Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensionari - deduceri, contributii salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pensionari - deduceri, contributii salarii


10 replies to this topic

#1 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 February 2009 - 10:44 AM

Un angajat pensionar beneficiaza de deducerea de baza de 250lei?



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 11:22 AM

Da ,unde are functia de baza ,la fel ca orice angajat.




#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 11:35 AM

Si daca pensionarul are pensie de 1000 lei? Intrucat pensia nu este venit de natura salariala, cred ca pentru stabilirea impozitului nu se cumuleaza cele 2 venituri. Ce spune legea?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 02:53 PM

Nu are nici o legatura pensia cu salariul. Pensia se impoziteaza separat la sursa ,se retine 16% din ce depaseste 1000 lei, iar salariul se impoziteaza la firma unde lucreaza ,la fel ca la oricare angajat.



#5 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 March 2009 - 01:44 PM

salutare.
pentru un pensionar, pe a carui decizie primita de la Casa de Pensii ( aceasta se actualizeaza anual) scrie ca poate lucra 4 ore/zi sau 8 ore/zi cu 1 zi pauza, se plateste contributia individuala si a societatii la somaj?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2009 - 01:57 PM

Nu se datoreaza somaj pentru pensionari.
Cred ca s-a mai discutat pe forum si s-au scris mai multe amanunte (citate din lege). Da o cautare sau citeste in lege.
Madalina



#7 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 09 September 2010 - 09:31 PM

Vezi postareamadalinab, la Mar 10 2009, 01:57 PM, a spus:

Nu se datoreaza somaj pentru pensionari.
Cred ca s-a mai discutat pe forum si s-au scris mai multe amanunte (citate din lege). Da o cautare sau citeste in lege.




se plateste pentru un pensionar angajat cu CIM, la fondul de garantare?



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 September 2010 - 07:56 AM

Pentru cine nu se plateste somaj nu se plateste nici fondul de garantare, cele doua fiind inrudite (rude de gradul 2?).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 10 September 2010 - 03:55 PM

multumesc pt raspuns.



#10 hedwiga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 October 2010 - 11:50 AM

Buna ziua,

As dori sa se precizeze:

- Angajatul care are decizie de pensionar cu grd III de invaliditate cu drept de m-ca de 4 ore ce contributii trebuie sa plateasca, eventual conf carei legi.
-Angajatorul cu un astfel de angajat are unele scutiri?

Va multumesc.



#11 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 January 2011 - 01:15 PM

Vezi postareanopris, la Sep 10 2010, 07:56 AM, a spus:

Pentru cine nu se plateste somaj nu se plateste nici fondul de garantare, cele doua fiind inrudite (rude de gradul 2?).
S-a modificat baza de calcul a fondului de garantare:

LEGE nr. 200 din 22 mai 2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale
Forma sintetică la data 05-ian-2011

Art. 7
Angajatorii au obligația de a plăti lunar o contribuție la Fondul de garantare în cota prevăzută de lege, aplicată asupra veniturilor care constituie, potrivit legii, baza de calcul al acestei contribuții, realizate de salariații încadrați cu contract individual de muncă, potrivit legii, inclusiv de salariații care cumulează pensia cu salariul, în condițiile legii.(la data 01-ian-2011 Art. 7 din capitolul II modificat de Art. XI, punctul 2. din Ordonanta urgenta 117/2010)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL