Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imprumuturi intre persoane juridice afiliate rezidente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imprumuturi intre persoane juridice afiliate rezidente

3 replies to this topic

#1 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 03 February 2009 - 08:26 PM

Am urmatoarea problema: intre doua societati, A si B, ambele srl inregistrate in RO, deci rezidente, din care A detine 95% din cap soc al B, intervine un contract de imprumut prin care A imprumuta lui B o suma in RON, pe 1 an, fara dobanda.
Eu stiu ca e legala aceasta tranzactie, dar am un avocat carcotas si nu prea bine pregatit care imi spune ca nu e legal, asa ca trebuie sa-l combat cu argumente, nu cu argumentul "asa stiu eu".
Ma puteti ajuta cu baza legala prin care se permite unei pers juridice afiliate sa imprumute o alta pers juridica din cadrul grupului? Stiu ca exista, am citit-o, dar din pacate nu mi-am notat la momentul respectiv argumentatia legislativa si azi sunt cam prost, nu mai sunt in stare s-o regasesc. Singurul argument pe care l-am gasit pana acum e art 100 din l 99/1999, dar e cam slabut...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 11:03 AM

suma este tratata ca aport nr. al asociatului si cred ca gasesti tema asta in legea 31/1990... zic si eu ... e o idee doar :biggrin: ca unde sa fie altundeva ? in codul fiscal n-am vazut ... si nici n-ar avea ce cauta acolo ...

s-ar putea sa mai fie ceva in regulamentul bancii nationale, parca e un loc unde se spune cine poate sa imprumute ..

pe forum n-ai gasit nimic sa te ajute ?? ca s-a mai discutat despre asta ... nu stiu daca s-a dat si vreo baza legala cum iti trebuie tie, dar nu e exclus.

stii unde mai poti sa te interesezi ?? fiind chestie de drept comercial, cred ca pe un forum de avocati :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 February 2009 - 11:12 AM




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 04 February 2009 - 12:22 PM

M-am desteptat intre timp:
art 272 din L31 asa cum a fost modificat prin OUG 82/1997, pct 2 alin 1 coroborat cu alin 2 din acelasi articol, impreuna cu art 100 din L99/1999 imi permit sa fac aceasta tranzactie.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 05 February 2009 - 10:27 AM

si banii respectivi sa nu fie imprumutati de la banca






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL