Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009


254 replies to this topic

#1 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2009 - 02:17 PM

Va rog sa NU folositi acest topic pentru rezolvari studii de caz, cereri de materiale, atasamente de materiale.

Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#2 Silvia Pastiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 March 2009 - 12:29 PM

buna ....azi am fost anuntata ca examenul pentru acces la profesia de contabil expert si contabil autorizat se va desfasura intre 5 si 12 iulie 2009.
trebuie sa ne punem cu "burta pe carte"!!!
Bafta!!! :frusty:




#3 ramiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 March 2009 - 12:34 PM

dar pentru expert contabil nu se da in octombrie 2009? eu asa stiam



#4 AMD.Ana-Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 March 2009 - 09:28 PM

Vezi postarearamiana, la Mar 3 2009, 12:34 PM, a spus:

dar pentru expert contabil nu se da in octombrie 2009? eu asa stiam

Calendarul examenelor care vor fi organizate de C.E.C.C.A.R. în decursul anului 2009:

a. Examenul de admitere la stagiu pentru contabilii autorizați, membri activi ai Corpului, care îndeplinesc condiția de studii superioare economice va fi organizat în data de 29 martie 2009 în centrele București, Cluj, Constanța, Craiova, Iași și Timișoara;

b. Examenul de admitere la stagiu în vederea obținerii calității de expert contabil și de contabil autorizat se va organiza în zilele de 5 și 12 iulie 2009;

c. Examenul de aptitudini în vederea accesului la calitatea de expert contabil și de contabil autorizat se va organiza în zilele de 11 și 18 octombrie 2009.

Mult succes!



#5 rosacris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2009 - 12:30 AM

buna tuturor
stie cineva cand se fac inscrierile?
spor la invatat



#6 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 06 March 2009 - 05:46 PM

buna,
fac un anunt pentru toti cei care vor sa devina conyabili sau experti contabili dar mai ales care sunt din constanta:
veniti sa depuneti cererea la sediul ceccar pentru ca sa aiba loc cursurile!
eu zic ca avem nevie sa facem aceste cursuri
multumesc



#7 IonelaSerban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 March 2009 - 07:52 PM

Buna!

Intrucat examenul de acces la stagiu pentru membri non-activi are loc intre 5 si 12 iulie 2009:

1. Stiti cumva care este tematica?

2. Am inteles ca este o culegere de grile...stiti daca a aparut pentru 2009? De unde poate fi achizitionata si cat costa?

3. Care este data limita pentru inscriere la acest examen de acces la stagiu?

4. Care este tariful pentru examenul de acces la stagiu?

5. Cursuri de pregatire pentru acest examen de acces la stagiu au loc organizate de CECCAR?

6. Daca da, in ce perioada au loc aceste cursuri si in ce interval orar si cat costa?

Multumesc anticipat oricarui membru care impartaseste informatii.

O seara buna!

Ionela

Aceasta postare a fost editata de IonelaSerban: 06 March 2009 - 07:54 PM




#8 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2009 - 07:52 PM

Raspunsul la intrebarile tale legate de examenul de acces le gasesti pe www.ceccar.ro.
Acolo vei gasi tematica, tariful (care este de 175 euro, ca si anul trecut), si orice alte informatii.
Din experienta iti pot spune ca acea culegere de grile pt 2009 nu apare asa devreme, dar o poti folosi linistita pe cea din 2008.
Despre cursurile de pregatire, iti pot spune ca sunt benefice si sunt organizate de fiecare filiala (sfatul meu este sa suni sa intrebi la filiala de care apartii si te vei lamuri in intregime)

In rest, spor la invatat si succes la examen :frusty:



#9 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 02:44 PM

Vezi postarearosacris, la Mar 4 2009, 02:30 AM, a spus:

buna tuturor
stie cineva cand se fac inscrierile?
spor la invatat

buna ziua tuturor
astazi am vb la ceccar bucuresti si mi s-a spus ca pt examenu din iulie (cel pt experti) vii la ceccar o singura data cu banii (175 euro), actele necesare inscrierii care se gasesc pe site-ul ceccar, si specifici daca vrei sa faci si cursul de pregatire pt exam de experti care va fi in iunie care va costa cca 3 mil.

Aceasta postare a fost editata de mda2008: 11 March 2009 - 02:46 PM




#10 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 02:57 PM

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

1. Stiti cumva care este tematica? sunt 7 materii,
se gaseste tematica pe site-ul ceccar

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

2. Am inteles ca este o culegere de grile...stiti daca a aparut pentru 2009?
nu a aparut, dar nu difera mult de cea din 2008

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

3. Care este data limita pentru inscriere la acest examen de acces la stagiu?
nu mi-a zis exact dar d-abia in iunie vor fi facute acele cursuri de pregatire, deci pana atunci avem timp sa ne inscriem

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

4. Care este tariful pentru examenul de acces la stagiu?
pt inscriere examen 175 euro, pt curs pregatira cca 3 mil

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

5. Cursuri de pregatire pentru acest examen de acces la stagiu au loc organizate de CECCAR?
vor fi (cred) la izvor, unde se tot organizeaza cursuri ceccar, cand aflu ceva sigur anunt

Vezi postareaIonelaSerban, la Mar 6 2009, 09:52 PM, a spus:

6. Daca da, in ce perioada au loc aceste cursuri si in ce interval orar si cat costa?
in functie de cati suntem, nu s-au stabilit exact grupele, in general dupa-amiaza si in timpu sapt, si in weekend

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 March 2009 - 09:14 PM




#11 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2009 - 03:44 PM

inca o intrebare:
am vazut pe ceccarbuc.ro, afisate diverse cursuri, cu diverse tematici (ias, contab, etc) si diverse perioade de desfasurare.
initial am crezut ca acelea sunt cursurile de pregatire pt examen, apoi am inteles ca nu
insa pentru cine a participat la astfel de cursuri, sunt benefice pentru pregatirea de examen, sau nu?
si cat costa?



#12 marcela2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2009 - 10:16 PM

buna,

ma intereseaza si pe mine sa dau la ceccar anul asta si as vrea sa stiu daca se da grila sau sinteza. Cartile am inteles ca sunt majoritatea la ase. am inteles ca ar fi si o carte de grile de anul trecut. Am intrat pe link-urile pe care le-am gasit pe aici dar nu am putut deschide nici unul.
daca ma puteti ajuta cu mai multe info(cand e inscrierea, cat costa inscrierea si din experienta cam cat ia sa inveti :) ) fie pe forum fie pe adresa de mail: marcela.harabula@yahoo.com

Merci ,
Marcela



#13 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2009 - 03:34 PM

Si eu tot anul asta dau la ceccar la experti contabili. Am sunat si ne putem inscrie, nu a zis data limita dar a zis ca un curs de pregatire costa cam 3 mil si va fi in iunie, intrucat examenu e in iulie. Spor la invatat! Toata lumea care stiu ca a dat a laudat cursul de pregatire inainte de examenul de admitere. Taxa de inscriere la examen e 175 de euro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:42 PM




#14 carmencampean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 March 2009 - 02:01 PM

Buna
Va rog frumos daca stie cineva raspunsul la urmatoarea intrebare sa ma ajute: pentru a avea acces la examenul de la CECCAR pentru experti contabili este necesar a avea 3 ani vechime ( cu C.M. sau fara) in profesia de contabil?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:43 PM




#15 getta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 22 March 2009 - 08:49 PM

nu , nu mai este necesar vechime 3 ani

nu , nu mai este necesar vechime 3 ani , este de ajuns studii superioare ( diploma de licenta) in domeniul economic
pentru mai multe detalii vezi : H O TA R AR E pentru aprobarea Regulamentului privind accesul la profesia de expert contabil si de contabil autorizat publicata in Monitorul Oficial, partea I, nr. 187/11.03.2008 ,pe site CECCAR

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:43 PM




#16 carmencampean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 March 2009 - 02:00 PM

Buna
Va multumesc ca mi-ati raspuns la aceasta intrebare deoarece nu mai stiam ce sa cred pentru ca am inceput sa citesc cate ceva la deontologie si etica si am gasit acolo scris ca trebuie sa ai acesti 3 ani.
Cu respect, Carmen

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:44 PM




#17 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 02:56 PM

Am intrebat la ceccar bucuresti, inscrierile se fac dupa 15 aprilie, cursul de pregatire e optional. Inscrierea e 175 de euro, cursul este 3 mil.

Din cate am inteles, examenul pentru experti contabili (cel din iulie) va fi sinteza, nu grila. asa stiti si voi? cine mai da la bucuresti dar nu are mutatie de bucuresti trebuie sa duca la ceccar niste hartii pentru aprobare (copie buletin, cerere catre presedintele comisiei bucuresti, adev de la locul de munca din bucuresti)...maine ma duk la ceccar sa vad daca mai trebuie ceva....mai este cineva in sit mea? sunt din c-ta, dar vreau sa dau la bucuresti examenul intrucat muncesc si locuiesc in bucuresti.

Ne apucam de invatat! Bun! Perfect....cu ce incepem? :P o sa cumpar cartea lui toma, dar in rest ce carti ne mai puteti recomanda cei care sunt stagiari anu 1 pt ca ei stiu cel mai bine ca doar au promovat examenu din 2008 care am inteles ca a avut un grad de dificultate mult mai mare ca in alti ani...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:44 PM




#18 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 04:34 PM

Cine ma poate lamuri cu ce carti sa cumpar la deontologie, audit si fiscalitate? Am momentan 3 carti: Fiscalitate- de la lege la practica (L.Tzatzu, C. Serbanescu, D.Stefan, D.Catarama) si Fiscalitate - impozite si taxe de Narcisa Roxana Mosteanu, studii de caz; Conta fin a intrep de Mihai Ristea. Alte sugestii?
Multumesc!



#19 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 March 2009 - 05:03 PM

La fiscalitate si drept cel mai bine e sa studiezi cele vreo 4-5 legi care se cer (Codul fiscal, Legea 31, Legea contabilitatii, Legea insolventei), dar actualizate (la zi) deoarece cartile nu acopera integral legile si in plus deja nu mai sunt la zi.
La evaluarea intreprinderii e buna cartea domnului Toma. Cartea de sinteze si probleme a CECCAR este obligatoriu de studiat bine. La Expertiza contabila este buna Norma profesionala CECCAR (parca 35). Pentru IFRS-uri ar trebui o carte care sa contina si exemple practice, altfel sunt mai greu de digerat. Cursul pregatitor este de regula bun (pentru cine are timp) dar depinde si de lector. Cand a participat sotia mea la curs era mai bine tinut cursul de la contabili autorizati decat cel de la experti contabili si s-a dus la cel din urma desi dadea examen la experti.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#20 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2009 - 08:57 AM

Multumesc nopris! Mi-ai fost de un mare ajutor! Ma voi duce si la cursul pregatitor, vazand ce volum mare avem de invatat mi se pare timpul destul de scurt dar acuma sa vedem.

Eu am primit un sfat de la o prietena de-a mea care este de cativa ani expert contabil....a zis ca in general unele probleme sunt gresite, dar cand ma duk la examen sa tin cont de rezolvarile pe care ni le dau lectorii cu care facem cursurile de pregatire...chiar daca sunt gresite (nefiind actualizate cu legislatia in vigoare) asa trebuie sa le facem si noi la examen pt ca au o macheta de raspunsuri....mi se pare anapoda...ori se vede ca invatam noul cod fiscal, noua lege, noile proceduri, ori scriem rezolvarile problemelor ce au fost editate de cativa ani cu greseli...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 March 2009 - 08:45 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL