Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plafon pt pfa cu norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plafon pt pfa cu norma de venit


2 replies to this topic

#1 lavinialazar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 January 2009 - 05:46 PM

buna, ma puteti ajuta si pe mine va rog?
in data de 17.12.2008 mi-au iesit actele pentru pfa, si conform declaratiei de impunere depusa in decembrie 2008, venitul net estimat pe anul 2008 era de 17.600 ron. Din acest venit anual mi s-a calculat un venit net estimat aferent zilelor ramase din anul 2008 (481 ron) la care s-a calculat impozitul aferent., intrebarile mele sunt:
1. care este suma maxima pe care o pot factura pentru anul 2008?
2.exista un plafon maxim anual (30.000 sau 35.000 euro) pe care daca il depasesti esti trecut la pfa cu norma de venit cu venitul net in sistem real ?
3. daca exista, acest plafon se imparte si el la numarul de zile ramase din an (la fel cum s-a intamplat si cu venitul net estimat)?
va rog frumos daca stie cineva sa imi spuna si mie

Aceasta postare a fost editata de lavinialazar: 29 January 2009 - 05:47 PM




#2 Alien Code

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 February 2009 - 09:38 AM

Vezi postarealavinialazar, la Jan 29 2009, 07:46 PM, a spus:

buna, ma puteti ajuta si pe mine va rog?
in data de 17.12.2008 mi-au iesit actele pentru pfa, si conform declaratiei de impunere depusa in decembrie 2008, venitul net estimat pe anul 2008 era de 17.600 ron. Din acest venit anual mi s-a calculat un venit net estimat aferent zilelor ramase din anul 2008 (481 ron) la care s-a calculat impozitul aferent., intrebarile mele sunt:
1. care este suma maxima pe care o pot factura pentru anul 2008?
2.exista un plafon maxim anual (30.000 sau 35.000 euro) pe care daca il depasesti esti trecut la pfa cu norma de venit cu venitul net in sistem real ?
3. daca exista, acest plafon se imparte si el la numarul de zile ramase din an (la fel cum s-a intamplat si cu venitul net estimat)?
va rog frumos daca stie cineva sa imi spuna si mie

1. Poti factura cat vrea muschii tai pe 2008!
2. Exista un plafon de 35.000E dupa care devii platitor de TVA, in caz ca nu esti! Nu stiu sa existe vreun plafon pentru a trece de la norma la real.
3. Putin probabil.




#3 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2009 - 10:22 AM

este un plafon de 35.000 euro - daca il depasesti devii platitor de tva; daca ai avut o sg luna activitate atunci suma se imparte la 12, cursul e 3,3817 lei pt. un euro; in caz ca depasesti plafonul (cca 2900 e/luna) te inregistrezi ca platitor dar ramai pe norma






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL