Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare in 3 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensare in 3


4 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 26 February 2009 - 09:21 AM

Buna ziua. Am o rugaminte, sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Firma X din romania platitoare de tva importa utilaje de la firma Y din UE, de asemenea inregistrata in scopuri de TVA in tara ei de origine.
Aceste utilaje sunt transportate de catre C, firma din Romania inregistrata in scopuri de TVA.
S-au inteles ca transportul sa fie facturat de C catre Y si platit de X. X are o datorie mai veche la Y si ar plati mai putin cu contravaloarea acestui transport.
Eu am zis ca facem o compensare in 3, dar daca in Romania stiu care-s regulile, nu stiu cum fac compensarea cu partenerul extern.
In viziunea mea (si va rog corectati-ma), X plateste cu OP lui C. C face ordin de compensare a sumei respective catre Y si de aici nu mai stiu.

Va multumesc

Spor la treaba!



#2 laura_1976

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 March 2009 - 03:07 PM

nu poti face compensari internationale cu ordine de compensare chiar daca partenerul extern este membru ue, am avut si eu acelasi caz iar singura modalitate este plata pe plata. Am intrebat la imi si mi/au explicat ca nu se poate face asa ceva, pt detalii cauta pe http//gamaimi.ro sau pe google si ai nr de telefon de acolo.




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 12 March 2009 - 09:57 PM

multumesc frumos



#4 radu05.1976

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 March 2009 - 02:56 PM

Vezi postareaandreea, la Mar 12 2009, 10:57 PM, a spus:

multumesc frumos
se poate compensa. intrebati la bnr



#5 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 01 April 2009 - 09:04 AM

se poate compensa, vezi site-ul bnr.. norma 6 operatiuni nemonetare, este o situatie informativa simpla, care trebuie trimisa la BNR.. compensati cu incredere

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:39 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL