Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DE CE? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DE CE?


57 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2009 - 02:18 PM

De multe ori imi pun aceasta intrebare.

O sa incep sa le pun aici, poate reuseste cineva sa-mi raspunda.

PRIMA INTREBARE:

DE CE la British Council Romania la ASE au pus niste capre in fata institutului pe prima banda de mers? DE CE le permite politia romana asa ceva?
conta_ro



#2 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2009 - 10:33 AM

De raspuns nu stiu daca va raspunde cineva, dar intrebari mai gasim.

DE CE in Bucuresti autoritatile au grija doar de masini? Nu poti sa mergi pe trotuar din cauza lor, sau din cauza baltilor... Daca vrei sa traversezi, si ploua, cea mai buna solutie e barca.

Dar vin cu o propunere: in loc de trotuare sa faca santuri cu apa, sa mergem cu barca. Si uite asa, transformam Bucurestiul din Micul Paris in Mica Venetie :frusty:




#3 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 11:33 AM

inca una
DE CE masinile de la guvern nu stau la coada la semafor si trec in coloana "oficiala" ca niste nesimtiti?
conta_ro



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 17 February 2009 - 12:08 PM

DE CE ne enervezi? Nu ne ajunge cat ne enerveaza astia?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 01:12 PM

chiar asa, eugen ... ca si eu m-am enervat deja - mi-am adus aminte de "datorii"

dar imi place mult topicul, asa ca pun si eu un "de ce" :
DE CE exista atat nesimtire in jurul nostru ?? DE CE nesimtirea a ajuns o scarboasa normalitate in ziua de azi ??

si mai pun unul :
DE CE se afiseaza cu atata legeritate sexualitatea ?? unde este decenta ?? peste tot suntem agresati cu tot felul de imagini PUBLICE cu continut sexual explicit, a devenit agasant, scarbos si extrem de jenant :frusty: , e o mare porcarie !

cred ca topicului i-ar sta mai bine la subiectul lunii, dragilor... hhmm ??
il mut, sefu' ??



#6 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2009 - 05:38 PM

DE CE atata violenta, ura,lipsa de educatie si de bun simt ?
DE CE atata lipsa de cultura, lipsa de compasiune pentru cei in nevoie si bolnavi......si etc.
Cam multe DE CE-uri .......



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 18 February 2009 - 06:10 PM

De ce?! De ce suntem atat de egoisti dezbinati? De ce ne preocupa capra vecinului?De ce nu avem curajul sa reactionam si ne lasam calcati in picioare?
Pentru ca nu avem spirit civic.Pentru ca ne-am si ne caciulim in fata tuturor.
Pentru ca avem conducatorii pe care-i merita.



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 09:25 PM

De ce nu reactionam? De ce nu suntem uniti si nu ne sustinem punctul de vedere, constienti fiind ca avem dreptate?

Avem voie sa dam si raspunsuri?! :cool:
Poate pentru ca noi, ca popor, ne caracterizam mai mult prin lipsa de curaj, lene, violenta, rautate, invidie, egoism, inselaciune, credinta falsa in Dumnezeu, etc...Imi place Romania, dar nu-mi plac romanii de acest fel care, din pacate, sunt muuulti.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 09:25 PM

Madalina



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2009 - 10:00 AM

Cum nu suntem uniti?.......uniti incurajand lenea,rautatea, lipsa de corectitudine,violenta si multe altele.



#10 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 10:26 AM

De ce nu ne respectam valorile ?

De ce mass- media promoveaza niste nulitati drept " vedete" ?

De ce se scrie atat despre fotbalisti si viata lor ?

De ce se scrie atat despre faptul ca X sau Y este insarcinata , are greturi, are pofte sau mai stiu eu ce are ....cand milioane de romance nasc sau au nascut ?

De ce mass- media acorda atata atentie relatiei dintre Iri-Monica ; Raduleasca-Otil ; etc......de parca astia, sunt niste exemple demne de urmat pentru tineretul de astazi ?

...ma opresc aici ca....as mai avea atatea de scris ... :frusty:

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 20 February 2009 - 10:29 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2009 - 01:12 PM

cristina, subscriu la toate intrebarile tale si incerc sa iti rasp. la ele. eu cred ca motivul principal este "circul" de care cei cu o scara de valori inferioara au atata nevoie si pt. care sunt dispusi sa plateasca.
apoi, sunt consumatori de scandal monden cei ce au o viata proprie saraca, cei ce nu gasesc nici o bucurie intr-o carte/un film bun/ o plimbare in parc.. d-astea ... si platesc pt a-si umple viata cu ceva, fie si gunoaie.
din pacate, ei sunt atat de multi incat veniturile firmelor din mass-media care promoveaza astfel de teme sunt indestulatoare pt. a-i face sa se ocupe constant cu asemenea "jurnalism" :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 February 2009 - 07:25 PM




#12 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2009 - 06:22 PM

DE CE ieri la stirile de la ora 19.00 il dau pe Preda si pe BGS sa isi spuna puntul de vedere in legatura cu incidentul de la Mall? AM ajuns sa urmarim niste infractori la TV????
conta_ro



#13 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 26 February 2009 - 09:45 AM

Cu ce sunt astia mai deosebiti decat baba violata in porumbiste sau sotul venit beat acasa care incaseaza un topor in cap de la nevasta beata si ea? Asta e unul din tipurile de "stiri" cu care ne indobitocesc si pe care le cer gutanii. De ce? Intreaba un sociolog.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#14 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 February 2009 - 07:31 PM

Incerc sa raspund la o parte din DE CE.......exista o categorie de cetateni carora le plac si care cauta cu osardie asa zisele stiri senzationale, si care aduc audienta posturilor TV care le difuzeaza.Parere strict personala. Aceasta categorie nu urmareste emisiunile Eugeniei Voda,Catalin Stefanescu et..Si inca ceva aceste STIRI SENZATIONALE distrag atentia de la lucrurile cu adevarat grave, adica suntem vrem nu vrem MANIPULATI



#15 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2009 - 12:39 PM

DE CE la magazinul Mega Image se vand pungi bio cu 0.1 RON de cand au bagat legea cu pungile de plastic.
Profita de aceasta lege pentru a vinde pungi bio care nu au ecotaxa.
conta_ro



#16 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 March 2009 - 12:44 PM

Din acelasi motiv ca si fostul responsabil de la alimentara care-ti vindea hartia aia groasa de pe vremuri la pret de branza...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#17 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 05 March 2009 - 03:21 PM

De ce totul se rezuma la bani? De ce ne uram atat de mult , mama cu fiica, frate cu sora..... De ce sunt atat de multe procese civile intre rude ?

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 05 March 2009 - 03:25 PM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 March 2009 - 04:12 PM

Eu ma dau batuta in fata intrebarii pe care mi-a adresat-o fetita mea, in varsta de 4 ani:

"Mami, unde e timpul? DE CE nu-l ai?".


Se refera, bineinteles, la timpul pe care nu il am ca sa ma joc cu ea, sa-i citesc povesti mai lungi, seara, la culcare, sa ne plimbam mai des,... Ma ia plansu'...

Ofer tuturor mamicilor, in prag de 8Martie, : :frusty: :smile: :sad: :cha (6): :frusty:



#19 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 March 2009 - 04:17 PM

De ce a uitat lumea de tot ceea ce este frumos, de ceea ce ne reprezinta ca oameni? De ce ruleaza la ore extrem de tarzii interviuri cu oameni de la care avem de invata?
De ce spunem intotdeauna treaba romaneasca intelegand prin asta un lucru nu prea bine facut?
Cititi cartile lui Dan Puric, te fac sa crezi in oameni si in posibilitatea nesfarsita a omului de a fi mai bu si mai frumos.
O primavara frumoasa



#20 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 May 2009 - 04:46 PM

in acest articol veti gasi o farama din raspunsurile la multe din DE CE-urile noastre ale tuturor. Sper sa-l cititi cu mare atentie si luare aminte. O zi buna!

Academicianul Dumitru Grigore împotriva cipurilor



Ca orice creștin din țara asta, am urmărit disputa publică asupra pericolului implantului biometric și dincolo de temerile formulate de oameni de diverse vârste și profesii, am constatat că undeva esențialul lipsește. Pentru că problema biocipului este mult mai profundă decât se zvonește și are o și mai profundă legătură cu comportamentul creștin.

Tehnologia modernă, ar spune cunoscătorii în materie, nu este nici bună, nici rea pentru mântuire. Dacă este utilizată în scopuri bune, împlinind voia lui Dumnezeu, totul e OK. Dacă însă este utilizată ca să se înfăptuiască răul, atunci este satanică…

Cât de satanică? Incearcă o explicație Francis Paul Emberson în a sa lucrare “From Gondishapur to Silicon Valley“. Dacă vă pică în mână această stranie lucrare, veți afla printre altele că tehnologia IT datorează codul binar Lordului Cancelar Francis Bacon de Verulam, care pe la sfârșitul secolului al XIV-lea (când noi încă ne băteam cu turcii) a reușit să deturneze profund modul de gândire și de înțelegere a realității, în detrimentul unei evoluții spirituale firești a umanității, făcătura aceasta lăsând-o moștenire până în zilele noastre…

Este bine pentru un creștin în anul 2009 să vorbească la telefonul mobil? Să utilizeze calculatorul PC? Să aibă la discreție vreo 50 de canale tv? Da, este bine, cu condiția de bun simț: să nu se piardă cu firea! Să nu-și virtualizeze existența între pagina web, SMS și telenovelă.
Să nu abandoneze sensurile inițiale ale existenței sale creștine, aservindu-se total utilitarismului tehnologic. Pentru că demonii lui Emberson, acolo stau la pândă. În plăcerea de a ne cufunda în îmbierile tehnicii moderne, în diversitatea ei utilitară.


Prudența creștină ar fi trebuit să ne facă să anticipăm că după aproape patru decenii de supertehnologie din ale cărei beneficii ne-am înfruptat din plin, umbra lui Bacon de Verulam (satana însuși) va bântui cu cea mai groaznică realizare a timpului: monitorizarea totală a persoanei. Interesant însă de văzut că cei ce aplică o asemenea metodă respectă un protocol psihologic special. Asocierea numărului 666 cu codul de bare transmite un anumit mesaj către omul necredincios de religie creștină. Puteau foarte bine să interpună acolo numărul 555 și afacerea ar fi decurs tehnic absolut la fel. Cineva însă, a inserat însemnul fiarei ca să păstreze protocolul, să transmită mesajul că se împlinesc chiar acum profețiile, să pregătească într-un anume fel pe “utilizator”. Oare câte combinații de semnale electromagnetice în ritm de 666 nu ne trec zilnic prin spațiul pe care-l respirăm, când utilizăm un telefon mobil, când scriem un e-mail, când ascultăm o piesă muzicală sau o știre la radio?
A deranjat asta până acum pe cineva? Nu, pentru că încă nu se utilizase codul de pregătire psihologică.

Și programul dispozitivelor RFID respectă un anumit protocol de pregătire psihologică. Există în lume deja un impresionant număr de persoane care au primit implantul. A fost o etapă. S-au analizat urmările, reacțiile psihologice? Unde programul are aderență, unde, nu?… Testare “de piață”? Testare, în vederea a ce? A ceea ce în mod real va însemna monitorizarea totală pentru omenire, pentru că ceea ce știm până acum despre “cipuri” este pur și simplu praf în ochi! Vom vedea de fapt ce rol au în acest moment “înspăimântătoarele” RFID. Problema monitorizării persoanei nu cred că s-ar referi numai la identificarea de la distanță. În epoca în care dispozitivele NLS (Non Linear Analisys) pot sonda ființa umană până la nivel cromozomial, stau unii cu satelitul după noi să ne citească ID-ul din cip?!… Mi se pare o copilărească risipă de resurse pentru un guvern mondial care, desigur, gândește coerent în ceea ce știe că are de făcut. O gândire globalistă coerentă ține desigur cont de nevoile de monitorizare globală.

Monitorizarea ființei umane se face în mod obligatoriu în același timp cu monitorizarea mediului său de viață, a locației, a accesului persoanei la bunuri, la resurse, la adăpost, la arme, la informație, la educație, la cultură, la religie, la tot ce înseamnă habitat social. Și toate acestea împreună, dau persoanei importanța care poate fi indicator pentru un sistem de monitorizare globală.
Nu CNP-ul sau culoarea ochilor. Desigur CNP-ul este de interes la nivelul Secției de Poliție de cartier…

V-ați luat mașină cu GPS? Sau măcar un telefon cu hartă la purtător? Credeți că o asemenea tehnologie ar fi ajuns pe piața liberă dacă în spatele ei nu ar fi apărut una mult mai performantă și mai profundă în ceea ce privește localizarea și nu numai? Ținând cont de faptul că la începutul anilor 80 dispozitivele de biorezonanță erau parte integrantă a tehnicii de zbor spațial, ele apărând abia după 90 în anumite cabinete medicale, deci după aproximativ 10-15 ani, fiind de la sine înțeles că au fost înlocuite cu o tehnologie capabilă să scaneze sistemul cerebral cu o mult mai mare precizie, putem intui ce salt uriaș s-a realizat în domeniul biolocației. De la localizări după amprenta termică până la scanarea în câmp electromagnetic de înaltă frecvență sau scanarea ultra și infrasonică, noua tehnologie se pregătește desigur pentru aplicații totale în ceea ce ne privește. Scanarea nu se dorește a fi una direcționată, un studiu de caz, ci integrală, iar argumentele ei tehnice se bazează pe un management judicios al tuturor markerilor de natură informațională. După cum se știe deja bine, banalele dispozitive radar se bazează pe recepționarea semnalului ecou care, procesat adecvat, poate furniza cu precizie informații despre poziție și viteză.

Pe de altă parte, faptul că fiecare structură materială din spațiul ce ne înconjoară posedă o frecvență proprie de oscilație, oferă posibilități inepuizabile de sondare nu atât a poziției obiectelor cât mai ales a structurii lor interne. Dacă realitatea vibratorie a materiei moarte este astfel deschisă metodelor de sondare, imaginați-vă ce spectacol informațional poate să ofere scanarea unui sistem viu.
Și să nu credeți că cei care posedă o astfel de tehnologie ar rata cumva ocazia de a scana avansat și integral ființa umană.

Un asemenea mod de scanare multiplă, integrală, vizează atât aspectele structurale cât și cele funcționale ale persoanei. Informația preluată va conține astfel amprenta energetică reală care prin procesare avansată poate furniza întreaga paletă a aspectelor fiziologice, emoționale, mentale, etc. Cu alte cuvinte, nu numai culoarea ochilor le va fi de interes ci întregul nostru profil psihofiziologic pe care îl vor analiza dimpreună cu tot ceea ce înseamnă habitatul obișnuit, grupul social căruia îi aparținem, relațiile sociale, aspirațiile, performanțele și eșecurile noastre, etc.

Cum poate fi realizată efectiv o asemenea monitorizare totală cu ușor iz SF? De la distanță, pe neîntrebate. Fără cipuri și biocipuri! Pentru că această nouă tehnologie a cuplat la ceva anume omenesc, ce nu poate fi ecranat în fața dispozitivelor de sondare: undele cerebrale. Cu alte cuvinte, fiara se loghează direct pe creier și află de acolo tot ce-i trebuie ca să ne poată manipula. Și pentru asta nu are nevoie să ne dăm vreun consimțământ. Se pare că l-am și dat deja cu toții cândva.

S-ar putea spune astfel că dependența de utilitatea tehnologică ne-au vârât-o în minte punându-ne “semn în frunte”, iar tot ceea ce facem cu consimțământ deplin, manipulând tehnologia lumii acesteia, arată ca o întindere a brațului pentru a primi semnul și acolo. Asta înseamnă că prin acceptarea “ofertei” tehnologice, prin utilizarea “brandului” am și fost însemnați. Asta inseamnă că nu ne mai mișcăm în ceea ce ni se pare a fi spațiul nostru privat, ci am adus fiara în viața noastră, împroprietărind-o prin vanitate și dependență. Acum ea stă în locul nostru cândva creștin, iar noi pribegim în spaime, necredință și necunoaștere – pecetea profundă a îndepărtării de Evanghelie, de învățătura Sfinților Părinți- căutând în zadar motive de îndreptățire.

Scanarea, adevărata scanare se va face global, în “cavități rezonante” generate și “parcelate” pentru întregul spectru de frecvențe și întregul set de energii la care dispozitivele de detecție plasate pe sateliți geostaționari pot avea acces. În orice moment, în orice loc din lume, tot ceea ce reprezintă “eveniment energetic” va fi înregistrat, stocat și evaluat într-o viziune monstruoasă de monitorizare globală a vieții de pe Pământ. Va fi posibil astfel, ca orice gând care ne va trece prin minte să poată fi ascultat asemenea emisiunii unui post de radio…dacă ar fi să facem referire doar la banda de frecvență a undelor cerebrale!

Ce rost ar mai avea atunci dispozitivele RFID? Eu cred că sunt utilizate exact pentru calibrarea sistemului global. Confruntarea informației privitoare la un eveniment utilizând două căi diferite de preluare a datelor este o practică uzuală în experimentul științific respectabil…După finalizarea “probelor” se va face liniște și fiara va începe să-și între în “drepturi”!

Ce este de făcut? Cum ar putea fi contracarat un astfel de monstru tehnologic? Știința de pildă ne poate arăta exact ce anume înseamnă o determinare rezolutivă. Ea explică în ce condiții o măsurătoare poate fi perturbată sau nu de fenomene colaterale. În cazul concret al determinărilor de natură energetică realizate direct pe ființa umană, există o multitudine de fenomene secundare care trebuie filtrate în scopul separării semnalului util de “zgomotul” de fond.

Cei familiarizați cu elementele de energetică a biocâmpului uman știu că există echipamente specializate care utilizează tehnologia de biofeedback, cu ajutorul cărora se pot separa cu mare precizie frcvențele biocâmpului pe toate zonele funcționale ale ființei umane. Spectaculos pentru un asemenea echipament este faptul că, prin construcție ne poate oferi posibilitatea să determinăm o frecvență specială care are legătură cu o energie specială, aceea responsabilă de activitatea spiritual-religioasă. Cei interesați de experimentări complexe în această direcție vor afla un adevăr de o deosebită importanță pentru îngrijorările legate de monitorizarea totală. Anume, că pe măsură ce această energie specială crește corespunzător în frecvență, rezolutivitatea oricărei determinări pe celelalte frecvențe este puternic diminuată. Mai clar spus, comportamentul religios autentic are ca efect creșterea frecvenței corelative transcendenței, și diminuarea oricăror posibilități de sondare de la distanță a ființei umane! Adică știința, în latura aplicabilității ei pozitive ne oferă antidotul la monitorizarea totala: întoarcerea la Scripturi, la Pateric, la normalitatea unei vieți duhovnicești autentice. În această firească stare de manifestare creștină, orice sistem global de monitorizare, căutându-vă, va găsi doar un nimb transparent în care ultrasofisticatele echipamente de sondare nu vor putea “citi” decât frecvența înaltă a unei transformări spirituale reale.

V-ați întrebat oare de ce anume sunt promovate în lume cu atâta nerușinată insistență pornografia și comportamentele sexuale deviante?
De ce anume omul modern nu mai are alt scop în sine decât îmbogățirea? De ce adevărate industrii pentru obținerea plăcerii proliferează în detrimentul dezvoltării normale, morale a societății umane?… Putem vorbi aici de faze de program, de etape de pregătire pentru o monitorizare totală, având în vedere că tocmai inducerea acestui background de frecvență joasă poate asigura rezolutivitate maximă mașinăriei demonice.

Realitatea aceasta ar trebui să preocupe intens Biserica. Fenomenul despre care incercăm să vorbim nu mai este unul sporadic. El capătă dimensiuni globale și pentru contracararea lui, Biserica trebuie să se adapteze cu multă abilitate și înțelepciune vremurilor alerte. De pildă, inițierea unui studiu care să determine concret nivelul de înduhovnicire a poporului păstorit, ar fi deosebit de util Bisericii pentru confirmarea și legitimarea comportamentului creștin autentic. Generalizarea unui asemenea studiu la nivel european ar putea furniza o informație inexistentă azi în grila de evaluare a națiunilor EU. Indicatorul general de religiozitate socială ar putea deci, la nivel european și global să reașeze prioritățile dezvoltării durabile, ținându-se cont de adevăratele performanțe realizate de către națiuni și popoare, vădind prin acestea, zonele de siguranță și încredere, zonele de stabilitate și de deferență comunitară. În acest fel concret, Biserica și-ar putea aduce o contribuție necesară la restaurarea ordinii spirituale în lume, ar putea milita nemijlocit la contracararea unui sistem polițienesc global de urmărire a persoanei, slujind lui Dumnezeu și oamenilor.

Ce ar mai fi de spus ?… Ar trebui să ne reevaluăm comportamentul creștin. Să readucem în viața noastră starea de normalitate, firescul conviețuirii comunionale, sensul și forța rugăciunii. Pentru că asta ne lipsește tuturor într-o măsură atât de mare ! Să ne temem de monitorizările veacului ? Nu ! Să nădăjduim cu toată măsura în Dumnezeu ! Cel ce toate le ține și toate le plinește!

Dumitru Grigore este inginer fizician, membru titular al Comisiei de Ciberneticã a Academiei Române. Din 2001 este licentiat in teologie. Actualmente este preot in Eparhia Argesului si Muscelului.




Sursa: Altermedia


Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL