Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit (adica dublu impozit 16%+16%) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit (adica dublu impozit 16%+16%)


10 replies to this topic

#1 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 20 February 2009 - 08:29 PM

Am constatat cu stupoare ca dupa ce platesc impozit 16% la venitul net al PFA, va trebui sa platesc inca 16% aplicat aceluiasi venit si ca persoana fizica. Daca mai adaugam 5.5% CASS si 9.5% CAS, rezulta total dari la stat 47% din venitul obtinut ca PFA.

Adica jumatate din munca mea iau eu si jumatate se duce la stat. Exact ca in comunism cand bunicii nostri dadeau jumatate din recolta la CAP

Refuz sa cred asa ceva!!!



#2 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 20 February 2009 - 09:41 PM

Asta da lovitura! Cum ai constatat? Nu m-ar mira sa se intample asa. Dar daca se intampla, de ce nu s-a scris despre asta pana acum?

Astazi am fost sa-mi platesc impozitul (conf. declaratiei estimative) pe anul 2009 si am constatat ca pe chitanta era trecut numele meu, cu CNP si FARA PFA. Cand am intrebat de ce mi s-a raspuns ca asa se face si ca stiu organele de control despre treaba asta si ca nu o sa am probleme. Acum citesc ce scrii tu si ma pune pe ganduri.




#3 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 February 2009 - 05:33 AM

Nu va ingrijorati ! Calculele dvs. sunt corecte, insa ati introdus datele gresit. Adica 16% se aplica doara o singura data pentru venitul realizat de PFA. Va mai cerut cineva inca 16% ?! Faptul ca pe chitanta eliberata de Admin. Financiara este trecut numele dvs. si CNP este normal, pentru ca in relatia cu fiscul, dvs personal datorati impozit pentru activitatea desfasurata de PFA, aceasta neavand personalitate juridica. Cand fiscul isi aduna birurile, se indreapata spre societatile comerciale, entitati juridice...etc, si spre persoane fizice care obtin venituri din activitati desfasurate ca PFA, II sau IF, sau alte prin alte forme. Din acest punct de vedere, pentru fisc nu exista PFA, II sau IF, exista doar persoane fizice ( Ionescu, Popescu...etc ) care datoreaza un impozit pentru veniturile obtinute. De aceea pe chitanta apare numele si CNP dvs.



#4 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 February 2009 - 10:54 AM

Mie unul, PFA-ul fiind infiintat in Ian. 2009, nu a apucat sa-mi ceara nimeni impozitul pe venitul realizat efectiv. L-am platit pe cel estimat. Acum am inteles, si sper sa nu-mi "ceara" de 2 ori 16%, pe PFA, apoi pe PF.



#5 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 February 2009 - 12:41 PM

Daca nu v-a cerut nimeni, atunci de ce ati platit ?! si daca ati platit, ce anume ati platit ?! Nu cred ca este impozit pe venitul estimat( doar pentru primul trimestru...sau asa ati vrut dvs sa paltiti pe tot anul !!!! ). Pe baza declaratiei privind veniturile estimate pentru anul 2009, pe care ati depus-o, Admin. Financiara va comunica in scris ce impozit datorati si termenele de plata. La acestea va referiti ?
La inceputul anului 2010 pana in luna mai, aveti obligatia sa declarati exact care v-au fost veniturile si cheltuielile, justificate prin documente. In urma acestei declaratii fiscul face o "regularizare", in sensul ca va mai da, sau va mai ia din bani



#6 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2009 - 12:57 PM

Ca sa fiu mai explicit: anul trecut am depus declaratia 200, dupa care am primit o "Decizie de impunere pentru plati cu titlu de impozit privind venitul din activitati independente pe anul 2007" de la finante unde era trecut impozitul de la PFA ( ce urma sa-l platesc in 4 rate).
Insa in septembrie am primit o "Decizie de impunere anuala privind veniturile realizate ca persoana fizica" unde apare ca venit cel din declaratia 200, iar impozitul era de 16%

Sper ca nu le-am incurcat, insa ideea este ca le-am platit pe amandoua



#7 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 February 2009 - 01:36 PM

Vezi postareacorpus, la Feb 21 2009, 12:41 PM, a spus:

Daca nu v-a cerut nimeni, atunci de ce ati platit ?! si daca ati platit, ce anume ati platit ?! Nu cred ca este impozit pe venitul estimat( doar pentru primul trimestru...sau asa ati vrut dvs sa paltiti pe tot anul !!!! ). Pe baza declaratiei privind veniturile estimate pentru anul 2009, pe care ati depus-o, Admin. Financiara va comunica in scris ce impozit datorati si termenele de plata. La acestea va referiti ?
La inceputul anului 2010 pana in luna mai, aveti obligatia sa declarati exact care v-au fost veniturile si cheltuielile, justificate prin documente. In urma acestei declaratii fiscul face o "regularizare", in sensul ca va mai da, sau va mai ia din bani

Era pe tot anul, conform Deciziei de Impunere eliberata de Fisc pt PFA-ul meu. Asa am vrut, sa ma stiu cu el platit pe tot anul. Suma nu era mare. Da, la acea declaratie urmata de Decizia de Impunere ma refer, cu termene de plata s.a.m.d.

Eu am vrut sa platesc impozitul pe tot anul, ca sa ma stiu scapat, numai ca pe chitanta nu apare PFA sau CIF-ul PFA-ului, ci numai CNP-ul meu. Repet, m-am intors la ghiseu pentru a intreba de ce nu apare CIF-ul PFA-ului si mi s-a spus ca asa trebuie, "cu CNP", si ca organele de control stiu despre ce e vorba. Practic, eu cand m-am dus la ghiseu, i-am aratat d-nei de-acolo exact "Decizia de Impunere" pentru PFA, exact hartia cu pricina.



#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 February 2009 - 08:14 PM

pt.Cornny: in 2008 ati depus o declaratie(200) si ati platit pentru anul 2007. in 2009 veti depune o declaratie si veti plati pentru anul 2008. In total 2 plati. Daca deja spuneti ca ati platit de 2 ori verificati totusi sa nu fi gresit cu cea de a 2-a plata, adica tot in contul veniturilor din 2007. se poate intampla si asa si nu o sa va atentioneze nimeni. Verificati chitanta unde scrie suma:"reprezentand......", eventual mergeti la admin. fin. pentru lamuriri
pt Zzuper: daca v-ati platit impozitul cu mult inainte, inseamna ca sunteti un f bun contribuabil. stati linistit in privinta datelor care sunt inscrise in chiatanta.CIF-ul este un cod de identificare fiscala in scop de TVA, nu da valoare juridica PFA. De aceea in chitanta apar datele dvs personale. Dvs sunteti cel care datorati fiscului bani, nu PFA. PFA este doar forma in care sunteti oragnizat si functionati.



#9 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 February 2009 - 08:31 PM

Sa speram ca asa e. Plata anticipata a impozitului a stat la baza ideii ca tot mie imi va fi mai usor anul viitor, dupa rectificativa, nu ca as fi contribuabilul model. :biggrin:



#10 Abu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 June 2009 - 05:13 PM

Am si eu o intrebare: cand anume se face plata anticipata a impozitului? Adica, daca eu estimez un venit de sa zicem 1000RON lunar cand trebuie sa platesc cei 16%*1000*3(luni)?
Multumesc.



#11 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 17 June 2009 - 08:32 PM

Trimestrial, pana pe 15 ale lunii ( martie, iunie, septembrie si decembrie)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL