Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor de deces - membru de familie al unui cadru didactic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ajutor de deces - membru de familie al unui cadru didactic

2 replies to this topic

#1 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 03 February 2009 - 10:03 PM

V-as ramane recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde , in cazul in care ati avut un astfel de caz . Conform contractului colectiv, cadrul didactic in urma decesului sotului acestiua i-si solicita acordarea acestui drept .

Inca mai caut ce si cum , in ce conditii se acorda acest ajutor , valoarea lui , contributii ...

Multumesc !



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 04 February 2009 - 08:51 AM

Vezi in legea bugetului asigurarilor sociale pe anul 2008 ca scrie acolo cat e cuantumul ajutorului de deces.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 03:39 PM
citare mesaj anterior




#3 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 February 2009 - 08:33 PM

... am gasit raspunsul .

In contractul colectiv spune ca ajutorul de deces - membu de familie se acorda conform legii legii 19/2000.

perosana in cauza , cadru didactic - sot decedat , a solicitat acest ajutor . am cautat , dar nimic concret . am sunat in stanga si in dreapta (obiceiul meu :biggrin: ) si in acest caz se acorda un ajutor de deces in cuantum stabilit de cas in luna respectiva (exemplu in ian 2009 - 1702) apoi angajatorul il deduce din cas datorat , dar , nu i se acorda si de la ei . (acel ajutor de inmormantare sau ajutor de deces in cazul in care decedatul era asigurat si daca cel apropiat (ruda) face dovada ca a suportat cheltuielile de inmormantare.

in cazul meu cadrul didactic care a solicitat a spus ca a primit acest ajutor de la casa de asig sociale .(de la caseria lor) asa ca angajatorul nu mai poate acorda un alt ajutor .

dar fiind cadru didactic sindicalist , primeste de la sindicat un ajutor financiar , complecteaza o cerere (cu cat mai repede cu atat mai bine) si o depune la sindicat cu restul de acte ...



in cazul decesului cadrului didactic se acorda in plus de angajator un ajutor familiei acestora 5 salarii de baza ale salariatului decedat .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL