Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot fi deductibile urmatoarele cheltuieli.. ?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot fi deductibile urmatoarele cheltuieli.. ?!


4 replies to this topic

#1 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 January 2009 - 10:48 AM

Buna ziua !
Sunt titularul unei intreprinderi individuale c. CAEN 4932 (transport taxi), desfasor activitate fara angajati, nu am contract in nume propriu la ITM, si as vrea sa stiu si parerile altora cu privire la urmatoarele cheltuieli, daca sunt sau nu deductibile:
1 asigurarea CASCO. cei de la controlul financiar mi-au spus (verbal si nu scris...ca in varianta scrisa m-au ametit de tot, nimic concret) ca nu o pot deduce deoarece masina nu apartine intrepr.individ. chiar daca prin contractul de comodat pe care l-am incheiat si inregistrat la finante, am specificat detaliat si prevazut expres si acest tip de cheltuiala.( eu o interpretez ca pe o asigurare de risc profesional asa cum este e artata in normele Ord 1040)
Daca nu pot sa deduc toata suma , pot oare deduce doar suplimentul de 50% adaos la plafonul standard, pe care asiguratorul il percepe strict pentru activitate de taximetrie ( presupunand ca acesta imi poate elibera chitatna cu sumele defalcate)
2 daca voi incheia un contract individual cu casa de pensii ( am peste 45 de ani si doresc sa-mi completez stagiul de cotizare) aceasta cheltuiala pot sa o deduc ?
3 taxa de drum ( rovinieta ) si RCA _ul, pot fi deduse si ele ( urmare a acelorasi clauze din contractul de comodat )
Intradevar de aceste cheltuieli beneficiez si eu ca persoana fizica asupra unui bun cu folosinta mixta, aveti idee de vreo procedura privind impartirea cheltuielilor.
Va multumesc !



#2 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 31 January 2009 - 07:11 PM

[quote name='corpus' date='Jan 30 2009, 10:48 AM' post='192779']


1 si 3 Daca folositi masina si in folos personal cheltuielile trebe impartite. Un criteriu ar fi km de la bord. Pe z la sfarsit de zi apare km taxati. Daca faceti si foaie de parcurs e si mai bine. Km la iesire in tura - km la intrare din tura = km taxati. La fiecare sfarsit de luna se poate stabili modul de utilizare. taxi sau personal. Avand in vedere ca se depune declaratie anuala , acest calcul cred ca ar fi ok facut si anual.
2. Cheltuiala cu contributia pensii incheiat cu Casa Judeteana de pensii = deductibila integral




#3 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2009 - 12:43 AM

Cod Fiscal
Art.48
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:

a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;

3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.

- cheltuielile cu asigurarea masinii nu sunt deductibile.



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 01 February 2009 - 08:56 PM

Multumesc pt raspunsuri. ma bucur ca si altcineva schiteaza aceasta posibilitate de partajare a cheltuielilor mai ales ca prin total km din raport Z si km din bord, poate fi pusa in evidenta cota de folosire a masinii in interes de afcere si personal. Sper ca domnii d ela control sa accepte asa ceva.
Raman totusi ingrijorat ca din mesajul postat de katinca "rezulta" ferm ca asigurarea masiniii nu este deductibila !!! Am citit conditiile art 48 CF de nenumarate ori, insa consider ca in cazul acivitatii de taxi venitul se genereaza in exclusivitate doar de masina si exploatarea ei in regim de taxi. De aceea cred ca se poate deduce CASCO ca o cheltuiala pentru risc profesional, ( art 48 CF 4.d pct 3 indicat de katinca) aferenta activitatii generatoare de venit. Nu cred ca se comapara cu situatiile in care de exemplu, un cabinet avocatura, cabinet medical, doreste sa deduca CASCO pentru masina cu care se depalseaza. Obiectul meu de activitate fiind chiar transportul rutier, nu vad de ce nu s-ar considera accidentul rutier, un risc profesional . Intradevar masina fiind sub efectul contractului de comodat nu poate avea si caracter de apartenenta la patrimoniul afacerii.... Oare contractul de comodat mai are vreo relevanta in acest caz, chiar daca am prevazut expres clauze privind cheltuielile ? Consider modelul sugerat de lyv o posibila solutie si ma gandesc la partajarea cheltuielilor inclusiv pentru CASCO. fiind totusi un bun cu folosinta comuna.
Daca mai are cineva vreo idee rog sa posteze, personal consider topicul inchis
PS: stiti cumva care este valoarea amenzii in cazul in care un control financiar constata ca anumite cheltuieli nu pot fi deduse, as vrea sa ma risc si sa le trec pe toate ?!

Aceasta postare a fost editata de corpus: 01 February 2009 - 09:02 PM




#5 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 February 2009 - 11:49 AM

Vezi postareacorpus, la Feb 1 2009, 08:56 PM, a spus:

PS: stiti cumva care este valoarea amenzii in cazul in care un control financiar constata ca anumite cheltuieli nu pot fi deduse, as vrea sa ma risc si sa le trec pe toate ?!


Depinde de inspector. Dar nici nu trebe sa-ti dea amenda. Daca vine dupa 5 ani si-ti taie cheltuiala ai de plata majorari : SUMA *0.1% *16% * 1625 zile . Un calcul simplu arata ca la 1000 ron taiati ai 160 impozit si 260 majorari dupa cinci ani . Daca mai esti si platitor de tva inca 19% + majorari......... Si ajunge .........si fara amenda.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL