Nr. 44 din 22 ianuarie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal:



39. Sunt cheltuieli deductibile limitat, de exemplu, următoarele:
- cheltuielile cu sponsorizarea și mecenatul sunt deductibile în limitele stabilite la art. 48 din Codul fiscal și potrivit condițiilor din legislația în materie;
- cheltuielile de protocol ocazionate de acordarea unor cadouri, tratații și mese partenerilor de afaceri, efectuate în scopul afacerii;
- cheltuieli reprezentând cotizații plătite asociațiilor profesionale și contribuții profesionale obligatorii plătite organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii și datorate potrivit legii;
- cheltuielile reprezentând indemnizația de delegare și detașare în altă localitate, în țară și în străinătate, în interesul serviciului, sunt deductibile, respectiv în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;
- cheltuielile sociale în limita unei sume stabilite prin aplicarea unei cote de până la 2% asupra fondului de salarii realizat anual și acordate pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă, sub forma: ajutoarelor de înmormântare, ajutoarelor pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarelor pentru bolile grave și incurabile, ajutoarelor pentru naștere, cadourilor pentru copiii minori ai salariaților, cadourilor oferite salariatelor, contravalorii transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costului prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora. Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt deductibile în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depășește 1.500.000 lei.
....

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 1.500.000 lei. Nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevăzute mai sus, realizate de persoane fizice, dacă aceste venituri sunt primite în baza unor legi speciale și finanțate din buget;

Norme metodologice:
80. Ajutoarele de înmormântare sunt venituri neimpozabile atât în cazul angajatului, cât și în cazul altor persoane, potrivit clauzelor din contractele de muncă sau prevederilor din legi speciale.
81. Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajaților cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie se aplică atât darurilor constând în bunuri, cât și celor în bani, în cazul tuturor angajatorilor de forță de muncă.

Parerea mea: daca vrei sa dai ceva salariatului, mai bine ii dai banii!!! Se va bucura si mai mult, si scutesti si din costurile generate de comisioanele acestor tichete cadou...



#19 virgil dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:buzau

Postat 04 December 2006 - 09:34 AM

merci pt informatii
eu insa vroiam sa stiu cum tb sa procedez sa dam partenerilor de afaceri tichete cadou, trecute pe ch. de publicitate (pe carton sa scrie numele firmeo, la multi ani, etc)
tb vreun stat/ tabel cu semnaturile lor si daca aceste tichete reprezinta venituri impozabile pentru parteneri persoane fizice, pt ca lor le vom da, ca reprezentanti ai partenerilor
va multumesc



#20 Nelu B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 July 2007 - 03:40 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 23 2006, 03:39 PM, a spus:

Da, se poate, dar limita este tot 2% in ceea ce priveste deductibilitatea.
UNA ESTE 2% DIN FONDUL DE SALARII SI ALTA ESTE 2% DIN PROFITUL BRUT






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL