Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DE CE? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


DE CE?


57 replies to this topic

#21 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 May 2009 - 08:29 PM

Foarte adevarat.Credinta te inalta si te face mai puternic.
Sotul meu a avut un coleg ce trata oamenii cu ajutorul bioenergiei.Inainte de inceperea tratamentului te trimitea la biserica sa te impaci cu toti si cu tine insuti.
Era cunoscut sub numele de "sensei" Paica Adrian.Afacut mult bine multor oamenii dar misiunea lui printre noi s-a incheiat acum cativa ani.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2009 - 08:51 PM

acum 2-3 zile i-am luat motanului o noua zgarda deparazitara (cica f buna, cu termen de valabilitate 5 luni) si m-am chinuit sa i-o pun la gat fara sa-l ranesc - atat de stransa era catarama incat abia am tras zgarda prin ea.

de ce mi-a venit motanul de afara, in seara asta, fara zgarda la gat ?? :sad:
de ce exista oameni atat de josnici incat sa se preteze la o fura o zgarda de la gatul unui animalut ?? :lnr (51):

si cel mai trist e ca numai cineva dintre vecinii apropiati de scara/bloc o putea face fiindca motanul nu se duce la necunoscuti, va asigur ca tine distanta chiar excesiv - nu pune mana pe el oricine !!

este incredibil cat de josnici pot fi unii ... :angry:




#23 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 24 May 2009 - 03:23 PM

De ce? O simpla intrebare, dar uite cum v-ati enervat toti. Ascultati aici, poate va trece.

De ce?



#24 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2009 - 11:17 AM

am primit ieri un mail dragut, cu mai multe intrebari care incepeau cu "de ce?". am sa le scriu aici; as fi vrut sa le atasez direct, dar erau intr-un fisier format pps, care nu se poate atasa.
    de ce poti avea o pizza la tine acasa mai repede decat o ambulanta?
      de ce oamenii comanda un cheeseburger dublu, o portie dubla de cartofi prajiti, si o coca-cola light?
        de ce femeile nu pot sa se rujeze cu gura inchisa?
          de ce cuvantul "abreviere" este atat de lung?
            de ce, pentru a opri Windows, trebuie sa dai click pe Start?
              de ce sucul de lamaie este facut cu arome artificiale, iar detergentul pentru vase este facut cu lamai naturale?
                de ce nu exista hrana cu aroma de soarece pentru pisici?
                  de ce se apasa mai tare pe butoanele telecomenzii atunci cand bateriile sunt aproape descarcate?
                    de ce magazinele deschise 24 de ore din 24 au lacate si zavoare?
                      de ce pentru separati se foloseste un singur cuvant, in timp ce pentru cu totii se folosesc doua cuvinte separate?
                        de ce pilotii kamikaze poarta casca?



                        #25 Dana42

                          Membru senior

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 2187 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:RO

                        Postat 21 August 2009 - 12:46 AM

                        Citeaza

                        bazaita
                        buna ziua
                        daca ma puteti ajuta in legatura cu o nelamurire privind formulare cu regim special
                        din cunsotinetele mele ,stiu ca factura fiscala si chitanta reprezinta formulare cu regim special ele avand serie si numar.
                        pute-ti sa imi spuneti daca afirmatia mea este corecta,deoarece o persoana care lucreaza in domeniul fiscal sustine contrariu cum ca aceste documente nu are fii cu regim special
                        va multumesc


                        Citeaza

                        madalinab
                        Draga bazaita, te rog sa dai cautare in forum si vei gasi raspuns la intrebarea ta.
                        S-a discutat destul de mult despre acest lucru, s-au postat si pasaje din legislatie, chiar texte intregi.

                        Spor si numai bine.
                        Topic inchis si marcat pentru mutare/stergere.

                        Citeaza

                        bazaita: Va multumesc ptr raspuns,credeti-ma ca am cautat subiectul referitor la ''facturi
                        si chitante cu regim special'' dar nu am gasit,daca gaseam logic nu mai intebam pe forum.
                        putea-ti macar sa imi spuneti unde sa caut mai corect, sau sa lasati topicul deschis in speranta ca cineva neplictisit ma ajuta .decat sa ne purtam cum am fii plictisiti de cea ce vedem si sa ignoram persoanele care au nevoie de un mic ajutor,dar sa recunostem traim in Romania si vom a junge departe prin rautate.
                        o zi buna
                        va doresc

                        Citeaza

                        madalinab
                        Draga bazaita, ai inteles gresit care sunt "atributiile" unui moderator pe acest forum; in orice caz nu prevad vreo obligatie de a da sfaturi sau de a face cautari. Ideea principala este aceea de a mentine ordine si disciplina.
                        Printre altele, actiunea mea a fost indreptatita si chiar am dat dovada de bunavointa intrucat nu am sters topicul si nu te-am sanctionat pentru incalcarea Regulamentului. Dar sa ajungi sa spui ca am parut plictisita sau ca te-am ignorat suna mai degraba a copilarie, cat despre rautate...hm, departe de mine.
                        Uite, acum chiar mi-am facut putin timp si am cautat ceea ce tu nu ai gasit...cat a durat?!...hai sa spun 5 minute, sa fie rotund. Si-apoi, despre acest subiect se povesteste cate ceva si in Codul Fiscal...iar la cautarea pe google cred ca nu-ti ajunge o zi sa citesti tot ce exista deja stocat.
                        Si inca un lucru: de regula, astfel de topice, care repeta povesti discutate deja, nu se lasa deschise sau se sterg direct atunci cand sunt descoperite intrucat nu fac decat sa aglomereze.
                        Numai bine si tie!
                        Topic unit.
                        Madalina

                        DE CE unii nu inteleg ca exista un Regulament care trebuie citit si respectat ?
                        DE CE unii nu cunosc ortografia limbii romane ?...Doar traim in Romania, nu ? Si mai avem pretentii de a ajunge departe...hm...criticandu-i pe cei din jur, este cel mai simplu.
                        DE CE daca cineva de pe Forum, moderator sau membru, nu conteaza, dupa zeci de raspunsuri la aceeasi intrebare, indrazneste sau chiar are obligatia (in cazul moderatorilor) sa faca trimitere la functia de cautare, este imediat catalogat cu dispret sau ca fiind dezinteresat, acru, neimplicat etc....de catre unii si jignit ?
                        De unde atata "sensibilitate" nereala si lipsa de rationament, in unele cazuri ? Doar toti suntem amarati, suparati, apasati de ceea ce se intampla in jurul nostru si totusi macar aici ne ajutam reciproc, cand si cum putem.
                        Nimeni nu este obligat sa ajute pe nimeni si totusi la cate informatii financiar-contabile se gasesc pe acest forum GRATUIT, numai despre rautate, plictiseala etc. NU au dreptul unii sa vorbeasca, mai ales daca nu este cazul.
                        DE CE ??????????????? :lostit (13):

                        Dana




                        #26 liana08

                          Membru junior

                        • Members
                        • Pip
                        • 143 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:sibiu

                        Postat 21 August 2009 - 02:00 PM

                        [quote name='Otilia Alupei' date='May 23 2009, 09:51 PM' post='202407']

                        Recunosc ca am descoperit abia azi acest " De ce", probabil mult prea apasata de "de ce-urile " din activitatea noastra. Dar am avut o experienta absolut identica pana la un punct, care suna cam asa : am luat si eu motanului meu o zgarda antiparaziti, abia am reusit sa o pun la gatul lui, bine stransa, sa fiu sigura ca nu o sa-i dispara. Bineineles ca dupa cateva zile a venit fara ea si am gandit la fel, cine sa o fi luat si de ce, ce ar fi avut de castigat, in fond nu costa o avere. Asa ca am reluat, i-am pus alta zgarda, la fel de stransa,si m-am hotarat sa-l "monitorizez" putin, mai ales ca eu locuiesc la curte.
                        Am fost uimita sa vad cu ce consecventa s-a apucat sa-si scoata zgarda, usor-usor, intai a ridicat-o catre o ureche, dupa cea reusit sa treaca de ureche treaba a devenit mai simpla, a scos-o de tot, peste cap. Abia atunci am inteles ca prima zgarda avusese aceeasi soarta. Si am mai inteles un lucru : in calea ideii lui de libertate nu sta nici macar o curelusa bine stransa. Ar fi fost ceva de invatat din experienta pisoiului meu, oare trebuia sa retin " morala fabulei" ca este cel mai bine sa nu ai nicio constrangere ?



                        #27 Otilia Alupei

                          Membru senior

                        • Nou venit
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 16663 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 24 August 2009 - 11:10 AM

                        pe bune ?? si-a scos singur zgarda bine fixata ?? supertare e motanul tau :lostit (13):
                        liana, sincer nu cred ca al meu ar fi fost capabil de asa ceva, nu-l "vad" facand faze d-astea...
                        in schimb, imi cunosc vecinii care sunt in stare sa fure cam orice le-ar fi de vreun folos, oricat ar fi de neinsemnat si am sa-ti dau doar un singur exemplu : eu sunt mare amatoare de flori, chiar la ghiveci, iar vara imi scot plantutele afara pe pervaz (stau la parter), le bibilesc zilnic si le mai inmultesc ... ce sa-ti spun - e placerea mea zilnica. asta-toamna tarziu, cand a venit frigul, am pus pe holul de la intrarea in bloc cateva ghivece, inclusiv cele 3 cu muscate, dintre care una era o piticuta de un fir si cateve fruzulite - abia inmultita. MI LE-AU FURAT PE TOATE peste noapte, adica a 2-a zi dimineata nu mai era nici un ghiveci cu muscate, intelegi ? nici macar amarata aia mititica n-a scapat !!!! :thumbup:
                        nu sunt omul care sa acuze imediat o lipsa ca fiind un furt, insa crede-ma ca ce am vazut prin vecini ma indreptateste sa spun ca zgarduta aceea nu a disparut pt. ca si-a dat-o jos motanul ci pt. ca i-a fost luata de la gat spre a fi pusa altui motan/pisici, uite asa s-a facut nitica economie... din pacate era o zgarda comuna, complet nemarcata (nu mi-a trecut prin minte ca va suscita vreun interes, ca poate fi furata), fiindca daca o puteam identifica clar, atunci te asigur ca patrulam prin tot cartierul in cautarea noului "proprietar" pt. ca, asa cum am mentionat, motanul meu nu sta sa puna mana pe el oricine, trebuie sa cunoasca bine persoana ca sa accepte sa fie atins, stiu bine ce am la usa. din pacate, el e un motan nocturn (rar iese ziua pt mai mult decat nevoile fiziologice) si chiar banuiesc ca am "custodie comuna" cu cineva. l-am urmarit in 2 randuri, dar nu i-am localizat domiciliul alternativ fiindca, plecand dupa lasarea intunericului, urmarirea lui devine f. dificila (de genul 100 m garduri, mai ales pe intuneric :smile: ).

                        numai bine.

                        Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 August 2009 - 03:22 PM




                        #28 Otilia Alupei

                          Membru senior

                        • Nou venit
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 16663 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 17 October 2009 - 04:51 PM

                        am mai incercat o data cu o noua zgarduta (de curiozitate, sa vad daca si asta dispare) si iata ca a trecut o sapt., iar ea e tot la gatul motanului meu... deci, se poate :pullhair:



                        #29 conta_ro

                          Membru activ

                        • Members
                        • PipPipPip
                        • 1223 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 17 October 2009 - 08:55 PM

                        DE CE exista hoti?
                        conta_ro



                        #30 Otilia Alupei

                          Membru senior

                        • Nou venit
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 16663 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 18 October 2009 - 08:59 AM

                        pt ca nu li se taie mana, ca la arabi !! ia sa aiba aceasta alternativa sigura la fapta lor - sa vezi ce drastic le-ar scadea nr. ...

                        adiacent, DE CE nu mai exista simt civic ?
                        ... pt. ca ne-am degradat moralmente sau nu mai punem pretul cuvenit pe perceptele morale chiar daca le mai avem inca, am ajuns sa le consideram mai putin folositoare in goana noastra prin viata :pullhair:



                        #31 conta_ro

                          Membru activ

                        • Members
                        • PipPipPip
                        • 1223 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 29 October 2009 - 03:34 PM

                        DE CE orice institutie da vina pe alta institutie?

                        Am foat azi la politia comunitara S2 in audienta si mi-au comunicat ca nu tine de ei nimic din ceea ce le-am cerut. Ca ei nu pot face nimic si ca sa ma duc in alta parte.
                        Pentru orice problema dadeau vina pe ....
                        conta_ro



                        #32 Septimiu

                          Peter Pan

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 4882 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Bucuresti
                        • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

                        Postat 19 November 2009 - 12:06 PM

                        DE CE ITM-ul isi schimba IBAN-ul cu alt IBAN deschis la aceeasi institutie bancara (daca putem spune asa) si mai grav de ce il schimba pe 18 si nu dupa 25 cand deja s-au platit contributiile?



                        #33 Dana42

                          Membru senior

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 2187 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:RO

                        Postat 19 November 2009 - 05:47 PM

                        Poate pentru ca neuronii lor au avut doar contract de munca pe perioada determinata :lazy: !

                        Dana




                        #34 Septimiu

                          Peter Pan

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 4882 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Bucuresti
                        • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

                        Postat 20 November 2009 - 11:21 AM

                        DE CE stam ca ciobanul din miorita si asteptam cuminti sa ni se intample ce ni se intampla cand putem sa nu platim spre exemplu cei 0.75% o luna si sa vedem de unde m@#%ii lor isi mai iau salariile in luna respectiva; cred ca pe urma realizeaza cat de importanti sunt contribuabilii si cand se intalnesc cu ei le fac si pantofii



                        #35 simonaelena

                          Membru junior

                        • Members
                        • Pip
                        • 22 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:sibiu

                        Postat 20 November 2009 - 11:49 AM

                        Pentru ca daca nu platesti 2-3 luni, vine ITM-ul in control si platesti si comision si amenda si........ Asa ca mai bine platesti.



                        #36 maria viorica

                          Membru junior

                        • Members
                        • Pip
                        • 147 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:medias
                        • Interests:literatura, jocuri PC

                        Postat 20 November 2009 - 03:49 PM

                        pt. ca tot suntem in campanie electorala...

                        la noi in oras si prin satele apartinatoare psd-ul, pnl-ul si d-zeu mai stie ce alte organisme politice "democratice" impart, intr-o veselie, pomeni electorale. pachete cu alimente, faina, zahar, ulei ... sunt distribuite prin bunavointa "partidului", fara pic de jena. se tin chiar si adunari electorale unde se mananca mici si se bea bere ...

                        de ce suntem noi, romanii atat de ignoranti si atat de lipsiti de demnitate incat ne vindem votul pe te miri ce si mai nimic? :pullhair:

                        ... si astfel de lucruri, dupa cum se vede si prin mass-media, se intampla mai peste tot, deci sunt vizibile, pe fata. asta nu e manipulare, ori frauda, ori mita (electorala, sau cum o fi)?

                        de ce nu vede nimeni, de ce nu se sesiseaza (sau autosesizeaza) cei care ar trebui sa vegheze la bunul mers al "democratiei" romanesti? :frusty:

                        [b]de ce nu vreti ... sa traiti bine! ?[/b]

                        Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 20 November 2009 - 03:57 PM




                        #37 Ronaldo

                          Membru activ

                        • Members
                        • PipPipPip
                        • 587 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Timisoara
                        • Interests:Fotbal, filme

                        Postat 23 November 2009 - 04:14 PM

                        de ce, daca toata lumea se plange de clasa noastra politica ce a fost la un moment dat la guvernare, reprezentantii PDL, PSD si PNL au strans impreuna peste 3 sferturi din voturile pt presedintele Romaniei ??? :pullhair: Daca oamenii sunt nemultumiti, DE CE tot pe astia i-au votat ???
                        "The saddest thing in life is wasted talent."
                        R. de Niro - A BRONX TALE



                        #38 Septimiu

                          Peter Pan

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 4882 Postari:
                        • Gender:Male
                        • Location:Bucuresti
                        • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

                        Postat 24 November 2009 - 01:07 PM

                        Vezi postareasimonaelena, la Nov 20 2009, 11:49 AM, a spus:

                        Pentru ca daca nu platesti 2-3 luni, vine ITM-ul in control si platesti si comision si amenda si........ Asa ca mai bine platesti.
                        nu platesti amenda pentru neplata comisionului, platesti majorari
                        cu drag as da majorari numai sa ii vad de unde isi iau salariile o luna de zile :pullhair:



                        #39 Otilia Alupei

                          Membru senior

                        • Nou venit
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 16663 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:Bucuresti

                        Postat 24 November 2009 - 02:39 PM

                        Vezi postareaRonaldo, la Nov 23 2009, 04:14 PM, a spus:

                        :pullhair: Daca oamenii sunt nemultumiti, DE CE tot pe astia i-au votat ???
                        iata ca nu sunt asa de nemultumiti ... si totusi circa 46% din populatia cu drept de vot nu a votat nicicum, deci unii sunt nemultumiti de oferta electorala, altii sunt dezinteresati de politica ...



                        #40 mihaela_cva

                          Membru senior

                        • Members
                        • PipPipPipPipPipPip
                        • 2579 Postari:
                        • Gender:Female
                        • Location:craiova
                        • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
                          calatorii

                        Postat 24 November 2009 - 02:44 PM

                        cred ca ne meritam soarta. Nu vina personala, ci colectiva






                        Similar Topics Collapse

                        1 useri citesc topicul

                        0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

                        Cometa SQL