Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE


189 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2009 - 02:24 PM

Prin intemediul acestui topic, certSIGN dorește să sprijine activitatea contabililor și să ofere răspunsurile la întrebările legate de depunerea declarațiilor fiscale on line.

Astfel, în săptămânile care vor urma pe acest topic veți putea primi răspunsuri la întrebări precum:

• De ce anume e nevoie pentru a putea depune declarațiile fiscale on line ?
• Care tip certificat este necesar unui contabil pentru a depune declarațiile fiscale on line?
• Cum trebuie să procedeze un contabil pentru a intra în posesia unui certificat ?
• Un contabil poate folosi același certificat pentru mai multe societăți?
• Dar pentru mai multe calculatoare?
• Cât timp este valabil un certificat?
• Mai mulți contabili pot folosi același certificat?
• Se pot transmite declarațiile fiscale și din afara granițelor țării?

De asemenea echipa certSIGN va răspunde la orice alte întrebări legate de certificatele digitale calificate și utilizarea acestora pentru semnarea documentelor electronice. Site-ul nostru poate fi accesat la următorul link: www.certsign.ro/ .


Despre certSIGN

certSIGN, companie a grupului UTI, este singurul furnizor de servicii de certificare ale cărui soluții sunt dezvoltate integral în România, și este acreditat în baza legii semnăturii electronice, precum și în conformitate cu standardul ISO 27001 referitor la managementul securității informației, conferit de British Standard Institute iar la finalul anului 2008 a parcurs cu succes auditul Web Trust for CA, obținând astfel nivelul maxim de încredere și interoperabilitate pentru o autoritate de certificare. Beneficiind de o experiență de 10 ani pe piața românească în domeniul securității informatice, certSIGN oferă cele mai sigure mijloace prin care poți aplica semnătură electronică, asigurându-ți cel mai sigur mod cu putință pentru informațiilor tale transmise în mediul electronic.
conta_ro



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 March 2009 - 02:56 PM

Am o problema, cu certificatul , pe situl ANAF, la autentificare , cand prezinti certificatul, autentificare esuata . ??????
Nu putem verifica starea declaratiilor.
Multumim pentru initiativa.

Eu utilizez Certificatul Calificat si este foarte folositor si eficient, pentru traficul din Bucuresti , pentru a nu te deplasa la toate Administratiile,
pentru firmele de contabilitate este foarte util . Numai ca la sfarsitul anului , sunt Declaratii care se depun numai cu Discheta -
Discheta noastra cea de toate zilele ....

Multumesc anticipat pentru raspuns, la problema cu situl ANAF




#3 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 03:27 PM

Multumim pentru incurajari :frusty: ;

Prin acest topic speram sa clarificam multe din intrebarile care ne sunt puse zilnic legate de acest subiect. Desi aduce beneficii majore, utilizarea semnaturii electronice este inca o mare necunoscuta pentru multi dintre noi, asa ca vom incerca sa fim, pe cat posibil, cat mai de ajutor in acest sens .
Legat strict de problema d-voastra pot fi in principiu 3 cauze:
    1. Poate fi o problema temporara la site-ul ANAF;
    2. Dispozitivul d-voastra este blocat (de exemplu ati introdus de mai multe ori consecutiv parola gresita );
    3. Ati schimbat regulile de securitate in Internet Explorer.
Sugestia mea pentru moment este sa incercati mai tarziu sa va autentificati din nou si daca problemele persista, unul din colegii mei de la suport va va veni in ajutor. Tot ce trebuie sa faceti este sa ne trimiteti un mail cu problema semnalata la support@certsign.ro.
Si ca sa fim operativi ne-ar ajuta mult de tot si un numar de telefon :sad: .



#4 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 March 2009 - 03:43 PM

O sa va transmit telefonul prin mesaj privat pe acest forum .

M-am gandit si eu la situl ANAF insa sunt cam multe zile totusi din 20.02 , de cand am transmis eu declaratiile .
Plus ca daca doresc sa semnez o declaratie in computer, o pot face, deci nu cred totusi sa fie de la dispozitiv.

Dumneavoastra aveti un numar de telefon unde ne putem interesa de aceasta problema la Anaf?

Eu am avut o mica problema cu o declaratie, nu aparea ca prelucrata , m-au pus sa sun la Administratia de sector , sa ma interesez ce s-a intamplat .
Am primit mail sa mai transmit o data declaratia prin mail si nu a fost nici o problama, pastrasem si Recipisa .

Aceasta postare a fost editata de doiny: 04 March 2009 - 03:45 PM




#5 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 03:55 PM

Atunci inseamna ca 2 pica din start. Din pacate nu avem un numar de telefon momentan pe care sa il putem face public. Totusi, daca reusim sa identificam problema macar putem pune un how to si aici...

Astept telefonul d-voastra pe privat.



#6 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2009 - 05:33 PM

Si eu folosesc semnatura electronica de la Certsign pentru depunerea declaratiilor la finante de mult timp,dar nu pot vizualiza starea declaratiei dupa depunere,am sunat la ANAF Bucuresti,este un nr pe site -ul finantelor,la sectiunea depunere declaratii,am semnalat problema si tot nu pot vizualiza declaratiile depuse desi ele sunt sigur primite de ANAF,am fost si am intrebat ,mi s-a spus ca este de vina serverul ANAF central,care nu citeste serial number-ul certificatului meu,este undeva o cifra care nu o citeste,cica are erori programul ler,serverul,le-am trimis printr-un email serial number,seria certificatului meu ca cica umbla ei acolo si-l seteaza,dar tot degeaba,asta era acum o luna,am obosit iar trebuie sa sun,sa trimit mail nu mai trimit ca am trimis 5 pana acum.Ce bine ar fi ca cei de cERTSIGN sa se ocupe si sa ne valideze si noua posesorilor de certificate untr-un fel certificatele,sa le recunoasca serverul de la ANAF.



#7 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 March 2009 - 05:52 PM

Multumesc Mult si... Nota 10
Exact asa am vorbit si eu telefonic la CertSign, normal ar fi ca ele sa fie functionale complet.
Nu este suficient doar sa ni le vanda , ca li s-a acordat o licenta pentru a vinde produsele pe piata si deci ar trebui sa semnaleze acolo unde li s-a acordat licenta.



#8 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 06:12 PM

Si noi ne dorim ca lucrurile sa fie cat mai simple si usor de utilizat pentru toti. Scopul acestui topic este tocmai acela de a afla care sunt problemele cu care va confruntati si sa incercam pe cat posibil sa le rezolvam.

As dori sa clarific totusi niste aspecte:
    1. Certificatele calificate emise de catre certSIGN respecta toate standardele de securitate si interoperabilitate in acest moment;
    2. Validarea certificatului se face la nivelul serverului ANAF; avand in vedere problemele ridicate de d-voastra, o sa incercam si noi la randul nostru sa le ridicam mai departe pentru a rezolva toate aceste probleme; deja am initiat anumite actiuni in acest sens;
    3. certSIGN este obligat prin lege sa puna la dispozitie toate elementele necesare validarii unui certificat calificat,; dar validarea este o actiune pe care trebuie sa o faca cel care receptioneaza un document semnat.

Sper sa avem cat mai repede si un punct de vedere din partea celor de la MF si o sa revin cu precizari. In masura in care o sa putem ajuta o vom face pentru ca este in interesul tuturor :frusty:.



#9 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:04 PM

Pe langa chestiunile semnalate mai sus de care o sa incercam sa ne ocupam cat mai repede, in masura in care vom gasi si sprijin :frusty: ; as dori sa fac o scurta prezentare a acelor elemente esentiale legate de certficatele digitale calificate, semnatura electronica si apoi o sa incerc sa raspund pe rand acelor intrebari care ne-au fost adresate de multi dintre d-voastra in mod direct. Pentru claritate o sa evit, pe cat posibl, detalii sau notiuni tehnice.

Semnatura electronica este reglementata in Romania de Legea Semnaturii Electronice nr. 455/2001 care reprezinta implementarea Directivei Europene referitoare la acelasi subiect. Ce inseamna semnare electronica? In modul cel mai simplu reprezinta o operatiune prin care un document electronic este "marcat" de o persoana.

De ce elemente tehnice am nevoie ca sa semnez electronic? In principiu sunt 3 elemente de baza: un certificat digital calificat, un dispozitiv de tip token (arata ca un fel de memory flash dar are capabilitati criptografice) si aplicatia care realizeaza semnarea documentelor electronice.

Certificatul digital calificat este, hai sa ii spunem asa, un buletin electronic. Acesta contine cel mai adesea date cum ar fi: nume si prenume, adresa de e-mail si uneori organizatia (atunci cand persoana care il utilizeaza vrea sa semneze in numele organizatiei). Toate aceste date sunt semnate de catre certSIGN ca autoritate de certificare acreditata in baza legii semnaturii electronice. Ceea ce este esential de retinut e faptul ca certificatul este public adica toate datele din el pot fi consultate. Taria lui, ca sa zicem asa, sta practic intr-un element numit cheie privata si care este in mod unic legata de certificat. Cheia privata sta pe dispozitivul de tip token si este protejata printr-o parola care trebuie tinuta secreta. Posesorul certificatului trebuie sa fi singurul care cunoaste respectiva parola.

IMPORTANT
Orice document semnat electronic pe baza unui certificat digital calificat are aceeasi valoare legala ca inscrisul sub semnatura privata, deci este opozabil in justitie utilizatorului. Putem spune astfel ca documentele semnate electronic pe baza certificatului digital calificat au aceeasi valoare ca cele semnate pe hartie.

Aplicatia pentru semnarea electronica a documentelor poate semna pe baza certificatului si a dispozitivului de tip token orice tip de document electronic. In cazul declaratiilor fiscale pentru ANAF, acestea au deja incorporat mecanismul de semnare electronica si in acest caz nu este nevoie decat de un certificat calificat si de dispozitivul de tip smart card. Nu este nevoie sa achizitionati si o aplicatie de semnare electronica. Daca doriti insa sa semnati si alte tipuri de documente, atunci va trebui sa achizitionati si aplicatia.

Deocamdata atat despre semnatura electronica. O sa iau acum pe rand intrebarile din primul nostru post si o sa incerc sa raspund pe rand la fiecare dintre ele:

De ce anume e nevoie pentru a putea depune declarațiile fiscale on line ?
Asa cum am spus mai sus, singurele elemente de care aveti nevoie sunt un certificat digital calificat si dispozitivul de tip smart card pe care se afla cheia privata asociata acestuia.
Care tip de certificat este necesar unui contabil pentru a depune declarațiile fiscale on line?
In general exista mai multe tipuri de certificate calificate: cele emise pentru persoane fizice si cele emise pe persoane juridice. Diferenta dintre ele consta in aceea ca, in cazul certificatelor pe persoane juridice, mai apare un camp cu organizatia din care faceti parte si in acest caz este nevoie de acordul persoanei juridice ca aveti dreptul sa o reprezentati. Pentru depunerea declaratiilor fiscale se poate folosi orice tip de certificat.
Cum trebuie să procedeze un contabil pentru a intra în posesia unui certificat ?
Cel mai simplu este sa ne contactati direct la aceasta adresa http://www.certsign....ertsign/contact si noi va vom transmite procedura si documentele pe care trebuie sa le completati pentru a intra in posesia acestuia. In principiu, este vorba de completarea unui document numit termene si conditii si de realizarea unei identificari.Identificarea se face fie la sediul nostru fie la un notar public.
Un contabil poate folosi același certificat pentru mai multe societăți?
Raspunsul este da; unul din marile avantaje ale trecerii la certificatele digitale calificate in locul vechilor certificate emise de ANAF este ca acum cu un singur certificat califica se pot depune declaratii fiscale pentru oricate firme.
Dar pe mai multe calculatoare?
Certificatul calificat poate fi utilizat pe orice computer. Nu este necesar sa instalati decat drivere-ele pentru dispozitivul de tip token. Totusi, ca o recomandare, incercati sa il utilizati numai pe acele calculatoare care au un minim de protectie (gen firewall si antivirus la zi).
Cât timp este valabil un certificat?
Un certificat digital calificat este valabil un an de zile. Dupa aceea el trebuie reinnoit. Ce trebuie stiut: nu mai trebuie achizitionat dispozitivul de tip token pentru ca deja il aveti iar documentele pentru reinnoire le puteti transmite semnate electronic (nu mai trebuie sa va prezentati la notar sau la noi).
Mai mulți contabili pot folosi același certificat?
NU; certificatul este personal si atrage raspunderea legala a persoanei pe numele careia a fost emis. Este total interzis sa fie dat dispozitivul de tip token si parola unei alte persoane. Ganditi-va ca cineva tocmai v-ar putea vinde masina :sad: fara ca sa stiti.
Se pot transmite declarațiile fiscale și din afara granițelor țării?
E o intrebare pe care am primit-o dar pe care as extinde-o putin. Se pot transmite orice fel de documente semnate electronic in afara tarii. In acest moment, in Europa, documentele semnate electronic pe baza unui certificat calificat sunt recunoscute din punct de vedere legal intr-un numar de 17 tari. Mai multe detalii despre aceste aceasta lista puteti gasi aici http://www.certsign....re-noi/companie . Ce este important de retinut este ca peste tot in UE recunoasterea este data de legea locala care implementeaza Directiva Europeana. In aceste 17 tari, recunoasterea certificatelor digitale calificate este data de legea tarii respective.

Am incercat sa fac o prezentare succinta a semnaturii electronice si sa dau raspunsuri la acele intrebari care mi s-au parut mie relevante. Daca nu am fost suficient de clar si exista intrebari va rog sa mi le transmiteti si in masura timpului o sa va raspund. Oricum promit ca cel putin o data pe zi sa fiu prezent :frusty: .



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 05 March 2009 - 12:14 AM

Inteleg ca pt.obtinerea certificatului este necesara deplasarea la sediul Dvs., in Bucuresti, corect ? Care este tariful certificatului si a dispozitivului de tip smart card ? Daca tariful nu se poate posta pe forum puteti folosi mesageria privata.
Multumesc !

Dana




#11 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2009 - 12:37 AM

Nu este necesara prezenta la sediul nostru. Puteti completa o declaratie (va putem transmite noi un model) la un notar public si sa ne transmiteti documentele prin posta. In maxim 5 zile puteti avea certificatul calificat, in general insa incercam sa fim mai rapizi (2, 3 zile). Veti primi certificatul calificat impreuna cu documentatia de utilizare plus un ghid care sa va ajute la procedura de inregistrare la ANAF.

Legat de prezenta la sediul nostru, cum am mai spus partea de identificare a persoanei este foarte importanta. Practic prin ea se face legatura indubitabila (e seara si nu am gasit un cuvant mai potrivit :frusty: ) intre certificatul calificat si d-voastra. Ea nu poate fi facuta decat de un notar sau un de un angajat certSIGN.

Legat de preturi, nu este nici un secret dar nu stiu politica site-ului in acest sens. Am vazut ca momentan nu merge nici mesageria privata (cel putin pentru mine) asa ca o sa risc.

Pretul unui certificat digital calificat valabil un an si a unui dispozitiv de tip token este de 66 EURO (fara TVA). Pentru reinnoire, dupa un an de zile pretul este de 30 EURO (tot fara TVA).

Aceasta postare a fost editata de AFloarea: 05 March 2009 - 12:39 AM




#12 aurelv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 March 2009 - 12:55 PM

View Postiuli73, on Mar 4 2009, 07:33 PM, said:

Si eu folosesc semnatura electronica de la Certsign pentru depunerea declaratiilor la finante de mult timp,dar nu pot vizualiza starea declaratiei dupa depunere,am sunat la ANAF Bucuresti,este un nr pe site -ul finantelor,la sectiunea depunere declaratii,am semnalat problema si tot nu pot vizualiza declaratiile depuse desi ele sunt sigur primite de ANAF,am fost si am intrebat ,mi s-a spus ca este de vina serverul ANAF central,care nu citeste serial number-ul certificatului meu,este undeva o cifra care nu o citeste,cica are erori programul ler,serverul,le-am trimis printr-un email serial number,seria certificatului meu ca cica umbla ei acolo si-l seteaza,dar tot degeaba,asta era acum o luna,am obosit iar trebuie sa sun,sa trimit mail nu mai trimit ca am trimis 5 pana acum.Ce bine ar fi ca cei de cERTSIGN sa se ocupe si sa ne valideze si noua posesorilor de certificate untr-un fel certificatele,sa le recunoasca serverul de la ANAF.

salutare,

sincer, mie imi merge foarte bine certificatul. il am de la baietii astia certsign din mai anul trecut si n-am nicio problema. ideea este ca incerc sa evit sa lucrez pe siteul anaf in data de 25,26...ca se mai intampla sa mai fie 5000 ca mine online :frusty: si sa nu dea rateuri..
sfatul meu este sa evitati zilele astea cand se pare ca se formeaza cozi peste tot... :biggrin:
sper ca v-am fost de ajutor!
problema este alta...se apropie data reinnoirii si vreau sa-mi comand aplicatia de semnat...ca sa nu ma mai deplasez iar la ei. m-am invatat prost .... :sad:



#13 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 05 March 2009 - 03:41 PM

Eu cred ca trebuie doar sa platesti , nu cred ca-ti trebuie din nou aplicatia.

Bafta!



#14 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2009 - 03:44 PM

Multumim pentru sprijin; ideea de baza este totusi aceea de a incerca sa rezolvam pe cat posibil problemele (indiferent ca sunt sau nu la noi in curte).

Desi avantajele utilizarii semnaturii electronice sunt evidente mai sunt multe de pus la punct. Asa ca daca mai sunt intrebari, lucruri de clarificat sau sugestii va stam la dispozitie.



#15 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2009 - 04:14 PM

View Postdoiny, on Mar 5 2009, 05:41 PM, said:

Eu cred ca trebuie doar sa platesti , nu cred ca-ti trebuie din nou aplicatia.

Bafta!

Este evident ca eu nu recomand sub nici o forma achizitia aplicatiei de semnare doar pentru a realiza reinnoirea certificatului. O asemenea aplicatie ar trebui achizitionata daca:

  • Doriti sa semnati si alte documente decat declaratii fiscale (si aici ma refer la orice tip de document de la pdf, doc, txt etc)
  • Doriti sa folositi documente semnate electronic in locul celor pe hartie (aplicatia permite semnarea multipla a unui document de mai multi utilizatori, adaugarea de marca temporala)
  • Doriti sa schimbati cu alte persoane care au la randul lor certificate digitale date criptate (adica date la care sa aiba acces doar respectiva persoana )

Aplicatia se achizitioneaza o singura data. Ea nu trebuie reinnoita.

Daca doar trebuie sa va reinnoiti certificatul contactati-ne si vom gasi o solutie. :frusty:.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 March 2009 - 04:22 PM

daca ati reusii sa ii convingeti pe nebunii la de la anaf sa permita depunerea on line a tuturor declaratiilor, cred ca i-as cumpara si lu' mama un kit pentru semnatura electronica :frusty:



#17 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2009 - 05:28 PM

Am retinut si sa stiti ca nu o sa uit :frusty: . Acum serios vorbind si noi ne dorim (cred ca am fi primii interesati) ca in relatia cu statul sa fie utilizata semnatura electronica nu numai de ANAF dar si de alte institutii.

Legat de acest subiect, o sa incercam si noi la randul nostru (aici nu ma refer numai la certSIGN ci in general la firmele care activeaza in domeniul securitatii IT) sa promovam aceste lucruri. Cred insa ca de multe ori, genul acesta de presiune trebuie facut din ambele parti (adica si de la posibilii utilizatori si de la cei care promoveaza tehnologia).

Pasi s-au facut, avantajele sunt clare (reduceri de costuri, operativitate, nu mai pierzi vremea pe la ghisee) dar se pare ca tactica de baza la noi este "grabeste-te incet" :biggrin: .



#18 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 March 2009 - 10:34 AM

Multumesc mult pt.informatii !

Dana




#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 01:45 PM

View PostSeptimiu, on Mar 5 2009, 04:22 PM, said:

daca ati reusii sa ii convingeti pe nebunii la de la anaf sa permita depunerea on line a tuturor declaratiilor, [...]

View PostAFloarea, on Mar 5 2009, 05:28 PM, said:

[...]Cred insa ca de multe ori, genul acesta de presiune trebuie facut din ambele parti (adica si de la posibilii utilizatori si de la cei care promoveaza tehnologia).[...]
De acord cu Septimiu.
De ceva vreme, pe site anaf exista "Chestionar adresat utilizatorilor serviciului de depunere on-line a declarațiilor fiscale".
Cred ca este una din modalitatile prin care contribuabilul poate transmite ANAF-ului si aceasta dorinta, mai degraba necesitate, motiv pentru care va indrum sa-l completati. Calea este aceasta: http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/...hestionarUtiliz
Cel putin, in acest fel, cererea ajunge cu siguranta in baza lor de date.

Numai bine.
Madalina



#20 AFloarea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 10 March 2009 - 09:33 PM

Foarte buna observatia referitoare la site-ul ANAF.

Acum, pentru a intelege mai bine cum functioneaza acest sistem o sa va prezint in mare arhitectura sistemului de depunere a declaratiilor fiscale on-line. Am mai spus cate ceva despre el si mai sus. In principiu acesta are doua mari componente:
  • Partea de certificate digitale calificate. Cu ajutorul acestor certificate se semneaza electronic si cu valoare legala documentele pe care d-voastra le depuneti. Indiferent de unde achizitionati aceste certificate, furnizorii sunt obligati sa respecte aceleasi standarde de securitate si interoperabilitate. Diferenta intre furnizori este data de infrastructura (unii sunt reselleri , altii au toata infrastructura de productie aici), de servicii (unii vand certificate altii ofera valoare adaugata si suport) si bineinteles de pret. Totusi ce este important de retinut este ca aceste certificate respecta aceleasi standarde de securitate si de format si sunt eliberate numai dupa o procedura stricta de identificare.
  • Portalul ANAF unde d-voastra depuneti declaratiile fiscale. Ce se intampla acolo? In momentul in care d-voastra depuneti o declaratie, portalul ANAF verifica doua lucruri: daca documentul e semnat electronic si nu a fost modificat (relativ simplu, se face imediat) si daca certificatul digital este valid. Acest al doilea lucru se intampla prin conectarea la site-ul emitentului certificatului (de ex. in cazul nostru certSIGN) si verificarea asa numitei liste de certificate revocate (o lista in care sunt toate certificatele care au fost revocate).

Punctul 2 este transparent pentru utilizatori si se petrece undeva in spatele scenei. Este posibil ca uneori, datorita incarcarii sa mai apara sincope in realizarea acestei validari sau pur si simplu sistemul sa mai aiba mici probleme.

Un element foarte important este ca orice problema sa ne-o semnalati si noua in masura care se poate astfel incat sa putem veni si noi din zona noastra a furnizorilor cu sugestii si de ce nu cu ajutor pentru cei de la ANAF. Sau acolo unde avem noi o problema, sa ne scoatem singuri barna din ochi :frusty: si sa incercam sa remediem problema cat mai repede.

De asemenea, din ceea ce stiu eu, o buna modalitate de a semnala problemele cu serviciul de depunere a declaratiilor este sa transmiteti un mesaj de e-mail catre admin.portal@mfinante.ro . O mare parte din clientii nostri care au apelat la acest serviciu de e-mail au fost ajutati si li s-au rezolvat problemele.

Eu sunt convins ca exista un mare interes si din partea ANAF in a veni cu noi imbunatatiri ale sistemului care sa usureze munca tuturor. Dar pentru asta trebuie sa le furnizam idei. Eu sunt convins ca nu stie nimeni mai bine decat d-voastra de ce anume mai aveti nevoie.

Eu chiar ma gandesc sa inaintam o propunere astfel incat sa se standardizeze toate declaratiile fiscale astfel incat orice producator de soft de contabilitate sa poata sa ofere facilitatea de generare automata a acestora din softul propriu. E o idee care cred ca ne-ar avantaja pe toti.

Cam atat pe moment. Astept orice fel de sugestii sau idei fie aici fie pe adrian.floarea@certsign.ro.

O seara buna tuturor :sad:.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL