Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
6.5% cass la dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


6.5% cass la dividende

19 replies to this topic

#1 mid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:informare

Postat 14 April 2005 - 07:48 PM

scuzati-ma daca nu am scris la sectiunea corespunzatoare, dar este prima oara cand transmit un mesaj pe acest site . Conform oug 150/10.2002 , se calculeaza 6.5% si la venituri din dividende, din dobanzi, din cedarea folosintei bunurilor etc. Sunt scutiti de la plata acestei taxe cei care obtin venituri din salarii, indem. din somaj si ...inca ceva. Situatia mea este urmatoarea: in cazul in care un asociat unic plateste la Casa de Sanatate in fiecare luna cota de 6.5% si la Casa de Pensii (stiu ca nu au legatura una cu alta), de ce trebuie sa platesc si la dividende?. Astazi am primit urmatorul raspuns de la Casa de Sanatate:
- "...vai, dar pana pe 25.01.2005 trebuia sa achitati 6.5% din dividendele brute constituite in 2003 si ridicate in 2004. Acum va vom calcula penalizarile si dobanzile aferente...si sa-mi aduceti si bilanturile pe 2003 si 2004..."
Sunt ingrozita de minunile astea si trag concluzia ca mai bine ma las de meserie. Mai este cineva in situatia mea?. Recunosc ca nu am aprofundat ordonanta respectiva (si multe altele probabil) , pentru ca atunci abia ma apucasem de contabilitate si acum am aflat prea tarziu...din pacate.



#2 mid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:informare

Postat 14 April 2005 - 08:16 PM

scrieti-mi ceva ca altfel o iau razna .Sunt cu nervii praf.




#3 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 14 April 2005 - 09:29 PM

la capitolul legislatie -pag2,subiect-ordonanta 150/2002- vei afla niste raspunsuri..
Asa este ,din pacate daca esti asociat unic,nu esti angajat nicaieri se plateste 6.5% pe dividente.
LAURA JUNC



#4 mid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:informare

Postat 14 April 2005 - 09:37 PM

multumesc.Din pacate ai dreptate.



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 15 April 2005 - 08:08 AM

dragilor, sa inteleg ca: daca in 2003 am avut pierdere- nu am de platit . In 2004 am dividende care vor fi ridicate in 2005.- voi plati 6.5% dididend brut pana la 25.01.2005 SAU cand platesc dividendele???

o sa inebunesc cu acest SUBIECT!!



#6 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 April 2005 - 12:37 PM

eu am inteles ca achiti 6.5% din dividendele pentru 2004 (care vor fi ridicate pe parcursul anului 2005) pana pe data de 25 ian 2006

dar vin cu alta intrebare:
daca in 2004 sunt doar asociat unic, am profit si iau dividende in anul 2005, dar sa zicem pa 20 iulie 2005 ma angajez cu contract de munca la o alta firma....ce se intampla in cazul asta??? mai platesc in ian 2006 si pt dividendele ridicate in 2005?



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 12:45 PM

uf, nu are a face ca esti actionar unic! e sufient sa ai venituri din dividende si sa nu fii angajat undeva!



#8 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 April 2005 - 02:15 PM

ai dreptate danae....cu asociat unic vroiam sa spun doar ca nu are contract de munca
ramane totusi intrebarea.....ce se intampla daca pe parcursul anului te angajezi?



#9 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 03:51 PM

nu stiu daca am dreptate,dar respectand logica lor,probabil ca platesti cota 6.5% pentru ce ai ridicat dividende pana la data cand ai devenit salariat;zic si eu.....



#10 mid

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:informare

Postat 16 April 2005 - 02:21 PM

Vineri am fost la Casa de Sanatate (sector 3) si am aflat ca daca ai contract cu casa de pensii si cotizezi in baza acestiu contract si la Casa de Sanatate, atunci nu mai trebuie sa platesti nimic. Supriza neplacuta a fost la sector 4, inspectorul nefiind de acord cu cei de la sectorul 3, adica se plateste chiar daca esti asigurat la casa de pensii. (doar daca nu esti salariat pe undeva). Culmea a fost ca cei de la sectorul 3 mi-au aratat raspunsul primit de la Casa de Pensii raspuns venit in urma unei adrese facute chiar de Casa de Sanatate.
Fratilor, in concluzie, daca aveti asociati unici care nu sunt incadrati pe undeva cu carte de munca, poate gasesc sa se angajeze macar cu 2 ore pe la vreo firma, inregistrati frumos contractul la ITMB si dupa aceea faceti bilantul.
Partea proasta este ca ce nu s-a platit pt 2004, ramane bun de plata. Si ca sa fim gasiti mai greu, (asta in cazul in care nu vreti sa platiti), atunciplatiti cu op si nu cash. Aveti voi alte idei?



#11 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2005 - 09:19 AM

nici nu poti plati cu cash,daca ai ceva de ascuns;cand te ducu sa-ti faca nota de plata(numai asa iti ia banii la casierie)si vede ca esti asociat unic,nu-ti ia banii pana nu duci bilanturile sa vada ei repartizarea profitului;am facut asta acum doua saptamani la sector 6 si,ca sa platesc la casa,a trebuit sa fac ce v-am zis;am platit tot din urma;



#12 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 21 April 2005 - 04:16 AM

danae a spus:

uf, nu are a face ca esti actionar unic! e sufient sa ai venituri din dividende si sa nu fii angajat undeva!
Dar daca asociatul unic e student, are obligatia de a plati 6.5%la dividendele obtinute?Nu are carte de munca.



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 11:33 AM

va repet! nu trebuie sa fii actionar unic, e suficient sa ai venituri din dividende si sa nu fi angajat nicaieri!

problema asta cu studentii mi-am pus-o si eu!

Art. 6. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuþiei:
a) toþi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, ucenici sau studenþi ºi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
..
Art. 51. - (1) Persoana asiguratã are obligaþia plãþii unei contribuþii bãneºti lunare pentru asigurãrile de sãnãtate, cu excepþia persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1).
(2) Contribuþia lunarã a persoanei asigurate se stabileºte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplicã asupra:
.......

eu inteleg de aici ca studentii nu platesc daca au mai putin de 26 de ani!



#14 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 21 April 2005 - 12:08 PM

asta doar daca, consideri ca veniturile din dividende nu sunt venituri din munca... :?



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 12:30 PM

Exact. Prevederea se refera la studentii aflati practic in intretinerea familiei (pana la maxim 26 ani)



#16 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 04:55 PM

dividendele sunt venituri din investitii dragilor, scrie in codul fiscal, ca si dobanzile bancare si nu au nici-o legatura cu munca, teoretic cel putin - sa nu uitam ca cei mai multi dintre noi sunt actionari pe undeva de cand cu cupoanele!



#17 alinadumy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 21 April 2005 - 05:17 PM

Sa inteleg ca daca am dividende repartizate pe care nu le ridic (si pe care nici nu am de gand sa le iau vreodata) nu trebuie sa mai platesc 6.5%?Aceasta contributie trebue achitata numai daca ai luat dividendele?



#18 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2005 - 05:39 PM

hai sa ne gandim un pic:
- sa luam cazul unui salariat, are venit din salariu si i se retin toate cele FARA CA ASTA SA FIE CONDITIONATA DE PLATA SALARIULUI, adica omul nu vine sa-si ia banii (din motivele lui) pt logica putem presupune ca este ultima luna, si-a facut lichidarea si nu a venit sa-si ia un rest de 10 mii. astia sunt insa venit, se impoziteaza, apare la globalizare si se va prescrie dupa 3 ani.

asa si cu dividendele, chiar daca nu le incasezi tot platesti impozit pe ele si ca atare vei plati si CASS

doar daca nu esti angjat in alta parte!

dar chiar, de ce nu le incasezi? e ilogic sa platesti impozit si sa nu-ti iei banii odata si odata :shock:



#19 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 22 April 2005 - 11:42 PM

Ce se intampla cu asociatul unic care este pensionar?Lui i se calculeaza 6.5% automat si i se retine din pensie.Eu consider ca acela nu mai trebuie sa plateasca aceasta contributie pe dividende.Este corect?



#20 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 December 2005 - 03:23 PM

si la mine este un caz similar. Soacara este pensionara de boala si i-a venit acum sa plateasca 900 ron pentru venit obtinute din 2002/2003/2004
pentru ca a avut un af. Oare nu este i se calculeaza cele 6.5 procente din pensie?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL