Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subventie pentru cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


subventie pentru cresterea copilului

2 replies to this topic

#1 andreea.dragusanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 January 2009 - 04:37 PM

Am si eu o intrebare. Sunt si eu contabila dar nu m-am intalnit inca niciodata cu aceste lucruri. Unde as putea sa le gasesc. Este vorba despre mine. Am lucrat 1 an si 2 luni, dupa care am avut o pauza de 2 luni, iar acum muncesc din nou. Pot beneficia de aceasta subventie pentru cresterea copilului? Daca poate cineva sa-mi spuna unde macar sa ma interesez. Va multumesc mult de tot.



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2009 - 04:38 PM

in primul rand ce pauza? in al doilea rand ce subvenitie? daca te referi la indemnizatia de ingrijire a copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, atunci pentru asta iti trebuie în ultimul an anterior datei nașterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit. daca in acea pauza, de care zici tu, de 2 luni, ai beneficiat de somaj, se ia in calcul si acea perioada. sunt atatea discutii pe tema asta, incat eu ma mir ca mai pui asemenea intrebari...mai ales ca lucrezi totusi in contabilitate... vrei nu vrei tot iti trec pe la urechi legile astea...

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 148 din 3 noiembrie 2005
privind susținerea familiei în vederea creșterii copilului - de aici poti afla mai multe

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 17 February 2009 - 04:39 PM




#3 i96nds

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 March 2009 - 03:06 PM

Banuiesc ca nu va referiti la alocatia copilului - care e de 200 lei (in mod normal) - platiti lunar, pana cand copilul face 2 ani.

La fel, banuiesc ca nu va referiti la concediul de ingrijire a copilului - platit mamei pana cand face copilul 2 ani. Doar ati zis ca acum lucrati - deci e altceva.

Poate va referiti la acel stimulent si nu subventie.
Orice mama care hotaraste sa revina la lucru inainte de a implini copilul 2 ani poate beneficia de 100 lei lunar.
Aceasta e o mini-compensatie intrucat mama renunta la acel CIC platit de stat.

Cei 100 lei lunar (pana face copilul 2 ani) se platesc tot de directia de asistenta a copilului.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL