Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CMR ( scrisoare de trasura ) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CMR ( scrisoare de trasura )


2 replies to this topic

#1 fausta_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 March 2009 - 01:16 PM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: firma noastra ( SRL ) achizitioneaza marfuri din Germania, pe care le revinde beneficiarilor din RO.

Marfa nu trece pe la noi decat in acte, fizic se expediaza din Germania direct clientului final.

Pana in prezent ( firma functioneaza de la inceputul lui decembrie 2008 ), pe CMR apare la expeditor firma din Germania, de unde pleaca marfurile, societatea noastra nefiind mentionata.

Unul dintre clienti imi semnaleaza ca nu este legal sa cumpere marfa de la mine si sa primeasca CMR din Germania, iar mie mi se pare corecta observatia.

Ce pot face sa intru in legalitate?

Va multumesc anticipat.



#2 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2009 - 02:04 PM

ai putea recomanda sa se scrie pe cmr la expeditor, firma...xxx, cu reprezentanta in Romania firma yyy, astfel aparand numele societatii dvs.
nu sunt sigura, e doar o parere.




#3 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 02 March 2009 - 02:35 PM

buna. pot sa va spun din experienta ca acum cativa ani cand inca era obigatorie vamuirea marfii si eu m-am confruntat cu o situatie de genul acesta si la indicatiile vamesilor completam cmr-ul in felul urmator:
punctul 1 din cmr = expeditor - se trec datele vanzatorului (firma din germania)
punctul 2 din cmr = destinatar - se trec datele cumparatorului (in cazul acesta firma dvs )
punctul 3 din cmr = locul prevazut pt livrarea marfii - se trece adresa unde ajunge marfa (adica adresa clientului dvs.)
punctul 13 din cmr = instructiuni ale expeditorului - aici se mentiona in felul urmator "marfa vanduta catre sc x (firma dvs) cu livrare la sc y (firma clientului dvs.)"
DARLA2203






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL