Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de confidentialitate si de neconcurenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract de confidentialitate si de neconcurenta

6 replies to this topic

#1 Izabela B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2009 - 01:42 PM

Buna ziua,
vin cu rugamintea de a intreba daca are cineva un model de contract de confidentialitate si neconcurenta, sau cim cu clauze de neconcurenta si confidentialitate.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 February 2009 - 03:45 PM




#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2009 - 04:55 PM

am gasit un angajament de confidentialitate.

Fisiere atasate





#3 Izabela B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 March 2009 - 02:29 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Feb 25 2009, 06:55 PM, a spus:

am gasit un angajament de confidentialitate.
Multumesc frumos , imi este de folos daca ai nevoie de ceva contacteaza-ma

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 March 2009 - 08:30 AM




#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 03:24 PM

Scuzele mele, dar modelul angajamentului dvs. de confidențialitate are o hibă enormă. Zice-se că-și încetează valabilitatea odată cu contractul individual de muncă. Păi eu te dau afară și dumneata te duci cu tot bagajul (banca mea de date) la concurență a două zi???
Nu cred!
Contractul de sau clauza de confidențialitate se referă la faptul că te obligi să nu divulgi timp de 3-5 ani NIMIC din ceea ce ai aflat la societatea de unde ai plecat! Indiferent de cu ce articol sau cu ce bază legală ți-a fost desfăcut contractul de muncă sau contractul de prestări servcii contabile ori chiar de efectuarea unei expertize judiciare.
Confidențialitatea nu se poate referi la bagajul meu de cunoștințe profesionale.
Aici sau din acest punct de vedere unii administratori fac confuzii, crezând că-ți poate interzice să mai fii chelner la alt restaurant!
Dar să te angajez la o nouă firmă să-i faci documentația pentru a obține un credit și să spui la bancă: Cum domnule dar la... de ce ați aprobat??? Păi de unde până unde îți vine doar și pe buze să mai spui de fostul tău client că a luat sau nu și în ce condiții un anumit împrumut!
Nu la fel se pune problema în cazul inspecției fiscale!
Este confidențial ce au constatat. dar nu și procedeele lor de inspecție fiscală.
Adică ce și cum rapid pot descoperi. Sau cum printrun control încrucișat vă puteți da de gol fără drept de apel chiar dacă inițial ziceați că s-au pierdut documentele și reconstituirea evenimentelor s-a făcut pe bază de declarații.
Dar că și să știi: este normal.
Nu trebuie să și spui că la facultate ți-au predat un studiu de caz pe care un semestru l-ați rumegat.
Mai ales că nici întrun caz nu este vorba de ce ai învățat la facultate, ci de ceea ce s-a-ntâmplat la fostul tău client sau patron. Deci



#5 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 March 2009 - 08:38 AM

da, ai dreptate Mares Stefan :frusty: . eu l-am gasit pe internet si nu l-am studiat indeaproape :agree: . avem si noi la firma angajament de confidentialitate, iar la noi e specificat ca dureaza 5 ani dupa incetarea CIM: "Declar, totodata, ca am luat cunostinta de faptul ca aceasta obligatie subzista o perioada de inca 5 ani de la data incetarii contractului meu de munca cu societatea." merci de corectie.



#6 pctelnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 March 2009 - 05:31 PM

Intrebare:

Cum pot concepe un act aditional la contractul de munca sau in fisa postului, prin care angajatul, pe o perioada de 1 an sa nu-ti poata lua
clientii si sa nu se poata angaja acolo.

Exemplu: Ion lucreaza la mine de1 luna, pentru 300 euro, eu am un contract cu Vasile srl pt prestari servicii, contabile sa zicem, pt 1000 euro, maine Ion zice ca-si face o firma sau se angajaza la Vasile srl si castiga 500 euro, eu am pierdut 1000 euro pt ca Ion a facut contabilitate pt Vasile 1 luna si a plecat cu clientul cu tot. Si daca-ti ia 50% din clienti canti singur.

Multumesc anticipat.



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2009 - 02:31 PM

cred ca aici de referi la clauza de neconcurenta?!
potrivit codului muncii,
ART. 21
(1) La încheierea contractului individual de muncă sau pe parcursul executării acestuia, părțile pot negocia și cuprinde în contract o clauză de neconcurență prin care salariatul să fie obligat ca după încetarea contractului să nu presteze, în interes propriu sau al unui terț, o activitate care se află în concurență cu cea prestată la angajatorul său, în schimbul unei indemnizații de neconcurență lunare pe care angajatorul se obligă să o plătească pe toată perioada de neconcurență.
(2) Clauza de neconcurență își produce efectele numai dacă în cuprinsul contractului individual de muncă sunt prevăzute în mod concret activitățile ce sunt interzise salariatului la data încetării contractului, cuantumul indemnizației de neconcurență lunare, perioada pentru care își produce efectele clauza de neconcurență, terții în favoarea cărora se interzice prestarea activității, precum și aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiție cu angajatorul.
(3) Indemnizația de neconcurență lunară datorată salariatului nu este de natură salarială, se negociază și este de cel puțin 50% din media veniturilor salariale brute ale salariatului din ultimele 6 luni anterioare datei încetării contractului individual de muncă sau, în cazul în care durata contractului individual de muncă a fost mai mică de 6 luni, din media veniturilor salariale lunare brute cuvenite acestuia pe durata contractului.
(4) Indemnizația de neconcurență reprezintă o cheltuială efectuată de angajator, este deductibilă la calculul profitului impozabil și se impozitează la persoana fizică beneficiară, potrivit legii.
ART. 22
(1) Clauza de neconcurență își poate produce efectele pentru o perioadă de maximum 2 ani de la data încetării contractului individual de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazurile în care încetarea contractului individual de muncă s-a produs de drept, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 56 lit. d), f), g), h) și j), ori a intervenit din inițiativa angajatorului pentru motive care nu țin de persoana salariatului.
ART. 23
(1) Clauza de neconcurență nu poate avea ca efect interzicerea în mod absolut a exercitării profesiei salariatului sau a specializării pe care o deține.
(2) La sesizarea salariatului sau a inspectoratului teritorial pentru muncă instanța competentă poate diminua efectele clauzei de neconcurență.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL