Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIC dupa alt CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CIC dupa alt CIC


9 replies to this topic

#1 alexy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2009 - 12:38 PM

Buna ziua! Am si eu o intrebare : sunt in concediu de maternitate si am ramas gravida, in momentul in care am ramas gravida copilul meu are 1 an si 6 luni pe 6 august se termina primul concediu iar la sfarsitul lui octombrie trebuie sa nasc . VA ROG FRUMOS daca stie cineva ce trebuie sa fac pentru a putea intra din octombrie in cel de al-II-lea concediu de 2 ani (asta daca se poate in conditile date). Va multumesc anticipat!



#2 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 03 March 2009 - 08:38 PM

da se poate si direct din prmul concediu de ingrijire a copilului in urmatorul pana implineste si cel mic 2 ani :) sau si cu intrerupere de reactivare contract de munca si concediu medical (maternitate). nu am fost foarte atenta la calculele tale dar si pt. al doilea concediu pt. cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani ai nevoie de aceleasi lucru ca si prima data - cu 600 lei sau cu 85% din salariul ca medie intre ultimele 12 luni lucrate. deci in 6 august te intorci la servici si mergi totodata si la medicul de familie pt. concediul medical apoi vezi tu cand se naste cel de al 2 lea si atunci faci iar toata hartogaria

familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#3 alexy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 March 2009 - 03:51 PM

Dianaionescu ,iti multumesc mult pentru raspuns m-am mai linistit.



#4 Dania 23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2009 - 06:30 PM

Buna! Si eu sunt in concediul pt. ingrijirea copilului pana la 2 ani si sunt din nou insarcinata. Chiar voi naste cu o luna inainte de a se termina concediul de 2 ani pt. primul copil. Nasc in iunie si primul concediu ar expira in iulie. Stiam si eu ca poti intra dintr-un concediu in altul, pt. ca primul e considerat vechime in munca, dar nu stiu exact ce acte trebuie puse la dosar. In cazul in care nu mai revin la lucru, e suficienta o adeverinta de la Directia Muncii care imi vireaza acum indemnizatia? Si ce suma voi primi pt. al 2-lea copil? Tot 600 lei sau pot opta si eu pt. 85% din salariul avut anterior primului concediu?
Atunci cand am intrat eu in concediu, salariul minim pt. studii superioare era 880 lei, iar salariul meu era 900 lei pe cartea de munca, dar intre timp s-a marit salariul minim la 1000 lei si respectiv 1200 lei in prezent, majorare de care as fi beneficiat daca nu eram in concediu. Acum as putea cere 85% din 1200 lei, pt. ca atat as avea daca as reveni la servici?
Daca cunoaste cineva aceste detalii, as fi recunoscatoare pt. raspuns sau pt. o trimitere unde m-as putea informa exact. Multumesc.



#5 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 17 March 2009 - 08:32 PM

pe adeverinta de la locul de munca cei de la salarizare vor trece veniturile tale din ultimele 12 luni lucrate (pot fi aici al 13 lea salar chiar si prima de concediu) si o sa primesti de la stat 85% din media acestor 12 luni, deci daca aveai salar net 900 se va calcula ceva de genul 900x12 = 10800 x85% : 12 o medie de 765 lei, dar sa mergi la servici si sa vezi ce ti pot ei trece pe adeverinta si in functie de asta sa optezi pt.85% sau 600. nu ma prea pricep ce acte trebuie la dosar pt. ca eu primesc banii tot de la ministerul unde lucrez si nu am avut tangente cu directia muncii sau cu primariile dar formularele erau asemanatoare
familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#6 badany2003

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 April 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaDania 23, la Mar 11 2009, 06:30 PM, a spus:

Buna! Si eu sunt in concediul pt. ingrijirea copilului pana la 2 ani si sunt din nou insarcinata. Chiar voi naste cu o luna inainte de a se termina concediul de 2 ani pt. primul copil. Nasc in iunie si primul concediu ar expira in iulie. Stiam si eu ca poti intra dintr-un concediu in altul, pt. ca primul e considerat vechime in munca, dar nu stiu exact ce acte trebuie puse la dosar. In cazul in care nu mai revin la lucru, e suficienta o adeverinta de la Directia Muncii care imi vireaza acum indemnizatia? Si ce suma voi primi pt. al 2-lea copil? Tot 600 lei sau pot opta si eu pt. 85% din salariul avut anterior primului concediu?
Atunci cand am intrat eu in concediu, salariul minim pt. studii superioare era 880 lei, iar salariul meu era 900 lei pe cartea de munca, dar intre timp s-a marit salariul minim la 1000 lei si respectiv 1200 lei in prezent, majorare de care as fi beneficiat daca nu eram in concediu. Acum as putea cere 85% din 1200 lei, pt. ca atat as avea daca as reveni la servici?
Daca cunoaste cineva aceste detalii, as fi recunoscatoare pt. raspuns sau pt. o trimitere unde m-as putea informa exact. Multumesc.

Nu poti cere 85% din 1200 lei pentru ca tu nu ai avut aceste venituri. Media se face cu veniturile impozabile pe care tu le-ai avut efectiv nu pe ce ar fi trebuit sa ai daca alegi sa nu primesti 600 lei.



#7 imagegrup

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:reghin

Postat 27 January 2010 - 11:57 PM

buna, reactivez acest subiect pt ca ma interesaza si pe mine un calcul.momentan sunt in CIC...fetita mea va implini 2 ani abia in iunie 2011...insa pana atunci eu imi doresc sa raman din nou gravida si sa nasc al doilea copil, imi doresc tot in perioada mai-iunie 2011...
rugamintea mea este, sa imi spuneti, ce bani voi primi atunci...avand in vedere ca acum iau 85% din media ultimelor 12 luni lucrare...

in CIC2, voi lua tot 85% din media acelor luni, sau 85% din CIC1?

e OBLIGAOTIU CONCEDIUL ACELA DE 42 ZILE DUPA NASTERE?sau pot intra direct in CIC 2, la expirarea cic1...sau daca nasc dupa ce se termina cic1.....trebuie sa imi iau concediu postanatal?



#8 makees

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 August 2010 - 02:09 PM

Buna ziua.Iau indemnizatie pentru crestere primul copil din data de 21 ian 2009 in valoare de 2000 lei, pe care trebuia sa o am pana in 21 ian 2011, intre timp din august se micsoreaza cu 15% si voi lua 1700 lei. Eu sunt insarcinata din nou si voi naste al doilea copil in februarie 2011. Am vb la firma angajatoare si mi-au spus ca din 21 ianuarie 2011 trebuie sa fac o cerere de reincepere a activitatii dar fara sa ma prezint la seviciu pentru ca voi intra in prenatal pana voi naste. Intrebarea mea este cum se va calcula ce-a de-a doua indemnizatie? cei de la firma inca nu erau informati despre un astfel de caz! Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de makees: 09 August 2010 - 02:11 PM




#9 luiza_r

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2010 - 05:46 PM

Vezi postareaimagegrup, la Jan 28 2010, 12:57 AM, a spus:

buna, reactivez acest subiect pt ca ma interesaza si pe mine un calcul.momentan sunt in CIC...fetita mea va implini 2 ani abia in iunie 2011...insa pana atunci eu imi doresc sa raman din nou gravida si sa nasc al doilea copil, imi doresc tot in perioada mai-iunie 2011...
rugamintea mea este, sa imi spuneti, ce bani voi primi atunci...avand in vedere ca acum iau 85% din media ultimelor 12 luni lucrare...

in CIC2, voi lua tot 85% din media acelor luni, sau 85% din CIC1?

e OBLIGAOTIU CONCEDIUL ACELA DE 42 ZILE DUPA NASTERE?sau pot intra direct in CIC 2, la expirarea cic1...sau daca nasc dupa ce se termina cic1.....trebuie sa imi iau concediu postanatal?


Buna!
Imi poti spune ce raspuns ai primit la intrebarile tale, te rog frumos? In aceeasi situatie ma aflu si eu.
Multumesc f. frumos!



#10 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 26 August 2010 - 09:08 AM

Vezi postareaimagegrup, la Jan 28 2010, 12:57 AM, a spus:

buna, reactivez acest subiect pt ca ma interesaza si pe mine un calcul.momentan sunt in CIC...fetita mea va implini 2 ani abia in iunie 2011...insa pana atunci eu imi doresc sa raman din nou gravida si sa nasc al doilea copil, imi doresc tot in perioada mai-iunie 2011...
rugamintea mea este, sa imi spuneti, ce bani voi primi atunci...avand in vedere ca acum iau 85% din media ultimelor 12 luni lucrare...

in CIC2, voi lua tot 85% din media acelor luni, sau 85% din CIC1?

e OBLIGAOTIU CONCEDIUL ACELA DE 42 ZILE DUPA NASTERE?sau pot intra direct in CIC 2, la expirarea cic1...sau daca nasc dupa ce se termina cic1.....trebuie sa imi iau concediu postanatal?
Cele 42 de zile sunt obligatorii. (vezi oug 158/2005 + normele).
in cic2 vei lua 85% din veniturile obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului al doilea, adica pe romaneste vei lua 85% din CIC1.
TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL