Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FIRMA PLATITOARE DE TVA, FACTUREAZA PTR. O FIRMA NEPLATITOARE DE TVA


13 replies to this topic

#1 Maria Popica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 February 2009 - 10:43 PM

Buna seara,
-in cazul in care firma platitoare de TVA presteaza servicii de exploatare forestiera pentru un composesorat iar la terminarea lucrarii cum se face facturarea?
-se deduce din valoarea prestarii, tva-ul? sau il colectez la valoarea prestarii? :wink:
-trebuie spus ca acel composesorat nu e platitor de TVA, taxare inversa.

va rog, ma vede cineva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:31 PM




#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 February 2009 - 10:01 AM

Vezi postareaMaria Popica, la Feb 16 2009, 10:53 PM, a spus:

-trebuie spus ca acel composesorat nu e platitor de TVA, taxare inversa.
:frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:36 PM




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:36 PM

Draga Maria, Codul Fiscal spune asa:
Art. 160. - (1) Furnizorii și beneficiarii bunurilor/serviciilor prevăzute la alin. (2) au obligația să aplice măsurile de simplificare prevăzute de prezentul articol. Condiția obligatorie pentru aplicarea măsurilor de simplificare este ca atât furnizorul, cât și beneficiarul să fie înregistrați în scopuri de TVA, conform art. 153.
Sper ca te-ai lamurit.
Madalina



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 11:43 PM

Facturati cu TVA deoarece nu indepliniti conditiile pentru taxare incersa.



#5 Maria Popica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 19 February 2009 - 06:41 AM

Multumesc ptr.raspunsuri, in final trb sa facturez cu TVA, am tva colectat pe care-l deduc din valoarea facturii, iar ptr.composesorat intreaga valoare a facturii se imparte la nr.mc pe care-i contine factura, rezultand un mc mai mare ptr. ei si mai mic ptr.mine ca pret unitar.



#6 Mega_Bytu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2009 - 11:18 AM

Buna ziua!

M-ar interesa si pe mine un raspuns la urmatoarele intrebari deoarece nu am reusit sa aflu un raspuns nici de la Finante. Suntem o firma care PRESTAM SERVICII (in domeniul IT, in principiu intangibile), platitoare de TVA 19% inregistrata in Romania si avem clienti din afara tarii. Cum trebuie sa facturam catre fiecare din cazurile de mai jos, cu sau fara TVA 19%?

1. catre persoana fizica din UE, unde exista TVA ?
2. catre persoana fizica din UE, unde nu exista TVA ?

3. catre persoana fizica din afara UE, unde exista TVA (exemplu Rusia)?
4. catre persoana fizica din afara UE, unde nu exista TVA (exemplu USA)?

5. catre persoana juridica din UE, unde exista TVA?
6. catre persoana juridica din UE, unde nu exista TVA?

7. catre persoana juridica din afara UE, unde exista TVA (exemplu Rusia)?
8. catre persoana juridica din afara UE, unde nu exista TVA (exemplu USA)?

Va multumesc mult si astept un raspuns cat de repede, chiar nu mai stiu pe cine sa intreb.



#7 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 April 2009 - 03:38 PM

In cazul serviciilor intangibile altele decat serviciile de telecomunicatii si servicii furnizate pe cale electronica se emite factura astfel:

- Daca beneficiarul este persoana impozabila stabilita in Comunitate sau orice persoana stabilita in afara Comunitatii emiteti factura fara TVA cu mentiunea "neimpozabil in Romania "

-daca beneficiarul este o persoana neimpozabila stabilita in comunitate (persoana fizica, institutie publica ) emiteti factura cu TVA din Romania.



#8 Mega_Bytu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 April 2009 - 06:33 PM

Multumesc mult pentru raspuns! Dar in cazul serviciilor de telecomunicatii furnizate pe cale electronica (gazduire web), pentru ca acesta este obiectul nostru de activitate?

Aceasta postare a fost editata de Mega_Bytu: 25 April 2009 - 06:37 PM




#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 April 2009 - 10:06 PM

Regula speciala se aplica numai in cazul in care prestatorul nu este stabilit in Comunitate iar beneficiarul este o presoana neimpozabila stabilita in Comunitate in rest se aplica regula de mai sus.



#10 Mega_Bytu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 April 2009 - 08:56 AM

Vezi postareakatinca, la Apr 25 2009, 11:06 PM, a spus:

Regula speciala se aplica numai in cazul in care prestatorul nu este stabilit in Comunitate iar beneficiarul este o presoana neimpozabila stabilita in Comunitate in rest se aplica regula de mai sus.

Multumesc! :)



#11 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 05 November 2009 - 02:47 PM

As dori si eu sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
-societatea platitoare de TVA in RO, presteaza servicii publicitare unie societati neplatitoare de TVA in Austria.
Conf.CF art.133, la serviciile de publicitate si de marketing locul prestarii este tara clientului. Intrebare: eu facturez cu TVA sau fara TVA. Am primit mai multe raspunsuri pentru ambele variante si consider ca am inebunit :smile:
Va rog sa ma ajutati! :pullhair: :frusty: :smile:



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 November 2009 - 08:42 PM

CF:
" ART. 133
(1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
.........................................
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiția ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunității ori să fie o persoană impozabilă acționând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în același stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
1. închirierea bunurilor mobile corporale, cu excepția mijloacelor de transport;
2. operațiunile de leasing având ca obiect utilizarea bunurilor mobile corporale, cu excepția mijloacelor de transport;
3. transferul și/sau transmiterea folosinței drepturilor de autor, brevetelor, licențelor, mărcilor comerciale și a altor drepturi similare;
4. serviciile de publicitate și marketing;
5. serviciile consultanților, inginerilor, juriștilor și avocaților, contabililor și experților contabili, ale birourilor de studii și alte servicii similare;
6. prelucrarea de date și furnizarea de informații;
7. operațiunile bancare, financiare și de asigurări, inclusiv reasigurări, cu excepția închirierii de seifuri;
8. punerea la dispoziție de personal;
9. acordarea accesului la sistemele de distribuție a gazelor naturale și a energiei electrice, inclusiv serviciile de transport și transmitere prin intermediul acestor rețele, precum și alte prestări de servicii legate direct de acestea;"

Deci, daca beneficiarul serviciilor respecta conditiile de la art.133, alin.2, litera g, facturezi fara TVA cu mentiunea pe factura "neimpozabil in Romania cnf.art.133 alin.2, lit.g"
O persoana impozabila este definita de CF art.127, astfel :
" ART. 127
(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfășoară, de o manieră independentă și indiferent de loc, activități economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activități.
(2) În sensul prezentului titlu, activitățile economice cuprind activitățile producătorilor comercianților sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitățile extractive, agricole și activitățile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 05 November 2009 - 08:43 PM

Dana




#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 November 2009 - 09:35 PM

Vezi postareagiucontex, la Nov 5 2009, 02:47 PM, a spus:

As dori si eu sa ma lamuriti in urmatoarea speta:
-societatea platitoare de TVA in RO, presteaza servicii publicitare unie societati neplatitoare de TVA in Austria.
Conf.CF art.133, la serviciile de publicitate si de marketing locul prestarii este tara clientului. Intrebare: eu facturez cu TVA sau fara TVA.
Nu facturezi cu TVA serviciile de publicitate in cazul in care societatea beneficiara, stabilita sau care are un sediu fix in UE este persoana impozabila, inregistrata sau nu in scopuri de TVA. Daca beneficiarul nu este persoana impozabila vei intocmi factura cu TVA si vei datora TVA in Romania.



#14 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 09 November 2009 - 04:59 PM

Va multumesc mult pentru ajutor! :pullhair:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL