Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
refacturare amenda - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


refacturare amenda


1 reply to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2009 - 06:32 PM

Am intilnit o situatie cel putin ciudata , din punctul meu de vedere. Poate are cineva o parere intemeiata pe ceva legi...
Vindem unui lant de supermarketuri miez de nuca. Probabil ca nu sintem furtnizor unic. In luna decembrie primim de la client o instiintare cum ca "s-a stabilit ca 50% din amenda primita de la OPC sa fie platita" de noi. Ma uit in pocesul verbal de constatare si... surpriza: contraventia era : corpuri straine-coji de nuca in cozonac (produsul fabricat de ei), miez sfarimicios (pentru care li s-a suspendat dreptul de fabricare) si inca ceva legat de niste produse nealimentare.
In aceste conditii (nu poti determina cine este furnizorul nucii folosite in cozonac sau proportia in amenda a "cojilor de nuca din produs", etc) cum de hotarasc ei ca impartim jumate - jumate? Exista undeva legiferata culpa comuna ? Ca doar au receptionat marfa, au semnat ca e ok, au certificate de calitate... e frustrant cita nesimtire este la nivel inalt.



#2 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 08 February 2009 - 07:04 PM

Eu cred ca astia de la supermarket se cred stat in stat.
Asa ca lasa-i sa se creada stat in stat.
Pe Nota de intrare-receptie apar observatii privind calitatea, etc? Nu. Deci ...
Daca da, atunci ar fi trebuit sa iti trimita si tie (in timp util), imediat dupa efectuarea receptiei aceste observatii, si sa nu introduca produsul respectiv in prelucrare.
Daca nu, mi se pare ca voi sunteti ok.
Cum pot sa recupereze o amenda de la altii ? Pe numele cui a fost facut procesul verbal ?
Cine a semnat ? Exista clauze in contract conform carora furnizorul suporta eventualele amenzi ?
Nu cred ca se pune problema culpei comune, atata timp cat cozonacul e produs de ei.


Culpa in care dauna este pricinuita in egala masura de autorul acesteia cat si de victima.

Culpa comuna este culpa in care dauna este pricinuita in egala masura de autorul acesteia cat si de victima.

vioreld






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL