Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
patronul meu e super ok ... visez ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


patronul meu e super ok ... visez ?

80 replies to this topic

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 01:36 PM

depinde de "exceptie", adica de cate cazuri din astea intalnesti in % ... acela era de 1 la 10 :smile:
sa zicem ca ar fi si mai putin de atat... tot e demn de luat in seama la modul serios date fiind posibilele implicatii financiare pt. un contabil.
parerea mea este ca nu ar trebui sa ne "linisteasca" deloc faptul ce se intampla f rar asa ceva fiindca o data daca ti se intampla e deajuns, mai ales daca si platesti efectiv amenda - adica nu e doar un moft al unei pers. din conducerea societatii. bine ca macar pragul de amenda pt. cazierul fiscal s-a marit f mult (1mld. lei vechi, parca)
si inca ceva : stiu cazuri in care s-a dat vina imediat pe prestator/contabil si i s-a cerut asumarea PV si achitarea amenzii primite, iar cand esti in fata incheierii unui control devine imperios necesar sa iei o decizie rapida, fara multe discutii acolo, pe loc, partea proasta e ca dupa ce s-a incheiat si semnat PV intr-o forma oarecare acceptata de parti, e cam greu sa mai schimbi ceva, oricate argumente pro si contra ar mai fi valabile intre prestator/contabil si client/angajator .

asa ca, draga Dan :sad:, sintagma : "organul de control aplica amenda, eventual, societatii" e cu acel "eventual" discutabil la modul f serios, eu asta vreau sa subliniez.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL