Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tarife CECCAR conf. noului Regulament - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tarife CECCAR conf. noului Regulament


6 replies to this topic

#1 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 14 February 2009 - 11:57 PM

Am si eu o curiozitate ce intelegeti din Regulamentul nou al CECCAR - pana la urma care sunt tarifele practicate? Eu nu am inteles mare lucru si as fi curioasa sa aflu parerea altora. Multumesc. Am atasat fisierul la Noutati Legislatie.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2009 - 07:44 PM

Sunt stabilite tarife profesionale, pana la urma tot negocierea intre parti si cursul pietei locale primeaza.




#3 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 05:04 PM

Eu cred ca intr-o societate normala aceste tarife ar fi acceptabile. Dar cum noi nu traim intr-o societate normala... Mie, personal, mi se par corecte, dar clientii mei nu cred ca sunt de acord. Dar daca nu le respectam, ce va zice ceccar-ul? Voi cum procedati? Continuati sa stabiliti tarifele prin negosiere? sau o sa incercati sa vedeti ce zic si clientii de treaba asta?



#4 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 05:50 PM

Eu nu am inteles din regulament daca suntem obligati sa respectam aceste tarife! Voi ce credeti?...Daca se trezeste CECCAR-ul sa ne ia cotizatia variabila in functie de aceste onorarii? Anual depunem declaratia privind veniturile realizate si auditul de calitate privind activitatea desfasurata. Le va fi foarte simplu sa ne calculeze veniturile "obligatorii". Ex.: daca declari ca ai 5 clienti pe lucrari contabile, ei pot automat inmultii cu minimul de 1.388 lei si vor ajunge la o suma frumusica!
Mi se pare cam aiurea: " art.22 (2): Pentru misiuni de tinere a contabilitatii.....a)pana la 500 inregistrari contabile intre 1.388 lei si 2.135 lei". Pai daca un client are luna asta numai extrasul de cont cu dobanda si comisionul lunar, va trebui sa-i iau 1.388 lei? N-ar strica!...dar cine-i plateste?
E foarte adevarat ca era necesara o astfel de reglementare, pt. ca noi sa nu mai fim tratati ca niste necalificati...
Astept parerile voastre!
elenacca



#5 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2009 - 06:43 PM

Bravo pt deschiderea acestui subiect. Si eu am aceeasi nelamurire, mai ales ca nu prea e cazul sa majorez tarifele intr-o perioada in care peste tot vanzarile au scazut. Daca are cineva curajul sa scrie la ceccar sa intrebe... ca eu n-am!
Si in legatura cu asta (referitor la reduceri), unde caut si eu cati locuitori are o localitate?! Probabil la Primarie, insa cum as putea sa justific ceccar-ului?! Ca doar nu cer in scris de la Primarii (asta n-as mai fi avut de facut!). Dar poate stiti voi vre-un site, ceva!
Oricum, cred ca tarifele sunt doar orientative! Cand va face ceccar-ul ceva cu toti cei care se dau experti, sau cand o sa vad si eu ceva initiative din partea lor in interesul nostru, atunci sa indrazneasca sa se impuna! Deocamdata oricum platesc foarte mult catre ei, fata de ce mi se ofera! Muncesc mult pt banii pe care-i iau!
Se pare ca nici macar baza lor de date nu e pusa la punct. Zicea o doamna ca e expert din 2006 si nici acum nu apare pe site-ul ceccar. Aiurea!
preda



#6 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2009 - 03:51 PM

Am cautat in Regulamentul de organizare si functionare a CECCAR sa vad ce se intampla daca nu respectam aceasta Hotarare si am gasit urmatoarea:

121. Fapta săvârșită de un membru al Corpului, indiferent de funcția deținută în structurile alese și funcționale, prin care se încalcă dispozițiile legii, ale Regulamentului de organizare și funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, ale Codului etic național al profesioniștilor contabili, hotărârile organelor de conducere ale Corpului, constituie abatere disciplinară.
Sunt abateri disciplinare următoarele fapte:
....
o) orice alte încălcări ale normelor și hotărârilor luate de organele de conducere ale Corpului.

La stabilirea și aplicarea sancțiunilor disciplinare se va ține seama de gravitatea încălcării și de consecințele acesteia.

Iar in Ordonanta 65/1994 republicata scrie:

Art. 17. - (1) Sancțiunile disciplinare ce se aplică experților contabili și contabililor autorizați, în raport cu gravitatea abaterilor săvârșite, sunt următoarele:
a) mustrare;
b) avertisment scris;
c) suspendarea dreptului de a exercita profesia de expert contabil sau de contabil autorizat pe o perioadă de timp de la 3 luni la un an;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia de expert contabil sau de contabil autorizat.
(2) Abaterile în funcție de care se aplică sancțiunile disciplinare se stabilesc prin regulamentul de organizare și funcționare.



#7 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 02 March 2009 - 06:13 PM

:frusty: Ce s-ar întâmpla dacă înainte de a vă codi ce de cotizații va trebui să plătiți la CECCAR, ori de a verifica ce sancțiuni vă pot aplica confrații pentru nerespectarea Regulamentului publicat în M.Of.R. pentru a fi, cât de cât, opozabil , oricui, să vă verificați pe sine și să vă dați palme pentru cât ați acceptat să prestați servicii de calitate, pe bază de factură, chitanță și fără atenții ci doar admonestări din partea clientului că alții ce ieftin lucrează, și că fac tot ce li se cere!
Nu de alta, dar chiar că ne contrazicem, zilnic, ba că nu suntem apreciați, răsplătiți la valoarea noastră sau a prestațiilor noastre profesionale, ba că Regulamentul prevede "cai verzi pe pereți" -clienții voștrii niciodată nu vă vor răsplăti la asemenea nivele minimale! Dar v-ați documentat care sunt acelea cu adevărat minimale? Care? Cele graduale? sau cele specifice? Ori cele convenite în prealabil cu clientul? Și în acest ultim caz ați convenit un onorariu "în sumă fixă, între un minimum și un maximum, fără referire la vreun parametru constând în valori sau altă entitate cifrică" , adică după cât vă duce capul și semnează clientul! Dar să nu mai ziceți de expertul sau experta care pentru 50 lei face...Că doar de aia-i expert să știe ce valoare are! Sau mă-nșel eu?
(chiar că aș dori să citesc opinia unuia sau uneia care din cele 50 lei încasate de n ori își permite să aibă calculator și acces la net și să ne dovedească că știe că-l sau o bârfim! Îi bârfim?! Sau degeaba am ridicat piatra? Țintele noastre sunt inexistente. Ca și teroriștii din decembrie 1989!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 02 March 2009 - 06:17 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL