Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasari prin PayPal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Incasari prin PayPal


7 replies to this topic

#1 ovvyblabla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2009 - 12:26 AM

Buna ziua.

Vreau sa mentionez ca sunt PFA si ca activez in domeniul IT. Plata pentru serviciile prestate se va face prin PayPal. Intrebarea mea este: cum justific acesti bani in contabilitate? Nu sunt contabil, iar toti contabilii pe care i-am intrebat pana acum au fost complet depasiti de problema. Sunt foarte multe persoane in situatia mea, si pana acum nu am primit/gasit pe nicaieri un raspuns concret. Pentru o mai buna clarificare, iata datele complete ale problemei:

Se da:

1. Client aflat in strainatate (USA, Germania, etc)
2. Plata pentru servicii/produce se face prin PayPal. PayPal e pur si simplu un procesator de plati, cu curs de schimb propriu si comisioane proprii. Lucruri bune de stiut:

* faptul ca totul - invoice-uri, facturi, etc - se face electronic ,
* faptul ca poti avea $100 bani in contul paypal acum, dar sa ii transferi efectiv in contul tau bancar sau pe card abia peste 10 luni, la alt curs de schimb
* conversia din valuta in lei nu se face decat IN MOMENUL RETRAGERII BANILOR INTR-UN CONT FIZIC (ex. ING, BCR, BRD).
* faptul ca, la conversia valuta->lei, PayPal are alt curs de schimb decat BNR

3. Clientului ii estede regula suficienta o proforma in Euro/USD si un extras de paypal, deci nu are nevoie de factura fizica din Romania

Intrebare :

1. Cum facturez clientul si cum justific acest lucru in contabilitate ?

Mai exact, dupa plata proformei de catre client, am banii in contul de PayPal. Cum (si cand) justific acesti bani in contabilitate?

o Completez o factura romaneasca cu echivalentul in lei a sumei trimise, la cursul zilei ? Eventual atasez la factura completata o copie dupa proforma si scriu pe factura "conform proformei X din data de Y" ?
o Factura in lei o completez cand primesc banii in contul paypal (pe loc), sau cand ii transfer efectiv din contul PayPal in contul fizic de la banca (peste 2 zile, de exemplu) ? Pana in momentul in care retrag banii, ei nu exista efectiv decat in contul meu de pe site-ul procesatorului (PayPal).
o Cum precizez faptul ca cursul de schimb folosit nu este cel oficial al BNR, ci cursul folosit de PayPal ? E suficient sa scriu pe factura 1 Euro = X RON, unde X ron este cursul PayPal ? Daca nu, cum justific diferenta de curs valutar dintre cursul BNR si cel PayPal ?
o Daca nu trebuie sa completez factura pe loc, ce curs valutar trec pe factura, cel din ziua in care am primit banii sau cel din ziua in care i-am retras efectiv? Cum justific eventualela diferente de curs valutar dintre ziua primirii in contul PayPal si ziua retragerii ?
o Cum imi justific in contabilitate comisioanele practicate de PayPal?
o Mentionez ca tot ceea ce tine de Paypal ( extrasul de cont, tabelul cu comisioanele practicate, tranzactiile efectuate, etc) sunt disponibile in format electronic online si pot fi oricand accesate si scoase la imprimanta, iar autoritatile pot oricand contacta PayPal pentru a verifica autenticitatea informatiilor furnizate. Totusi, PayPal nu poate furniza un document fizic, cu stampila, in acest sens.

Multumesc anticipat si din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra!



#2 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 06 February 2009 - 06:11 PM

VA TREBUI SA AI 2 REGISTRE DE INCASARI SI PLATI, UNUL PT. LEI SI CELALALT PT. VALUTA SI SA ATASEZI BINENTELES FACTURA PROFORMA SI FACTURA FISCALA IN VALUTA ASA CUM E SI CEA PROFORMA SI EXTRASELE DE CONT DE PE INTERNET SI CURSUL VALUTAR IN MOMENTUL RIDICARII BANILOR ADICA A TRANSFERULUI IN CONTUL TAU
TU CA PFA TREBUI SA INREGISTREZI DOAR INCASARI SI PLATI (NUMERAR SI PRIN BANCA) DECI IN MOMENTUL INCASARII EFECTIVE(ADICA CAND ITI TRANSFERI BANII)
SI NU MAI ESTE OBLIGATORIU CA O FACTURA SA FIE SEMNATA SI STAMPILATA DECI NU CRED CA E VRE O PROBLEMA
NU STIU DACA TE AM LAMURIT DAR SPER CA DA (SI REGISTRUL CU INREGISTRARILE IN VALUTA) SE TINE TOT IN LEI DOAR CA FACI CONVERSIA LA CURSUL PE CARE IL PLATESTIBINENTELES LA CURSUL BNR SE INREGISTREAZA DOAR TRANZACTIILE IN NUMERAR CARE NU POT FI ALTFEL CALCULATE DAR DACA SUNT BANI PRIN BANCA ATUNCI ORICE BANCA ITI AFISEAZA UN CURS SI FACI INREGISTRAREA CA ATARE
comisioanele le inregistrezi tot ca si plati prin banca, sunt cam obosita la ora asta sper ca am fost explicita dar mai bine roaga o contabila sa ti completeze registrul in prima luna si apoi te prinzi tu cum sa faci :) :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 02:09 PM
citare mesaj anterior

familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#3 ovvyblabla

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2009 - 08:16 PM

Multumesc foarte mult!!!

Intr-adevar, o sa rog o contabila sa ma ajute pentru prima luna, ma depaseste putin problema. :)

Mai am totusi o intrebare: beneficiarul imi transfera in contul PayPal euro sau USD, iar atunci cand eu retrag banii din contul PayPal intr-o banca fizica (ING, BNR), PayPal (nu beneficiarul) imi transfera echivalentul in lei al sumei retrase si imi ia un comision (inainte de transfer, direct in valuta). Conversia din valuta in lei pentru suma transferata se face la un curs diferit de cel al BNR (cursul PayPal, care e cu ~2.5% mai mare). Urmeaza intrebarea: cum justific in contabilitate comisionul (il convertesc si pe acesta in lei si il trec la plati?) si cum justific diferenta de curs dintre BNR si PayPal ? Daca pe extrasul de cont oferit de PayPal este trecut cursul la care s-a realizat conversia este suficient?

Va multumesc anticipat inca o data!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 02:09 PM
citare mesaje anterioare




#4 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 07 February 2009 - 06:18 AM

da cred ca este suficient, sa atasezi extrasele unde se vede clar cursul de schimb si comisioanele aplicate de PayPal sau alte banci si binenteles din pt. tine sunt niste plati. ai mai putea si inregistra venituri sau cheltuieli cu diferenta de curs valutare (intre cursul BNR si al celorlalti) dar tu ca PFA nu cred ca ai aceasta obligatie nu sunt insa foarte sigura
familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2009 - 02:08 PM

Dianaionescu si Ovvyblabla, va rog sa folositi butonul ADDREPLY atunci cand postati un mesaj.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#6 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 08 February 2009 - 03:46 PM

ok :biggrin: my fault
familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#7 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 12 February 2009 - 01:55 PM

banii nu sunt virati in cont in term de 10 luni poti sa tii transferi in acceasi zi si iti intra in contul curent ca in max 10 zile



#8 ralu_gabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 September 2011 - 08:31 PM

Buna ziua,

Ma ajutati si pe mine va rog cu aceeasi problema, doar ca de data asta pentru un SRL.

Multumesc!

Buna ziua,

Ma ajutati va rog frumos si pe mine cu aceeasi problema doar ca de data asta pentru un SRL.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL