Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA cu norma de venit, fara TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA cu norma de venit, fara TVA


20 replies to this topic

#1 Alex B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 February 2009 - 02:06 PM

Salutare,

Astazi am fost la Serviciul Asistenta Contribuabili in Arad pentru a obtine informatii in vederea infiintarii PFA cu norma de venit, neplatitor de TVA, in domeniu IT si am aflat urmatoarele. Poate cineva sa confirme/infirme cele de mai jos?

1. Impozitarea la norma de venit nu necesita evidenta contabila de niciun fel.
2. Plafonul in care trebuie sa te incadrezi anual pentru a nu deveni platitor de TVA este de 35.000 EUR, calculat la cursul din data ... (nu mai tin minte ce mi-a zis), aprox. 3.6 lei.
3. Nu exista limita de timp cat poti fi PFA cu norma pe venit (citisem undeva ceva legat de 2 ani, dupa care treci in sistem real).
4. Poti alege mai multe coduri CAEN, cu conditia ca toate sa fie incluse la norma de venit. Se ia in considerare norma cea mai mare.
5. E posibil ca anul viitor, un cod pe care l-am ales acum sa nu mai fie inclus la norma de venit. Concluzie: In Decembrie trebuie sa fiu vigilent.
6. In 2009, pentru Arad, "Servicii de informatica" este inclus, cu o norma de 6100 lei / an. Ce coduri CAEN cuprinde nu stiu inca, cei de la finante n-au stiut sa-mi spuna. Stie cineva unde as putea afla (inainte de a-l trece pe cerere - dupa aprobarea actelor voi sti sigur, dar e cam tarziu atunci)?
7. Chiar daca sunt angajat cu carte de munca, trebuie sa platesc asigurarea de sanatate. Mai multe informatii voi obtine la casa de asigurari.
8. Exista o scutire de 50% din impozit pentru persoanele angajate cu carte de munca, dar nu e clar daca trebuie sa fie angajate cu norma intreaga sau nu.
9. Dupa ce primesc actele de PFA, in 15 zile trebuie sa ma infiintez la finante pentru stabilirea impozitului.

Sper sa fie de folos celor care cauta astfel de informatii, si sper sa-mi fie de folos si mie daca cineva comenteaza ce am scris, sau raspunde la pct. 6 :frusty:

Alex



#2 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 February 2009 - 03:26 PM

8. Norma intreaga




#3 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 26 February 2009 - 06:33 PM

Vezi postareaTLGsoft, la Feb 26 2009, 03:26 PM, a spus:

8. Norma intreaga
Ne spui si sursa informatiei? Eu am intrebat la AF si mi s-a spus ca nu conteaza, important e sa fii angajat pe termen nelimitat.



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 26 February 2009 - 08:13 PM

1. corect
2. corect
3. daca sunteti in norma de venit puteti opta pentru sistem real. In acest caz trebuie sa ramaneti cel putin 2 ani. probabil asta ati citit
6. cel mai probabil cod 62.01 sau in orice caz trebuie sa vedeti toata grupa 62.0 din CAEN



#5 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 March 2009 - 02:57 AM

Vezi postareatopala_gustav, la Feb 26 2009, 06:33 PM, a spus:

Vezi postareaTLGsoft, la Feb 26 2009, 03:26 PM, a spus:

8. Norma intreaga
Ne spui si sursa informatiei? Eu am intrebat la AF si mi s-a spus ca nu conteaza, important e sa fii angajat pe termen nelimitat.

Tot AF, acum 1 an. Si din textul care specifica reducerea: "- 50 % pentru persoanele care desfasoara activitate in afara programului normal de lucru la functia de baza."


Norme de venit - citeste la sfarsit reglementarea



#6 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 March 2009 - 11:06 AM

Am mai cautat si eu pe internet si inclin sa-ti dau dreptate. Se pare ca inspectoarea mea nu e la curent cu aceasta informatie. Totusi, un contraexemplu la ce mi-ai spus ar fi: http://www.csjbacau.ro/hotarari2008/26ian2...008---anexa.pdf la nota: pct.5, unde se specifica: "salariați cu contract de muncă și studenți pentru întreaga perioadă a anului". Ca sa ne edificam, ar fi util un link de la ANAF, care sa ne spuna clar lucrul asta, desi nu cred ca exista asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:36 PM
citare mesaj anterior




#7 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 March 2009 - 11:48 PM

2. Cursul nu este cel stabilit la 01 ianuarie 2009 - 3,9852 RON?



#8 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 March 2009 - 03:05 AM

Vezi postareak0b3, la Mar 5 2009, 11:48 PM, a spus:

2. Cursul nu este cel stabilit la 01 ianuarie 2009 - 3,9852 RON?

Nu. Cursul oficial pe anul 2009 este cel din 1 oct 2008.



#9 adrianIonutB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 March 2009 - 04:33 PM

Am o mare nelamurie in ce priveste contributia la Pensii (casa de pensii din Brasov nu m-a putut lamuri)
In cazul in care sunt doar PFA (nu si angajat) la norma fixa de venit platesc neaparat 31.5% din venitul estimat ?
Nu pot sa decid eu cat vreau sa platesc la pensii ?

Mi se pare enorm.



#10 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 March 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaadrianIonutB, la Mar 10 2009, 04:33 PM, a spus:

Am o mare nelamurie in ce priveste contributia la Pensii (casa de pensii din Brasov nu m-a putut lamuri)
In cazul in care sunt doar PFA (nu si angajat) la norma fixa de venit platesc neaparat 31.5% din venitul estimat ?
Nu pot sa decid eu cat vreau sa platesc la pensii ?

Mi se pare enorm.

Cat vrei tu, dar exista un minim (in jur de 1 mil).



#11 adrianIonutB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2009 - 03:19 PM

Merci pt raspuns.
Azi am aflat si eu ca intr-adevar asa este. Ieri la casa de pensii din Brasov mi s-a spus altceva...
Ar trebui sa umble si cei de acolo prin forumurile conta.ro :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 March 2009 - 04:37 PM
citare mesaj anterior




#12 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 15 March 2009 - 10:48 AM

Vezi postareaTLGsoft, la Mar 8 2009, 04:05 AM, a spus:

Vezi postareak0b3, la Mar 5 2009, 11:48 PM, a spus:

2. Cursul nu este cel stabilit la 01 ianuarie 2009 - 3,9852 RON?

Nu. Cursul oficial pe anul 2009 este cel din 1 oct 2008.

Sursa informatiei?



#13 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 March 2009 - 05:13 PM

cod fiscal art. 152(1)" Persoana impozabila stabilita in Romania, a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie ....", respectiv 3,3817 = 119.000 lei



#14 Adrian _

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 March 2009 - 12:20 PM

Buna ziua,

As dori sa devin PFA cu norma fixa de venit si am nevoie sa stiu de ce acte/formulare am nevoie. (CAEN 6201 - Activități de realizare a soft-ului la comandă)
Am nevoie de autorizatie?! si daca da de unde se poate obtine. - am sunat la administratia financiara si mi-au spus ca as avea nevoie.
Momentan sunt angajat cu carte de munca, 8h/zi - mai e nev sa platesc asigurarea de sanatate sau pensie?!

Multumesc.



#15 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 16 March 2009 - 01:43 PM

Pentru constituire PFA trebuie sa va adresati Reg Com, si tot de acolo aflati ce documente va trebuiesc. Admin financiara nu are competente in impunerea vreunei autorizatii pentru constituire PFA. Este posibil ca Reg Com sa va ceara copie dupa documente care sa ateste pregatirea profesionala ( vezi anexe Ord 44 /2008) dar asta de la Reg o puteti afla.
Dupa constituire, beneficiati de scutire (50%)pe impozitul datorat daca in continuare mentineti si calitatea de angajat cu carte de munca 8h/zi.
Contributia la pensii nu mai trebuie sa o platiti, doar daca doriti sa aveti o pensie mai mare.
La sanatate, desi se discuta mult pe forum, va trebui sa contribuiti cu cota parte, aferenta veniturilor inregistrate ca PFA. Daca veti merge la Casa de Asigurari veti primi toate explicatiile legale in acest sens si o sa plecati si cu contractul semnat, adica cu banii luati, dar optiunea de a merge la Casa de Sanatate va apartine. Deocamdata nu este o etapa obligatorie in elaborarea acteleor pentru PFA.



#16 Adrian _

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 March 2009 - 05:35 PM

"8. Exista o scutire de 50% din impozit pentru persoanele angajate cu carte de munca, dar nu e clar daca trebuie sa fie angajate cu norma intreaga sau nu."
adica in loc de 16% o sa fie 8% ?!

Cum dovedesti ca esti angajat cu carte de munca? Trebuie sa aduci tu o adeverinta de la servici sau cauta ei ...?!



#17 Alex B.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 March 2009 - 09:21 AM

Da, se va reduce la jumatate impozitul pe care trebuie sa il platesti. Trebuie sa prezinti o adeverinta de la servici atunci cand mergi la finante sa ti se stabileasca impozitul. Pe baza adeverintei, ei iti vor da o decizie de impunere cu un impozit la jumatate. De asemenea, mi s-a spus la finante ca orice schimbare in cartea de munca (renuntarea la servici, reducerea normei de lucru) trebuie comunicata la ei, ca sa ti se recalculeze impozitul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 March 2009 - 09:59 AM
citare mesaj anterior




#18 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 March 2009 - 08:26 AM

Dupa constituire, beneficiati de scutire (50%)pe impozitul datorat daca in continuare mentineti si calitatea de angajat cu carte de munca 8h/zi

In baza carei legi ati afirmat cele de mai sus?



#19 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 18 March 2009 - 02:59 PM

art 49 pct 2 CF :Ministerul Finantelor Publice elaboreaza normele care contin nomenclatorul activitatilor pentru care venitul net se stabileste pe baza de norme de venit si precizeaza regulile care se utilizeaza pentru stabilirea acestor norme de venit.
Daca veti citi in totalitate acest nomenclator, la sfarsit sunt date si cotele de corectie a normelor de venit unde veti gasi si cei 50% de care vorbeam. Poate exprimarea de "scutire de impozit cu 50%" nu este cea mai fericit aleasa, mai precis ar fi fost corectia normei de venit. Sper ca ma intelegeti, este vorba doar de PFA care sunt la norma de venit.
Desi s-a mai vorbit pe forum despre aceasta, puteti totusi pentru siguranta dvs sa va adresati Admin.Financiare. Nu strica sa consultati fisierul atasat, dar cititi si finalul.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 18 March 2009 - 03:02 PM




#20 vpreda2003

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 January 2012 - 03:18 PM

Buna ziua! In primul rand tot respectul pentru ceea ce faceti aici! Am si eu cateva intrebari:
1. Daca in perioada aprilie 2010 - februarie 2011 am avut deschis un PFA in sistem real si pe care l-am inchis, anul acesta il mai pot redeschide?
2. Un angajat cu norma intreaga, cu carte de munca si contract de munca pe termen nelimitat poate emite o factura pe PFA firmei angajatoare?
3. Dar daca nu este angajat cu norma intreaga la firma respectiva?
4. Daca este angajat cu norma intreaga, pana la urma ce se mai plateste pe langa impozit (sanatate, cas, somaj etc)?
5. Am inteles ca ar exista o scutire de 50% din impozit. Se aplica la PFA in sistem real sau numai la PFA cu norma de venit?
6. In ce conditii s-ar aplica aceasta reducere?
7. La un PFA se pot adauga mai multe coduri CAEN?
8. Care coduri CAEN sunt neplatitoare de TVA si cum le gasesc?

Va rog, daca se poate, ca la punctele 2, 4 si 8 sa-mi trimiteti o referire la un text de lege sau ceva oficial!
Va multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL