Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloace fixe fonduri europene - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mijloace fixe fonduri europene

5 replies to this topic

#1 B.Laurentiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 February 2009 - 08:00 AM

Buna ziua
Am o intrebare: este corect daca la o institutie publica (consiliu judetean) un mijloc fix achizitionat din fonduri PHARE este inregistrat pe contul de imobilizari la valoarea de achizitie fara TVA (avand in vedere ca TVA-ul se recupereaza ulterior de la bugetul statului?
Va multumesc



#2 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 19 February 2009 - 07:53 PM

Din cate stiu despre fondurile structurale, finantatorul acestor fonduri externe nu accepta cheltuiala cu TVA facuta in Romania de cel care deruleaza fondurile (in raportarea financiara catre finantator, cheltuiala cu achizitia activulu fix se face la pretul de achizitie fara TVA).
Ideea principala este ca beneficiarul fondurilor trebuie sa recupereze iesirea de fonduri pentru acest TVA. Daca activul fix ar fi inregistrat la pret cu TVA nu ar mai putea fi recuperat, neffind evidentiat in contabilitate.
Deci, dupa parerea mea, chiar daca beneficiarul fondurilor nu este platitor de TVA, activul fix se inregistreaza la pret fara TVA, urmand ca ulterior sa se faca recuperare.

Am o intrebare off topic.............Esti cumva din Iasi?

Aceasta postare a fost editata de chitilin: 19 February 2009 - 07:55 PM




#3 B.Laurentiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2009 - 01:24 PM

Multumesc, inseamna ca s-a lucrat corect
Nu, nu sunt din Iasi



#4 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 20 February 2009 - 03:02 PM

Vezi postareaB.Laurentiu, la Feb 19 2009, 08:00 AM, a spus:

Buna ziua
Am o intrebare: este corect daca la o institutie publica (consiliu judetean) un mijloc fix achizitionat din fonduri PHARE este inregistrat pe contul de imobilizari la valoarea de achizitie fara TVA (avand in vedere ca TVA-ul se recupereaza ulterior de la bugetul statului?
Va multumesc


elementar, daca recuperezi TVA de ce sa-l inregistrezi in contabilitate.

of of

Aceasta postare a fost editata de stiutor: 20 February 2009 - 03:03 PM




#5 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2009 - 12:01 PM

Vezi postareaB.Laurentiu, la Feb 19 2009, 09:00 AM, a spus:

Buna ziua
Am o intrebare: este corect daca la o institutie publica (consiliu judetean) un mijloc fix achizitionat din fonduri PHARE este inregistrat pe contul de imobilizari la valoarea de achizitie fara TVA (avand in vedere ca TVA-ul se recupereaza ulterior de la bugetul statului?
Nu mi se pare corect pentru ca amortizarea cum o mai calculezi!

Inca mai studiez problema! Probabil o sa revin cand o sa ma lamuresc mai in detaliu.

Sau - ce ne facem cu legea contabilitatii care zice:
"Art. 13
Inregistrarea in contabilitate a elementelor de activ se face la costul de achizitie, de productie sau la valoarea justa pentru alte intrari decat cele prin achizitie sau productie, dupa caz. "

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 09:57 AM




#6 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 20 August 2009 - 11:51 AM

Vezi postareachitilin, la Feb 19 2009, 08:53 PM, a spus:

Din cate stiu despre fondurile structurale, finantatorul acestor fonduri externe nu accepta cheltuiala cu TVA facuta in Romania de cel care deruleaza fondurile (in raportarea financiara catre finantator, cheltuiala cu achizitia activulu fix se face la pretul de achizitie fara TVA).
Ideea principala este ca beneficiarul fondurilor trebuie sa recupereze iesirea de fonduri pentru acest TVA. Daca activul fix ar fi inregistrat la pret cu TVA nu ar mai putea fi recuperat, neffind evidentiat in contabilitate.
Deci, dupa parerea mea, chiar daca beneficiarul fondurilor nu este platitor de TVA, activul fix se inregistreaza la pret fara TVA, urmand ca ulterior sa se faca recuperare.

Am o intrebare off topic.............Esti cumva din Iasi?
Inregistrezi cu TVA si cand ti se returneaza TVA-ul reintregesti cheltuiala sau mai siplu ,pt.ca nu stii daca e sau nu eligibila toata cheltuiala si implicit TVA-ul inregistrezi de la inceput fara TVA si TVA-ul in duci in alte cheltuieli si cand ti se returneaza ,reintregesti acolo






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL