Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adeverinta medic de familie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adeverinta medic de familie


9 replies to this topic

#1 yonyca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:59 AM

Buna,

Sotul meu a solicitat de la firma o adeverinta medicala. In adeverinta tb sa scrie "spre a-i ervi sotiei la medicul de familie". Cei de la firma nu au trecut nimic la rubrica " persoana mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti aflati in intretinere) dar medicul de familie cere acest lucru. A fost cu adeverinta la departamentul RU si i-au zis k e bine nu au nimic de modificat.
Nu stie medicul ce spune.
Intrebarea mea e dc exista vreun material din care ma pot lamuri.


Multumesc
O zi buna



#2 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 March 2009 - 09:20 AM

Daca este persoana are si coasigurati, ar trebui sa existe declaratia B de la asigurari de sanatate, deci ati putea cere o copie a acestei declaratii.
Dar cel mai bine ar fi sa se mentioneze in adeverinta, este obligata firma sa declare, din moment ce s-a facut inscrierea de coasigurat.




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 March 2009 - 11:22 AM

Indiferent ca are sau nu coasigurati, modelul adeverintei medicale este stabilit prin lege. Adeverinta poate fi data de firma, nu neaparat de Casa de sanatate. Va atasez modelul.
Fisier atasat  adeverinta_medic_model_2008.doc   40.5K   386 downloads
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 March 2009 - 11:59 AM

Codul Muncii :
Art.40:
"(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;"

Dana




#5 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2011 - 01:05 PM

Buna,

De la 1 mai 2011 este obligatoriu obtinerea unei adeverinte de la medicul de familie inainte de semnarea contractului pentru angajare, altfel acel contract devine nul. Acum, daca eu am fost angajata cu data de 1 martie (inainte de noua lege), si imi ridic adeverinta de la medic doar acum, in august, credeti ca imi va deveni nul contractul de munca? Va rog sa-mi dati un raspuns cei care stiti, si ce se poate face. Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2011 - 04:39 PM

nici o lge nu poate retroactiva (in Romania) !
acesta este un principiu general de drept si de aceea la inchierea CIM-ului tau se vor lua in considerare prevederile valabile atunci, deci si posibilitatea de a aduce adev. medicala dupa data angajarii.

vino cu ea cat mai repede si nu-ti mai face atatea griji ! :smile:



#7 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2011 - 05:12 PM

Multumesc :smile:



#8 cata&cata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 August 2011 - 03:00 PM

deci inainte de 1 mai nu era nevoie de adeverinta de la medic in momentul angajarii?eu abia am preluat statutul de inspector resurse umane in societate si incerc sa aduc totul la zi,dar abia invat,si am observat ca sunt multe dosare care nu au adeverinta de la medic.pot sa le cer acum adeverintele?sau nu este nevoie?



#9 crisan.anamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2011 - 05:22 PM

Vezi postareacata&cata, la 25 August 2011 - 03:00 PM, a spus:

deci inainte de 1 mai nu era nevoie de adeverinta de la medic in momentul angajarii?eu abia am preluat statutul de inspector resurse umane in societate si incerc sa aduc totul la zi,dar abia invat,si am observat ca sunt multe dosare care nu au adeverinta de la medic.pot sa le cer acum adeverintele?sau nu este nevoie?


Aici o sa gasesti cateva informatii noi.

Vezi postareacrisan.anamaria, la 25 August 2011 - 05:21 PM, a spus:

Vezi postareacata&cata, la 25 August 2011 - 03:00 PM, a spus:

deci inainte de 1 mai nu era nevoie de adeverinta de la medic in momentul angajarii?eu abia am preluat statutul de inspector resurse umane in societate si incerc sa aduc totul la zi,dar abia invat,si am observat ca sunt multe dosare care nu au adeverinta de la medic.pot sa le cer acum adeverintele?sau nu este nevoie?


Aici o sa gasesti cateva informatii noi.

http://cmc.site11.com/?p=1867

http://cmc.site11.com/?p=1867



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 25 August 2011 - 05:39 PM

Citeaza

cata&cata:deci inainte de 1 mai nu era nevoie de adeverinta de la medic in momentul angajarii?

Ba da, era obligatorie adeverinta de la medic, dar conform alin. 3, art. 27 se putea prezenta angajatorului si dupa incheierea CIM;
L.53/2003 (neactualizata):
"ART. 27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.
(4) Competenta si procedura de eliberare a certificatului medical, precum si sanctiunile aplicabile angajatorului in cazul angajarii sau schimbarii locului ori felului muncii fara certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
(5) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.
(6) La angajarea in domeniile sanatate, alimentatie publica, educatie si in alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita si teste medicale specifice."

Art. 27 din L.53/2003 actualizata NU mai contine prevederea alin. 3 din vechiul articol. Cu data intrarii in vigoare a noii legi, certificatul medical trebuie prezentat angajatorului anterior incheierii CIM :
"ART. 27
(1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.
(3) Competența și procedura de eliberare a certificatului medical, precum și sancțiunile aplicabile angajatorului în cazul angajării sau schimbării locului ori felului muncii fără certificat medical sunt stabilite prin legi speciale.
(4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisă.
(5) La angajarea în domeniile sănătate, alimentație publică, educație și în alte domenii stabilite prin acte normative se pot solicita și teste medicale specifice."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 25 August 2011 - 05:41 PM

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL