Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
provizioane ptr.riscuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


provizioane ptr.riscuri


2 replies to this topic

#1 Maria Popica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 February 2009 - 05:16 PM

Buna, va rog spuneti-mi parerea vaostra in urmatoarea problema;
-un client din luna 02.2008 nu-si poate achita facturile emise de firma mea, si parca nu-i indeajuns in momentul de fata clientul e in lichidare, -faliment-
-respectivul e dator la mine 100000ron.
In contabilitate cum pot inregistra aceasta suma? fara speranta de recuperare,
Exista vreo legislatie in vigoare ptr. asa ceva?
Va rog dati-mi toate sfaturile posibile.



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 14 February 2009 - 06:55 PM

Codul Fiscal , Art 21 :

(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:

n) pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor neincasate, in urmatoarele cazuri:

1. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;

2. debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;

3. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;

4. debitorul inregistreaza dificultati financiare majore care ii afecteaza intreg patrimoniul.




#3 Maria Popica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 February 2009 - 08:52 AM

Multumesc mult doiny, voi citi codul fiscal si voi vedea ce pot sa fac.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:02 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL