Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subventie angajare proaspat absolvent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


subventie angajare proaspat absolvent


6 replies to this topic

#1 prisecaru iulia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2009 - 04:21 PM

Buna ziua! eu am terminat acum o sapamana masterul.
Impreuna cu sotul avem o firma si as dori sa ma angajez la firma noastra.
Am inteles ca se primesc niste subventii de la stat atat pentru angajator cat si pentru angajat. Eu am buletin de Iasi si vreau sa lucrez in Barlad(aici avem firma). Am inteles ca se ofera si o prima de instalare pentru ca este o distanta de 50 km mai mare fata de domiciliu. Cei de la fortele de munca din Barlad m-au trimis in Iasi unde mi-au spus ca trebuie sa imi depun un dosar pentru a deveni somer neindemnizabil si apoi peste 2 luni pot sa imi fac angajarea la mine la firma. Insa nimeni nu stie exact care e cea mai buna varianta pentru a obtine atat banii pentru angajarea unui proaspat absolvent cat si pentru faptul ca lucrez in alt oras.
Care sunt pasii ce ar trebui urmati si actele necesare?



#2 ioana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 May 2009 - 01:11 PM

Dupa teminarea masterul in maxim 30 zile de la absolvire, mergi si iti faci dosarul de somaj, apoi astepti 2 luni cat este perioada somajului neindemnizat.Dupa acesta perioada vei intra in somaj indemnizat pe o perioada de 6 luni,dupa ce vei intra in somaj indemnizat care este = cu jumatate din minim, poti oricand sa te angajezi si dupa o zi de exemplu.
Daca te vei angaja inainte de a ti se termina somajul vei primi 30% din somajul cuvenit. Pentru a beneficia de prima de asolvent care este in valoare de 500 ron trebuie duse in termen de 60 de zile de la angajare "hartii" Si daca dupa angajare iti vei schimba domiciliul (buletinul, nu are importanta distanta)vei putea beneficia de o prima echivalentul a 7 salarii minine, daca doar faci naveta pe o distanta mai mare de 50 km vei primi mai putin(nu stiu exact echivalentul a 2, sau 3 salarii)
Acestea au fost beneficiile angajatului
Beneficiile angajatorului,- beneficiaza de o subventie75% din salarul absolventului angajat, si este scutit de plata somajului pentru acesta persoana.
Conditiile:- contractul sa fie pe perioada nedeterminata, angajatul si angajatorul sa nu fi avuta relatii de munca in ultimii doi ani.angajatul trebuie sa stea un an la acel loc de munca,
Daca am omis ceva ati spune vei gasii in legea76/2002 cu modificarile ulterioare, pe la articolul 80vei gasii cele necesare.
O zi frumoasa sa ai!




#3 rerika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 May 2009 - 01:39 PM

Pe ce perioada este scutit angajatorul de plata somajului pentru aceasta persoana, perioada nedeterminata ? Va rog ajutati-ma ca am citi codul fiscal dar asa am inteles ca plateste statuk 75% din 500 lei asa este ?Multumesc anticipat pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 May 2009 - 08:31 AM




#4 sckipp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2009 - 10:17 PM

salut,
si eu sunt proaspat absolvent anul acest in iulie 2009.
in primul rand firma cu ce se ocupa? te intereseaza legea 76/2002 ptr tine sau vrei pur si simplu sa faci angajari in firma ta cu proaspeti absolventi? eu am terminat automatica si calculatoare specializarea calculatoare - ce zici nu sunteti interesati in firma de asa ceva? precizez ca sunt si eu din barlad si inca imi caut un loc de munca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 October 2009 - 07:46 AM




#5 prisecaru iulia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2009 - 08:28 AM

buna! firma se ocupa de colectarea deseurilor reciclabile. momentan nu facem angajari . nici macar eu nu mi-am mai depus dosarul pentru ca nu mai sunt bani pt subventii.



#6 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 06 October 2009 - 08:34 AM

Vezi postareaprisecaru iulia, la Oct 6 2009, 09:28 AM, a spus:

buna! firma se ocupa de colectarea deseurilor reciclabile. momentan nu facem angajari . nici macar eu nu mi-am mai depus dosarul pentru ca nu mai sunt bani pt subventii.

Asa rapsuns am primit si eu la depunerea dosarului pt un proaspat absolvent; dar nu tb sa te angajezi din somaj ca sa beneficiezi de subventie - societate; actele necesare sunt :Prin prezenta va inaintam dosarul cu actele necesare obtinerii de subventii conform art 80 din Legea 76/2002 actualizata, dosar ce contine:
1. Conventia in 2 exemplare;
2. Tabel nominal cu absolventii angajati;
3. Declaratie tip formular;
4. Copie comunicare loc munca vacant;
5. Copie repartitie eliberata de AJOFM Braila;
6. Copie instiintare privind incadrarea in munca cu data angajarii;
7. Copie contract de munca vizat la ITM Braila;
8. Copie dupa diploma la care se anexeaza foaia matricola;
9. Copie act identitate absolvent;
10. Copie certificat nastere absolvent;
11. Copie certificat casatorie absolvent;
12. Copie carnet de munca absolvent si declaratia pe propria raspundere a absolventului in conformitate cu prevederile art 292 Codul Penal;
13. Copie document infiintare societate;
14. Copie codul unic de inregistrare;
15. Ultimul bilant;
16. Contul bancar al societatii
17. Certificat de atestare fiscala.



#7 sweet_butterfly

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 December 2010 - 02:15 PM

Pentru a beneficia de prima de asolvent care este in valoare de 500 ron trebuie duse in termen de 60 de zile de la angajare "hartii"

prima de absolvent ??? se mai acorda si daca da imi puteti da mai multe detalii despre asta ? eu doar ce am teriminat facultatea nu masterul ...abia l-am inceput si sunt proaspat angajata .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL