Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva deductibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva deductibil


4 replies to this topic

#1 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 07:36 PM

Buna seara


Va rog mult sa-mi spuneti cum se deduce sau daca se deduce TVA-ul aferente facturilor de utilitati in cazul contractelor de inchiriere sau de comodat pe care le are societatea cu diferite oersoane fizice. Imi dati va rog si baza legala sa o citesc si eu?

Multumesc mult !!!



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 08:01 PM

NU, in ambele cazuri. Baza legala Codul fiscal, Titlul VI - TVA (art.145)

In esenta, deduci tva atunci cand achizitionezi bunuri sau servicii pentru realizarea de operatiuni taxabile ce urmezaza a fi prestate. In cazul contractelor de comodat si inchiriere, tu nu achizitionezi utilitati ci platesti sau gazduiesti pentru a avea unde sa iti desfasori activitatea.

Pe de alta parte, in costul chiriei, ar trebui sa intre si pretul sau cota parte din pretul acestor utilitati pe care le incasezi ca pers fiz.

Totusi, eu cred ca treaba cu deducerea cheltuielilor aferente cu intretinerea s.a.m.d, este o "gaselnita" in cazul ambelor tipuri de contracte. Personal, eu inca nu am gasit legislatia referitoare la deducerea sau nededucerea acestor cheltuieli. nu stiu, poate ne ajuta cineva in acest sens. La tva, insa, mi se pare foarte clar CF.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 04 February 2009 - 08:08 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 08:38 PM

Multumesc Robertantal

Am citit si eu Codul Fiscal titlul IV referitor la TVA si am inteles acelasi lucru: nu se poate deduce.
De aceea am si facut demersuri de modificare a contractelor cu furnizorii de utilitati , dar datorita faptului ca proprietarii spatiilor au fost de acord.
Daca nu aveam acordul lor cum puteam deduce tva-ul aferent desi noi il plateam ?

In ceea ce priveste cheltuielile acestea sunt cheltuieli aferente veniturilor impozabile nu? ar tb sa poata fi deductibile chiar dc nu schimbam contractele cu furnizorii de utilitati.

Contractul de inchiriere este inreg pt impozitare la adm financiara deci este persoana fizica , considerata o persoana impozabila in sensul legii?
Numai ca si chelt dar la tva nu?



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 February 2009 - 11:27 PM

Vezi postareaanitavera, la Feb 4 2009, 08:38 PM, a spus:

Multumesc Robertantal

Am citit si eu Codul Fiscal titlul IV referitor la TVA si am inteles acelasi lucru: nu se poate deduce.
De aceea am si facut demersuri de modificare a contractelor cu furnizorii de utilitati , dar datorita faptului ca proprietarii spatiilor au fost de acord.
Daca nu aveam acordul lor cum puteam deduce tva-ul aferent desi noi il plateam ? - acesta poate fi un caz clasic de plata a tva in contul beneficiarului daca acesta e pers juridica; in acest caz tva il contezi pe 461; daca e vorba de intretinere conform unui contract de inchiriere sau comodat cu o pers fizica, tva nu se deduce si intra pe cheltuiala

In ceea ce priveste cheltuielile acestea sunt cheltuieli aferente veniturilor impozabile nu? ar tb sa poata fi deductibile chiar dc nu schimbam contractele cu furnizorii de utilitati. - sunt recunoscute ca si cheltuieli acele plati facute in contul beneficiarului pentru utilitatile folosite si ca imobilizari in curs pentru acele cheltuieli realizate cu racordarea la energia electrica, gaze etc

Contractul de inchiriere este inreg pt impozitare la adm financiara deci este persoana fizica , considerata o persoana impozabila in sensul legii? - da, ca persoana fizica numai pentru partea de beneficiu din chirii
Numai ca si chelt dar la tva nu? - tva-ul nu e recunoscut pt acele cheltuieli facute in contul beneficiarului

mai studiez si vin cu completari

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 04 February 2009 - 11:32 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:54 PM

Poate ca nu m-am facut eu bine inteleasa.
Dupa cum vad imi raspundeti dvs la ambele topic-uri.
At.sa va spun ca soc. are un contract de comodat pe sediul firmei cu o pers.fizica , si pe care are de gand sa-l cumpere, si alte 2 contracte de inchiriere pe o casa si un apt. din alta localitate unde soc. are lucrari si contracte de prestari servicii incheiate.

Pe contr.de comodat se fac investitii care le-am lamurit in parte.
Pe contr. de inchiriere ma interesa cum pot deduce chelt. cu intret,funct. administrarea spatiului si de asemenea deducerea tva-ului aferent (utilitatile ).

De asemenea in CF se spune ca sunt chelt. cu deductib. limitata chelt. cu intret , funct, reparatii af. unui sediu aflat in locuinta propr.personala a unei pers. fizice este deductib in limita supraf. puse la dispozitia soc. prin contractele incheiate intre parti in acest scop.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL