Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
descoperire nereguli in contabilitatea firmei mele - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


descoperire nereguli in contabilitatea firmei mele


1 reply to this topic

#1 eu_mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2009 - 12:33 PM

Buna ziua,

Numele meu este Mihaela si va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Din anul 2005 am o microintreprindere, la care am devenit asociat unic din anul 2007. Pana in iulie 2007 contabilitatea firmei a fost facuta de o cunostinta. Din cauza unor neintelegeri, am fost nevoita sa ma mut cu contabilitatea in alta parte. Cand m-am dus la noua contabila cu toate actele, am descoperit ca este o mare mare varza in tot ceea ce inseamna contabilitatea firmei mele (marturisesc ca nici nu ma pricep la contabilitate si ca am gresit bazandu-ma si avand incredere totala in persoana respectiva). Noua contabila a gasit in balanta lunara greseli de genul:
- a fost introdusa in balanta o banca la care nu am cont
- soldul la banca din balanta nu este acelasi cu soldul din extrasele de cont
- apare in continuare in balanta fostul meu asociat
Din pacate fostul meu contabil nu vrea sa ma ajute cu nici un fel de informatii care sa aduca putina lumina in contabiliatea mea. Nu vrea sa imi spuna care este componenta soldurilor din balanta, contul de la banca este o greseala, soldurile de la banca mea sunt puse din burta, etc. Luand fiecare luna la verificat, am descoperit nereguli pana in anul 2006.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarele privinte:
- ce si cum pot sa fac astfel incat problema sa se rezolve cat mai usor, mai ales ca noua contabila nu prea mai vrea sa-mi faca actele in acest caz si cred ca nici un contabil serios nu vrea sa se lege la cap cu asa ceva
- cum poate fi tras la raspundere fostul meu contabil (nu am din pacate contract cu el, dar apare stampila si semnatura lui pe bilant)

Va multumesc mult!



#2 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 11 February 2009 - 05:10 PM

e greu sa rezolviproblemele vechi daca nu vrea sa ti dea fise analitice pt. conturile cu probleme dar se poate si faptul ca fostul asociat apare inca in balanta se poate rezolva foarte usor si cu contul din banca doar ca va dura putin, in rest facturile de la furnizori si cele emise sunt inregistrate, declaratiile sunt facute corect? tva ul este calculat corect astea sunt probleme restul se rezolva, nu dispera :sad: da i niste bani in plus noii contabile pt. efortul de a verifica contul si inregistrarile din banca sau si alte inregistrari si o sa fie bine :frusty:

familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL