Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA de plata pt un mijloc fix? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


TVA de plata pt un mijloc fix?


28 replies to this topic

#21 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 14 July 2009 - 08:10 AM

Si pe mine m-ar interesa.



#22 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 12:16 PM

TVA se plateste la furnizor si il poate recupera cerandu-l la tara respectiva, daca pentru asta firma se inregistreaza in scopuri de tva, cu docum. specifica. In viitor s-ar parea ca se schimba si se va cere din Romania.




#23 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 15 July 2009 - 03:17 PM

am o firma care e neplatitoare de tva, si a luat de la FINANTE cod de TVA pt achizitii intracomunitare, si acum achizitioneaza pe acel cod marfuri fara a plati tva.conf art 153 din CF.Aceasta firma are 2 coduri.unul de neplatitor cum a fost si unul de TVa cu care face achizitii intracomunitare.Asta pana la 01.07.09 cand s-a declarat platitor si pe codul celalant, caci a depasit pragul .



#24 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 16 July 2009 - 02:22 PM

De la finante mi s-a spus ca in momentul in care depasesc 10.000 euro achiztii intracomunitare trebuie sa ma inregistrez in scop de tva si platesc tva aferent acelor achizitii in Romania.



#25 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 17 July 2009 - 10:43 PM

,,ACELOR?!!!" :lostit (13):
Nu, ceva nu ai inteles bine (vezi art.126 alin 4 din CF).
%%%




***



#26 ioan g

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 July 2009 - 02:42 PM

dACA MA POATE AJUTA CINEVA CU UN RASPUNS CA SUNT TARE NEDUMERITA CU LEGEA LUI "POGEA"
SOCIETATEA A ACHIZITIONAT UN MIJLOC FIX (TELEVIZOR) POT SA DEDUC TVA-UL LA ACEASTA ACHIZITIE ?
MULTUMESC MULT



#27 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 July 2009 - 07:57 PM

Da.



#28 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 04 August 2009 - 12:16 PM

Buna ziua,

Am un bloc de apartament construit si facut PV de receptie in anul 2008.Intreabrea mea este daca as face vanzarea acestor apartamente in anul 2010, se considera livrare scutita de TVA, sau se considera constructie noua nefiind ocupate.



#29 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 04 August 2009 - 02:59 PM

Eu cred ca vanzarea se face cu TVA, vezi in norme CF , EXACT CUM ESTE DEFINITA O CONSTRUCTIE NOUA






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL