Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere tva posta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere tva posta


6 replies to this topic

#1 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 January 2009 - 12:23 PM

Buna. Voi deduceti TVA de la cheltuielile postale? Cu recomandate spre exemplu. Acum posta da facturi in care e mentionat Tva-ul si chitante. Logic ar fi sa se deduca , nu?



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2009 - 12:37 PM

daca detii FACTURA de la posta, pe care scrie TVA, se deduce.
insa eu am probleme cu primirea facturii, care se da "automat" doar la recomandate cu confirmare de primirre, si cand la ghiseu cer factura pentru niste recomandate simple, mi se tine o predica despre faptul ca "calculatorul" nu poate "scoate" factura decat pentru cele AR, pentru cele simple NU se da factura, doar "tichet pentru recomandate". si ma mai pune la punct dupa ce ii spun de Codul Fiscal, ca ce bine sa stiu mai bine ce trebuie ele sa faca!!!
(scuze pt.off-topic, trebuia sa deschid unul nou la diverse: problema cu facturi de la Posta Romana, insa mi-a iesit neintentionat... )

Bea



#3 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 27 January 2009 - 12:57 PM

:frusty: :sad: Stiu ce vrei sa zici. De aceea o sa trimit doar recomandate cu confirmare de primire - ca sa primesc factura. Multumesc si o zi usoara.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 January 2009 - 02:20 PM

M-am interesat la echipa de programatori care a facut programul de facturare de la Posta si mi-au zis ca factura se emite automat (nu doar la cerere) si pentru recomandate simpe, fara confirmare de primire (cam pentru vreo 10 servicii). Mi-a si listat una ca sa ma convinga. E adevarat ca facturarea este doar de cateva luni. Daca se plateste cu numerar, factura e insotita de chitanta. Daca nu se factureaza, probabil ca lucreaza inca cu vechiul program.
TVA-urile de pe facturile postale se pot deduce (dar nu si cel de pe vechile formulare postale).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2009 - 02:35 PM

nopris, ar trebui sa ne facio favoare, sa-i transmiti acelor programatori sa intreprinda cursuri de initiere pentru personalul de la Posta, multe functionare de acolo "nefiind obligate" sa completeze CUI si Nr.RC, spunand ca nu le permite programul, dar pot sa scrie la rubrica "adresa" aceste informatii.
si poate femeile respective au primit ordin interior sa nu dea factura doar pentru recomandate cu AR, asa sa-i oblige pe clientii doritori de factura sa cumpere un serviciu mai scump.
mai stii?
Bea



#6 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 28 January 2009 - 07:04 AM

Dar serviciile postale nu sunt scutite de TVA, conform art. 141, alin. (1), lit. p (Cod Fiscal)? Eu am facturi de la Posta fara TVA, cu mentiunea "scutit ", bine asta dupa "lupte seculare..." cu ei.



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 12:38 PM

Am avut si eu o discutie la ghiseul postal legata de aceasta problema dar n-a fost chip sa se rezolve ceva...au un program slab dpdv fiscal iar functionarii nu au habar de TVA (cod fiscal, deducere, etc). Am discutat si cu dirigintele oficiului postal dar se afla in aceeasi arie de necunoastere a problemei.

Deci, primesc factura unde la client se precizeaza doar Denumire client si Localitate asa ca nu inregistrez separat tva si nu deduc. Nu declar factura in 394...dar este normal? Posta Romana plateste acel tva statului si probabil ca declara factura si in 394. Asta inseamna ca la fiecare client - pentru a sti cine este platitor de tva - intra pe mfinante si verifica firma?! Mi se pare o treaba foarte dubioasa si de aceea consider ca au un soft foarte slab.
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL