Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inspectia fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inspectia fiscala


5 replies to this topic

#1 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 02 March 2009 - 06:53 PM

Tocmai am primit un aviz de la Fisc cum ca vor veni in control. A avut cineva un astfel de control pana acum? Ce acte trebuie sa prezint?



#2 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2009 - 07:59 PM

Tocmai am terminat . A verificat ultimii 5 ani . Au stat o luna. De obicei in avizul de inspectie scrie perioada controlata , impozitele care se supun veriicarii . De obicei inspectia poate fi generala sau partiala, adica pentru o grupa de taxe sau pentru toate. Verifica avizul si gasesti raspunsul. Bafta!!! :frusty:

totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#3 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 03 March 2009 - 10:31 AM

Pa aviz scrie clar scopul controlului: IMPOZITUL PE VENIT



#4 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 03 March 2009 - 01:18 PM

A avut cineva pana acum pe PFA control incrucisat?



#5 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 06 March 2009 - 07:42 PM

Vezi postareaCornny, la Mar 3 2009, 01:18 PM, a spus:

A avut cineva pana acum pe PFA control incrucisat?


se pare ca nimeni de pe aici

vezi si sectiunea cu Controale, garda financiara, etc...poate gasesti acolo informatii relevante



#6 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 March 2009 - 11:52 AM

In urma inspectiei fiscale pt un magazin mixt s-au constatat urmatoarele:

- declaratia 200 pe ultimii 2 ani am facut-o gresit. Practic am declarat mai putin decat trebuia. Asta dintr-o eroare de calcul pe care o voi explica

- lipsa lista de inventariere a marfurilor pe ultimii 3 ani

Pentru cele 2 amenda cumulata 900 RON

Se pare ca formula de calcul a venitului impozabil este mai mult decat: Venituri (Incasari) - Cheltuieli (Plati)

Ceea ce difera este formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Astfel ca in primul an de functionare din totalul cheltuielilor trebuia sa scad stocul la val de Aprov din anul respectiv. Practic se scad cheltuielile aferente marfurilor aflate in stoc, ceea ce din punctul meu de vedere este normal.

Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.
Si astfel s-a strans o suma destul de mare de dat la stat ca diferenta de impozit pe anii precedenti (plus penalizarile de rigoare)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL