Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profit reinvestit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Profit reinvestit


34 replies to this topic

#21 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2010 - 12:31 AM

Va rog sa ma ajutati si pe mine: pot sa aplic aceasta facilitate de scutire a profitului reinvestit daca utilajul a intrat in gestiune prin achizitie intracomunitara (document de transport CMR) in data de 30 sept. 2009, iar factura am primit-o cu data de 1 oct 2009? In lege scrie ca se aplica pentru utilajele produse sau achizitionate incepand cu data de 1 oct" . In cazul unei achizitii introcomunitare, cand data receptiei difera de data facturii, care se considera a fi data achizitionarii?
Multumesc!



#22 ucatsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 09 February 2010 - 11:14 PM

Dar pentru masini luate in leasing financiar? Se aplica aceasta facilitate?




#23 contnews

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 February 2010 - 02:10 PM

Vezi postareaucatsi, la Feb 9 2010, 11:14 PM, a spus:

Dar pentru masini luate in leasing financiar? Se aplica aceasta facilitate?

Scutirea pentru profitul reinvestit nu se aplica decat pentru echipamentele tehnologice (subgrupa 2.1. din Catalogul Mijloacelor fixe) achizitionate si inregistrate in contabilitate in contul 2131.

Asadar nu se aplica pt mijloace de transport, indiferent daca sunt luate in leasing sau nu.
pt mai multe detalii intra pe : http://contnews.wordpress.com/2010/02/20/p...ta-impozitului/



#24 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 18 March 2010 - 10:05 AM

Buna ziua,

Va rog, ma puteti ajuta cu o monografie contabila pentru reinvestirea profitului?

Va multumesc anticipat.



#25 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2010 - 12:14 PM

Ati gasit cumva o monografie pentru profitul reinvestit, ma intereseaza modul de constituire a rezervei - se foloseste contul 129 la sfarsitul exercitiului financiar, ca si in cazul rezervei legale?



#26 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 19 March 2010 - 02:29 PM

Vezi postareaisis, la Mar 19 2010, 01:14 PM, a spus:

Ati gasit cumva o monografie pentru profitul reinvestit, ma intereseaza modul de constituire a rezervei - se foloseste contul 129 la sfarsitul exercitiului financiar, ca si in cazul rezervei legale?
Mare lucru n-am gasit.

Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exerc financiar curent se inregistreaza : 129=106 si inchiderea contului de profit si pierdere in exercitiul urmator: 121=129.



#27 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 13 April 2010 - 12:23 PM

Vezi postareamyrelutza, la Mar 19 2010, 03:29 PM, a spus:

Vezi postareaisis, la Mar 19 2010, 01:14 PM, a spus:

Ati gasit cumva o monografie pentru profitul reinvestit, ma intereseaza modul de constituire a rezervei - se foloseste contul 129 la sfarsitul exercitiului financiar, ca si in cazul rezervei legale?
Mare lucru n-am gasit.

Sumele reprezentand rezerve constituite din profitul exerc financiar curent se inregistreaza : 129=106 si inchiderea contului de profit si pierdere in exercitiul urmator: 121=129.

O ontrebare mai clara ????

Daca deducerea (scutirea) se face in anul 2010 ( trimestru 1 ), inregistreaza : 129=106 se face la sfarsitul anului 2010 in decembrie corect ?
Inchiderea contului de profit si pierdere in exercitiul urmator: 121=129 , adica in ianuarie 2011 corect ?



#28 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 14 April 2010 - 07:20 AM

In legatura cu amortizarea acestor mij. fize care au "beneficiat" de o asfel de facilitate ce stiti ??? ati citit pe undeva ca amortizarea ar deveni che. nedeductibila ???



#29 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2010 - 11:24 AM

Da, chelt. cu amortizarea sunt nedeductibile.



#30 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 14 April 2010 - 12:21 PM

Vezi postareaisis, la Apr 14 2010, 12:24 PM, a spus:

Da, chelt. cu amortizarea sunt nedeductibile.

Mersi de raspuns.
Uite mai vin si eu cu un link care sper sa lamureasca aceasta problema
http://forum.expertizacontabila.ro/viewtop...?f=4&t=3573



#31 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 14 April 2010 - 12:39 PM

si cu un atasament


Sper ca sa scris aici destul si sau dat destule ex. incat "in mare" sa inteleaga toata lumea cum sta treama cu chestia asta. Oricum google e la indemana orcui sa obtina cate lamuriri vrea.

Daca ati citit toate postarile o sa vedeti ca pe la incepu eu am avut o postare cam dura (pentru care imi cer scuze).
Ceace este tragic este faptul ca e doar praf in ochii populatiei, care nu intelege mare lucru si aude doar de masuri anticriza.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ATAPELEA: 14 April 2010 - 12:47 PM




#32 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 September 2010 - 04:05 PM

Buna ziua,

Am o mica nedumerire privind profitul reinvestit. Poate imi confirma sau infirma cineva interpretarea facuta de mine, nu sunt convinsa ca am inteles bine.



"(1) Profitul investit în producția și/sau achiziția de echipamente tehnologice (mașini, utilaje și instalații de lucru), astfel cum sunt prevăzute în subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, folosite în scopul obținerii de venituri impozabile, este scutit de impozit.

(2) Profitul investit potrivit alin. (1) reprezintă soldul contului de profit și pierdere, respectiv profitul contabil cumulat de la începutul anului, utilizat în acest scop în anul efectuării investiției. Scutirea de impozit pe profit aferentă investițiilor realizate se acordă în limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectivă.

(10) În cazul în care, ca urmare a aplicării prevederilor alin. (1), impozitul pe profit este sub nivelul impozitului minim, contribuabilii sunt obligați la plata impozitului minim în conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2).


(12) Prin excepție de la prevederile art. 7 alin. (1) pct. 33 și ale art. 24 alin. (5), valoarea fiscală, respectiv valoarea de intrare a activelor prevăzute la alin. (1) se determină prin scăderea din valoarea de producție și/sau de achiziție a sumei pentru care s-a aplicat facilitatea prevăzută la alin. (1)."

Cu alte cuvinte, sunt scutita de impozit pentru partea din profitul reinvestit care depaseste impozitul minim, dar nu voi mai avea cheltuieli de amortizare deductibila.

Inteleg asa:
- daca pot beneficia de scutirea intregului impozit, as avea valoare fiscala = 0, ceea ce inseamna ca nu voi mai beneficia de amortizare deductibila, iar pe viitor impozitul meu pe profit va fi mai mare datorita nedeductibilitatii amortizarii.
- daca nu reinvestesc, nu beneficiez de scutire, dar am cheltuiala cu amortizarea deductibila, ceea ce inseamna ca impozitul pe care il platesc acum se va recupera din deducerea amortizarii in anii urmatori.


Practic nu e acelasi lucru? De fapt este o amanare a platii impozitului, nu o scutire a platii lui...inteleg bine??????



#33 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 September 2010 - 05:41 PM

asa am inteles si eu, insa am si citit intr-o revista de fiscalitate si exact asa au interpretat si ei!



#34 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 September 2010 - 04:26 PM

Vezi postareagiucontex, la Sep 13 2010, 06:41 PM, a spus:

asa am inteles si eu, insa am si citit intr-o revista de fiscalitate si exact asa au interpretat si ei!



Multumesc frumos pentru raspuns. O dupa-amiaza placuta!



#35 maddy_popy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 January 2011 - 07:09 PM

La data de 05.05.2010 am achizitionat un aparat de analize medicale in valoare de 88.413,19 lei.
Conform prevederilor legale prevazute in Codul Fiscal, Administratorul si actionarii societatii au convenit ca aceasta investitie sa fie scutita de impozit pe profit prin profitul reinvestit .

Datele sunt:
Valoare factura 88.413,19 lei
Impozit pe profit aferent valorii facturii 88413.19 X 16%= 14.146,11 lei

Profit contabil la 30.09.2010 165.634,41 lei
Impozit pe profit contabil la 30.09.2010 165.634,41 X 16% = 26.501,50 lei


Impozit pe profit datorat la 30.09.2010

26.501,5 – 14.146,11= 12.355,39 lei

Valoare fiscala aparat 88413.19- 88143,19= 0


Notele contabile :
2132=404 88.413,19
121=129 88.413,19
129= 1068 88.413,19


Va rog sa imi spuneti daca aceste note sunt corecte sau nu, si in cazul in care am gresit care sunt notele contabile corecte

Va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL