Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA de recuperat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA de recuperat


5 replies to this topic

#1 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 03 February 2009 - 11:15 AM

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am depus pe 23 ianuarie decontul 300 cu TVA de recuperat si cerere de rambursare. Ulterior am constatat ca de fapt in contabilitate soldul la 4424 este cu 1320 lei mai mare decat cel din decont. Ce pot face acum ? Las asa si se va rambursa suma din decont mai mica cu 1320 lei ? Pot depune rectificativa cu suma corecta din contabilitate?



#2 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 04 February 2009 - 04:49 PM

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am depus pe 23 ianuarie decontul 300 cu TVA de recuperat si cerere de rambursare. Ulterior am constatat ca de fapt in contabilitate soldul la 4424 este cu 1320 lei mai mare decat cel din decont. Ce pot face acum ? Las asa si se va rambursa suma din decont mai mica cu 1320 lei ? Pot depune rectificativa cu suma corecta din contabilitate?



Nu are nimeni nici o parere ?




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 06:48 PM

Krina, ai deja o sanctiune si totusi incalci din nou Regulamentul :nono:
Stiu ca iti doresti un raspuns cat mai repede dar nu cred ca va veni mai curand daca postezi in fiecare zi acelasi mesaj.

Incearca sa dai cautare in forum pentru ca s-a mai discutat pe undeva despre asa ceva, macar pana primesti un raspuns.
Vis-a vis de rectificativa: nu exista asa ceva pentru decont. Eventual corectie sau reglare in decontul urmator.
Madalina



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 07:01 PM

pana cand gasesti ceva asemanator pe forum, iti pot spune ca mai intai vei avea un control prin care se vor consemna toate "abaterile" de la decont si se va lua o decizie in consecinta (este bine de stiut ca si un control, poate aduce si surprize placute, nu numai placute...vorbesc din experienta)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 09:51 AM

Vezi postarearobertantal, la Feb 4 2009, 08:01 PM, a spus:

pana cand gasesti ceva asemanator pe forum, iti pot spune ca mai intai vei avea un control prin care se vor consemna toate "abaterile" de la decont si se va lua o decizie in consecinta (este bine de stiut ca si un control, poate aduce si surprize placute, nu numai placute...vorbesc din experienta)

TVA se ramburseaza numai in urma unui control, fff amanuntit. Iti verifica si ce nu e legat de TVA si te vei alege sigur cu o amenda, gasesc ei ceva. Vor gasi sigur diferenta dintre decont si fisa contului, asta in primul rand, iar de la asta vor cauta motivul si tot asa.....



Succes!



#6 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 02 March 2009 - 03:16 PM

nu poti face corectie
dar cred ca poti adauga suma pe urmatorul decont la rubrica de corectii






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL