Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA de rambursat - declaratia 308 - completare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA de rambursat - declaratia 308 - completare


1 reply to this topic

#1 roxana_p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2009 - 11:30 AM

Buna ziua,

Va solicit ajutorul intrucat ma vad fara nicio solutie. Reprezint o companie din bruxelles care a platit o facura ( inclusiv TVA ) unei companii din Romania. Acum demaram procedura de rambursare a TVA-ului, dar in ultimul moment m-am impotmolit la declaratia 308 -contul bancar beneficiar.
Factura a fost emisa in EURO (!), fara a se trece vreun echivalent Ron in ziua respectiva(sau curs valutar) si platita tot in Euro. Atata timp cat rambursarea TVA se efectueaza din contul Trezoreriei , implicit trebuie trecut un cont in Ron. Este de la sine inteles ca nu se poate deschide un cont in Lei in Bruxelles.. iar in Romania bancile nu deschid cu asa mare usurinta un cont curent -si pentru o singura ( sau <3 ) operatiune!!
In ideea ca rezolv problema cu facura.. ce ma fac cu acest cont? A mai asistat / aplicat cineva procedura ? am citit ordinul 523/2007 de n ori.. si tot de atatea ori am sunat la dgfp.. fara succes insa..

Multumesc anticipat!!



#2 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 02 February 2009 - 12:14 PM

cred ca cererea de rambursare a tva trebuie facuta la Bruxelles; nu in Romania. ar fi trebuit sa furnizezi cod valabil de tva in ro, iar factura ar fi fost emisa fara tva
a) prin reprezentant fiscal
b) direct, cu rezerva de control ulterior; la compostarea facturii/facturilor se vireaza banii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 11:36 AM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL