Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In decont primeaza data emiterii facturii sau data incasarii efective in cont? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


In decont primeaza data emiterii facturii sau data incasarii efective in cont?


16 replies to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 23 February 2009 - 04:42 PM

Salut,
Sunt un PFA care isi tine singur cele cateva hartoage.
Citind forumul am tras o concluzie care sper sa nu fie adevarata, de aceea va invit sa ma corectati.
In decembrie 2008 am prestat un serviciu pentru o firma platitoare de TVA, ca si mine de altfel. Am emis factura pe 22.12.2008 dar banii i-am primit abia in februarie 2009.
Trebuia inclusa valoarea facturii in decontul de TVA pe Trim. 4/2008? Eu asa am inteles din unele posturi de pe forum. Eu am plecat de la premisa ca inregistrez in Trim 1/2009, in decontul din aprilie, pentru ca atunci am incasat banii.
Daca era vorba in acea factura de un TVA mare, 2000 RON sa zicem iar beneficiarul ma lungea pana la vara cu viratul banilor, eu ar fi trebuit sa-i dau statului pana la 25 ianuarie 2009 (data limita a decontului pe Trim4/2008) acest TVA din buzunar, desi nu l-am incasat? Inseamna ca la un TVA de sute de milioane dai faliment daca trebuie dat dinaintea incasarii...
Puteti sa ma lamuriti putin cum trebuie procedat in general?

Merci mult!



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 23 February 2009 - 05:37 PM

Nu stiu ce PFA esti, dar sigur nu esti pe conta... Contabilitatea noastra este in principiu conta de angajamente, mai exact contabilitate fiscala de angajamente, nu de trezorerie. Ca urmare, inregistrezi tranzactiile in momentul emiterii facturii, cu toate implicatiile fiscale pe care le produc, si pe care trebuie sa le achiti la datele stabilite prin lege, chiar daca nu ai incasat acele facturi... Ca o gluma trista, la TVA reciproca nu e adevarata, daca nu ai achitat facturile respective nu ti se aproba restituirea de TVA... acolo facem conta de trezorerie, ca asa ii convine mai mult lu' "Statul".
Asa ca inregistrezi factura in dec 2008, raportezi in decont 300 la dec 2008 si platesti pana in 25 ian 2009, chiar daca nu ai incasat, ca asa e legea!

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 23 February 2009 - 05:41 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 February 2009 - 07:39 PM

Chiar daca sunteti PFA, tot trebuie sa intrebati un contabil pentru ca nu este simplu deloc.Aici se vede ca multi au conceptia ca nu iti trebuie cinestie ce pregatire pentru a fi contabil.Am eu o cunostinta care chiar asa gandeste.
Nu am inteles daca sunteti sau nu platitor de tva.daca nu sunteti si deduceti tva sau colectati luati amenda si mai virati si taxa la buget.Decont intocmesc doar cei care sunt inregistrati ca platitori.In rest dl Ursache are dreptate.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 23 February 2009 - 07:40 PM




#4 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 23 February 2009 - 10:18 PM

Evident ca sunt platitor, altfel nu intrebam, am si precizat prin expresia "am prestat un serviciu pentru o firma platitoare de TVA, ca si mine de altfel". :frusty:
Intradevar, avem tendinta cu totii sa ne reparam singuri unele lucruri din casa (chiar daca putem provoca un scurt-circuit), sa ne bagam nasul acolo unde nu stapanim bine materia, minimizand riscurile. Din pacate totul se rezuma la bani (desi nu este normal) precizand totusi ca dificultatea contabilitatii unui PFA prestator de servicii (evenimente cazul meu) nu este data decat de TVA.
M-am intepat si cu declaratia 394 de care am aflat abia luna aceasta si deja am un avertisment la Finante asa ca o sa caut aria necesara pentru reperarea unui contabil care "sa se joace de-a controlul" cu hartiile mele.
Lamuritor raspunsul lui "eugen ursache". Mi se parea incredibil initial desi banuiam ca statul vrea sa fie mereu castigator... Cu toata legalitatea nu o vad insa o masura fair-play, sa-ti ia banii pentru munca ta inainte de incasarea lor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 10:37 PM
citare mesaj anterior




#5 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 24 February 2009 - 05:08 PM

Eu tin evidenta la un pfa platitor de TVA si trec facturile in decont in momentul incasarii lor.Daca n-as face asta, atunci as avea TVA de plata in trimestru, desi in realitate nu e. La art.38 din norme partida simpla,spune clar ca venitul brut este cel din momentul incasarii, nu in momentul prestatiei.



#6 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2009 - 05:14 PM

Ce are venitul cu tva-ul? Tva-ul se raporteaza la data facturarii, venitul la data incasarii. Inseamna ca daca il raportati in momentul incasarii (eronat) atunci nu va da decontul cu declaratia 394 si cu ce raporteaza clientul-care isi inregistreaza la timp factura, atunci cand i-ati predat-o!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2009 - 08:12 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Feb 23 2009, 05:37 PM, a spus:

Ca urmare, inregistrezi tranzactiile in momentul emiterii facturii, cu toate implicatiile fiscale pe care le produc, si pe care trebuie sa le achiti la datele stabilite prin lege, chiar daca nu ai incasat acele facturi... Ca o gluma trista, la TVA reciproca nu e adevarata, daca nu ai achitat facturile respective nu ti se aproba restituirea de TVA... acolo facem conta de trezorerie, ca asa ii convine mai mult lu' "Statul".
Asa ca inregistrezi factura in dec 2008, raportezi in decont 300 la dec 2008 si platesti pana in 25 ian 2009, chiar daca nu ai incasat, ca asa e legea!
La rescrierea Codului fiscal, anuntata de Ministerul Finantelor Publice pentru luna martie 2009, poate se tine seama si se aproba si propunerea ca obligatia de plata a TVA sa fie stabilita in momentul incasarii facturii si nu in cel al emiterii acesteia, impozitul datorandu-se bugetului statului doar atunci cand este realizat venitul supus impozitarii si nu la momentul emiterii facturii cum este in prezent.



#8 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2009 - 09:02 PM

Si eu am citit asta!



#9 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 25 February 2009 - 08:29 AM

Mi se pare greu de crezut, avand in vedere Criza asta economico- financiara. Multe firme sunt in imposibilitatea de a-si plati facturile si atunci Statul cand sa-si mai incaseze TVA-ul?.... la Pastele Cailor!



#10 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 25 February 2009 - 11:22 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 24 2009, 08:12 PM, a spus:

La rescrierea Codului fiscal, anuntata de Ministerul Finantelor Publice pentru luna martie 2009, obligatia de plata a TVA sa fie stabilita in momentul incasarii facturii si nu in cel al emiterii acesteia

Si se vor da 20.000 euro celor ce vin inapoi din Italia, si se vor mari pensiile cu 1.000 %, si vor zbura pui prajiti si prajituri in jurul gurilor noastre.... Hai sa fim seriosi!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#11 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 February 2009 - 11:43 AM

Si ca solutie, cel putin pe termen scurt cum e cazul meu din primul post, probabil ar fi o rectificativa la decl. 300? Sau nu se face asa ceva?



#12 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 25 February 2009 - 11:48 AM

Se face rectificativa, cu adresa de inaintare prin care expuneti motivele corectiei , Decontul corectat si copie dupa jurnalele de vanzari/cumparari ale perioadei. Anaf va face corectia si va va trimite o adresa cu rezulatul corectiei.



#13 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 February 2009 - 12:15 PM

Si daca userii sunt asa binevoitori aici :) mai revin cu o intrebare scurta:
Pentru mine, PFA, ca platitor de TVA, activand in domeniul prestarilor de servicii, mai exista obligatia depunerii vreunei declaratii in afara de 200, 220, 300, 394?
Intreb pt ca ultima oara am avut surpriza sa constat ca exista 394 si astfel mi-am incasat un avertisment... Cineva pe forum a pomenit de o declaratie legata de cifra de afaceri desi sunt PFA :frusty: Lucrul cu TVA necesita destul de multa atentie....

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 25 February 2009 - 12:16 PM




#14 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2009 - 12:30 PM

declaratia 392- daca in 2008 ai avut cifra de afaceri mai mica de 10.000 euro; termen azi



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2009 - 04:46 PM

Vezi postareamariana07, la Feb 25 2009, 08:29 AM, a spus:

Mi se pare greu de crezut, avand in vedere Criza asta economico- financiara. Multe firme sunt in imposibilitatea de a-si plati facturile si atunci Statul cand sa-si mai incaseze TVA-ul?.... la Pastele Cailor!
Nu cred ca criza se va accentua daca TVA-ul va fi achitat la incasarea facturilor, dimpotriva, este o masura menita sa ajute, sa scoata firmele din criza, cu ce sa plateasca TVA-ul daca nu au incasat banii intr-o perioada lunga de timp? Si cred ca si statul va colecta in acest fel banii cuveniti, doar ca pierde la majorarile pe care nu le mai calculeza in perioada de la exigibilitatea TVA-ului la emiterea facturii pana la plata efectiva a TVA-ului.

Vezi postareaeugen ursache, la Feb 25 2009, 11:22 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 24 2009, 08:12 PM, a spus:

La rescrierea Codului fiscal, anuntata de Ministerul Finantelor Publice pentru luna martie 2009, obligatia de plata a TVA sa fie stabilita in momentul incasarii facturii si nu in cel al emiterii acesteia
Si se vor da 20.000 euro celor ce vin inapoi din Italia, si se vor mari pensiile cu 1.000 %, si vor zbura pui prajiti si prajituri in jurul gurilor noastre.... Hai sa fim seriosi!
Zvonuri, zvonuri..... pe al meu l-am auzit, citit, se discuta si poate nu ramane la stadiul de zvon, depinde de cat de tari sunt cei din mediul de afaceri.



#16 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 25 February 2009 - 04:49 PM

Cifra de afaceri la PFA?
Ce ar insemna asta? Toate veniturile brute incasate din serviciile prestate, la valoarea lor fara TVA?



#17 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 25 February 2009 - 05:28 PM

da
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL