Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE


189 replies to this topic

#141 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2011 - 01:52 PM

Vezi postareaElena Pana, la 29 June 2011 - 08:51 AM, a spus:

Se pare ca se mai amana doar o luna, depunerea declaratiilor prin transmitere online.
asa inteleg si eu.



#142 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2011 - 07:02 PM

Se amana cu o luna pentru a testa sistemul; sa speram ca nu cade sistemul in luna iulie, cand va fi o avalansa de depuneri online iar serverul va fi supraincarcat. Pentru contribuabilii mari si mijlocii depunerea online a declaratiilor a functionat foarte bine, sa speram ca toti contribuabilii vor depune online in bune conditii si nu se vor intampla incidente majore sa trebuiasca sa se mearga iar la ghiseu, mai ales ca tocmai acum data depunerii este considerata data confirmarii.




#143 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2011 - 07:19 PM

Am mers astazi,inarmata pana in dinti cu documentele cerute ,cu banii, pregatita sufleteste ,sa achizitionez certificatul digital.Dar stupoare.La banca -BRD - nu a putut nimeni sa ma ajute.Salariata desemnata este in concediu.In loc sa fiu ajutata de alticineva, am fost indrumata politicos sa ma adresez altei agentii .Desi in banca ,la aceea ora nu era absolut nici un client si toata lumea statea.
Bineinteles ca am renuntat sa merg in alta parte.M-am saturat de atatea drumuri.Ajunsa acasa , m-am uitat pe site-ul furnizorului.Si ce sa vad.A mai incheiat un parteneriat si cu RAIFFEISEN BANK.Sucursalele BRD nu era suficiente. Daca toate lucreaza asa cum lucreaza BRD SMCC ,atunci inteleg de ce s-a mai apelat la o alta banca.Probabil se asteapta ca in urmatorele 30 zile sa ne imbulzim cu totii la certificate.



#144 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 June 2011 - 09:32 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 29 June 2011 - 07:02 PM, a spus:

Se amana cu o luna pentru a testa sistemul; sa speram ca nu cade sistemul in luna iulie, cand va fi o avalansa de depuneri online iar serverul va fi supraincarcat. Pentru contribuabilii mari si mijlocii depunerea online a declaratiilor a functionat foarte bine, sa speram ca toti contribuabilii vor depune online in bune conditii si nu se vor intampla incidente majore sa trebuiasca sa se mearga iar la ghiseu, mai ales ca tocmai acum data depunerii este considerata data confirmarii.

pai ei mai "testeza sistemu'" dupa ce au vandut "semnaturi"??!!! :sad:

cum sa "cada sistemu'" si sa se mai mearga iar "la ghiseu"?!... si la ghiseu, si cu banii luati (pe "semnatura")??! :smile:



#145 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2011 - 09:05 AM

Cei drept si eu imi fac probleme despre cum o sa functioneze sistemul de depunere online. Mai ales in perioada 22-25 ale lunii, cand majoritatea vor transmite atunci.
Eu personal, folosesc transmiterile online de anul trecut si vreau sa va spun ca au fost perioade cand m-am chinuit fantastic sa transmit declaratii. Si nu era ultima zi de depunere! Au fost cazuri cand sistemul nu-mi recunostea certificatul digital, cu toate ca transmisesem cu el si in lunile anterioare. Le-am scris problema asta pe mail si am primit raspuns (dupa vreo doua zile) sa incerc sa depun din nou declaratiile. A mers. Deci se poate intampla ceva in sistemul lor! Problema e ca inebunesti de tot cand vezi ca nu poti sa transmiti declaratia. Ce faci cand incerci sa o transmiti pe 25 si vezi ca nu poti? Oare or face exceptii la genul asta de probleme si ti-o primeste la ghiseu?
V-as sfatui, pe cei care nu au achizitionat inca certificatul digital, sa mergeti direct la furnizorul de certificate, pentru ca achizitionarea printr-o banca, prin CECCAR, sau alte institutii dureaza mai mult. La furnizor se rezolva pe loc.
elenacca



#146 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2011 - 04:19 PM

Vezi postareaElena Pana, la 30 June 2011 - 09:05 AM, a spus:

Cei drept si eu imi fac probleme despre cum o sa functioneze sistemul de depunere online. Mai ales in perioada 22-25 ale lunii, cand majoritatea vor transmite atunci.
Eu personal, folosesc transmiterile online de anul trecut si vreau sa va spun ca au fost perioade cand m-am chinuit fantastic sa transmit declaratii. Si nu era ultima zi de depunere! Au fost cazuri cand sistemul nu-mi recunostea certificatul digital, cu toate ca transmisesem cu el si in lunile anterioare. Le-am scris problema asta pe mail si am primit raspuns (dupa vreo doua zile) sa incerc sa depun din nou declaratiile. A mers. Deci se poate intampla ceva in sistemul lor! Problema e ca inebunesti de tot cand vezi ca nu poti sa transmiti declaratia. Ce faci cand incerci sa o transmiti pe 25 si vezi ca nu poti? Oare or face exceptii la genul asta de probleme si ti-o primeste la ghiseu?
V-as sfatui, pe cei care nu au achizitionat inca certificatul digital, sa mergeti direct la furnizorul de certificate, pentru ca achizitionarea printr-o banca, prin CECCAR, sau alte institutii dureaza mai mult. La furnizor se rezolva pe loc.


daca era asa la cam 21.000 (mari/mijlocii si cativa care-au mai vrut) "deponenti online", e cam clar cum o sa fie cu 470.000...
ca n-om fi luat-cumparat (obligat) potcoavele... si nu ne mai dau calu'!



#147 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 July 2011 - 01:22 PM

Am primit un mail de la o firma care se ocupa cu depunerea declaratiilor online. Tu trebuie doar sa le trimiti fisierul sau fisierele, ei le depun online. Totul se face in baza unui contract si imputernicire la notar. Dupa trimitere primesti pe mail dovada depunerii, recipisa si numarul de inregistrare.
Nu stiu daca o fi viabila solutia asta, mai ales daca e vorba doar de declaratia 112.

Aceasta postare a fost editata de petrisor: 01 July 2011 - 01:30 PM




#148 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2011 - 01:50 PM

Ce afacere cu tupeu?! :smile:
Adica, in loc sa incarci fisierul catre ANAF, il incarci catre ei. Si pt asta mai dai si bani! Super!!
elenacca



#149 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2011 - 02:09 PM

... si uite asa isi fac "baietii" o baza de date super :smile: ca doar o sa le dea contribuabilul toate datoriile fiscale pe care le are de la data respectiva incolo !



#150 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 July 2011 - 05:47 PM

chestia asta e stimulata tot de aia de la fisc cu formula aia bascalioasa "Cu un singur certificat digital calificat puteti depune declaratii electronice pentru un numar nelimitat :smile: de CUI-uri". – este anuntul ANAF.

asta cred ca au dat-o asa, ca sa mai dreaga busuiocu', cu pretu' ala aiurea si nejustificat de mare pe "semnatura" (numai pentru relatia cu fiscu'- ca asta e motivu' pt care am cumparat toti)... vezi doamne, n-o sa trebuiasca sa cumparam fiecare :sad:

s-o intra pana la urma in normalitate si vor pune la dispozitiacontribuabilului "semnatura electronica" "no cost", "free", sau "almost free", cum e in toata europa, in relatia declarativa a contribuabilului cu fiscu'...

pag. 163-272:
http://ec.europa.eu/..._sig_report.pdf



#151 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 July 2011 - 08:33 PM

Vezi postareapetrisor, la 01 July 2011 - 01:22 PM, a spus:

Am primit un mail de la o firma care se ocupa cu depunerea declaratiilor online. Tu trebuie doar sa le trimiti fisierul sau fisierele, ei le depun online. Totul se face in baza unui contract si imputernicire la notar. Dupa trimitere primesti pe mail dovada depunerii, recipisa si numarul de inregistrare.
Nu stiu daca o fi viabila solutia asta, mai ales daca e vorba doar de declaratia 112.
Poti fi sigur ca-ti iau si un comision pentru transmitere, pe baza unui contract de prestari servicii; e avantajos pentru ambele societati dar raspunderea pentru corectitudinea Declaratiilor o are tot societatea care le intocmeste. Nu cred ca au ce face cu baza lor de date, ca doar nu fac ei si plata datoriilor. Nu stiu in schimb cat este de avantajos, avand in vedere ca, cu un Certificat digital calificat achizitionat ptr. o societate poti depune si alte declaratii fiscale, probabil in scurt timp se vor putea depune toate declaratiile fiscale, inclusiv situatiile financiare anuale, poti consulta Dosarul fiscal si nu mai vorbesc de timpul economisit. Sigur trebuie sa-ti faci calcule comparative de costuri si vezi ce varianta te avantajeaza.



#152 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 July 2011 - 07:44 AM

"Daca ar intra statul in aceasta chestiune este clar ca acest job ar disparea." , a explicat Mihai Gogancea Vatasoiu.

ce "griji" l-au apucat pe omu' asta :smile:

ei dau afara (desfiinteaza job-uri, ii pun pe drumuri) 3.000 de oameni :ohmy: (hg 564/2011), si pe gogancea il mananca grijile pentru aia 50 de tipi din cele 3 firme particulare(din care una are 8 (opt), alta 11, angajati- incap intr-un apartament cu 2-3 camere :sad:)de ne vand "semnaturi"...

... dar "productivi" tipii... 23.500.000 euro/an/50 anjajati = 470.000 euroi/an/"angajat" :ohmy:

... asta da, "productivitatea muncii" :happy:... si "grija" fata de "joburi" :laugh: :ohmy: :laugh:



#153 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2011 - 02:17 PM

in per. 2004-2008 s-a marit nr fct publici de la circa 900.000 la circa 1.300.000-1.400.000, adica vreo 4-500.000 in plus = ENORM daca ne gandim ca si pana in 2004 statul a fct fara prb cu doar 900.000 de oameni.
supradimensionarea aparatului de stat este o chestiune reala, fara dubiu, deci si restrangerea lui (la loc, daca se mai poate) este o masura corecta mai ales in per. de criza, dupa parerea mea.

in mediul privat, fiecare dintre noi am adoptat IMEDIAT solutii de restrangere, sub o forma sau alta, de ce sa nu se aplice si la bugetari ?? de ce sa nu revenim, ca tara, in niste parametri mai normali de fct a aparatului de stat, macar fiindca mai toti am vazut nemijlocit sau in mass-media ce le-a putut unora pielea cand au fost atat de multi si degeaba - dpv al calitatii prestatiilor catre contribuabili: "tocat frunza la caini" prin birouri, atitudine indolenta/zeflemitoare si "cotizarea" ridicata la rang de necesitate / obligativitate pt cetatean :happy: stiti f bine asta !!

haideti sa fim seriosi si responsabili cand analizam o stare de fapt, nu e cazul sa-i jelim " in corpore" fiindca nr. lor mult crescut (chiar prin comparatie cu alte state europene) si salariile lunare mari pe care acestia le incasau nu au adus nimic bun - macar de-ar fi meritat efortul bugetar, insa (din informatiile mele de zi cu zi) 90% dintre contribuabili s-au plans de proasta calitate a serviciilor prestate de catre fct. publici din structurile MF si nu numai !

cat priveste certificatul digital, repet : sigur ca ideal era sa fie gratuit - cui nu i-ar fi convenit ?? tre' sa fii dus cu capul sa-ti doresti sa platesti daca poti obtine legal acelasi lucru fara plata !
apoi, nu suntem singura tara europeana in care acest certificat se plateste de catre contribuabil, iar reactia unora dintre colegi mi se pare atat de vehementa incat ai crede ca, pana la urma, cine stie ce ilegalitate s-a comis si spun asta fiindca mie nu mi se pare ca ANAF e obligat sa emita gratuit aceste certificate care sa fie folosite si pt alte institutii sau terti diversi, deci sa raspunda ANAF pt toate datele transmise catre toti cei implicati in acest proces.

desigur ca ar fi fost minunat sa fi avut un certificat gratuit sau doar un user si o parola cu care sa fi putut depune numai decl. online la ANAF - asa cum faceam la ANOFM ! din pacate, MF-ul ridica prb resurselor necesare pt implementarea si gestionarea tuturor elementelor ce tin de functionarea unui astfel de certificat si nu inteleg de ce nu am crede ca aspectul acesta este real, mai ales in contextul economic actual ! in plus, costurile "per capita" pt. depunerea online a decl. s-au redus fata de cele anterioare certificatului digital - haideti sa fim sinceri fiindca asta-i adevarul, deci chiar daca ideea de a inlocui un cost cu altul li se poate parea "nefericita" unora, totusi a diminua aceste costuri poate fi o solutie de compromis acceptabila.
recunosc ca e ceva de alergat pt formalitatile necesare implementarii anuale, insa tot efortul fizic si material este compensat ulterior prin beneficiile aduse de raportarea online.
ca probabil am dreptate / multi gandesc ca mine sta si faptul ca la topic au scris doar cativa colegi revoltati, restul si-au vazut de treaba si au achizitionat certificatul, fara atata zbucium. din pacate, aceasta acceptare tacita a dus la concluzia ca opinia generala a comunitatii conta.ro priv. aceasta chestiune este una negativa, de contestare ! poate ca exact asa si este, poate ca nu ... :smile:

parerea mea... :sad:



#154 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 July 2011 - 06:57 PM

nu stiu daca e cazu' sa-i jelim, sau nu, p-aia 3.000 de-i da gogancea afara... (dintr-un punct de vedere ii jelim, ca erau (si) clientii nostri (vindeam si lor - marfa))...

urat e cum pune gogancea problema: "Daca ar intra statul in aceasta chestiune este clar ca acest job ar disparea."

pai ce treaba are el, gogancea, cu job-urile alora 50, din mediul privat, in conditiile in care fiscu' isi "da afara", inclusiv de la departamentu' IT, SI e obligat de lege sa asigure conditiile tehnice depunerii declaratiilor?!!!

chestia cu "tocat frunza la caini" prin birouri, ce arata aia la televizor, ne cam lasa rece (nici macar nu i-am angajat noi), atata timp cat si aia 50, la care se gandeste sa-i protejeze gogancea, mare parte din "munca" pe care o fac, e de lipit timbre si plicuri, pana fac febra musculara... si in care ne "baga" (pe gat) un stick si-un cd de doi lei, pe care ne cer 2,5 mil. lei (vechi).

si pe urma, daca tot e sa fie cu plata (ca varianta, absurda) stick-u' ala de 70 centi, plus cd-u' de 15 centi, de ce sa nu incaseze fiscu' aia 23.500.000 euro?!... daca tot e criza... eram si noi mai impacati, decat sa stim milioanele alea (multe, de euro - banii nostri!) in contul unui particular...

si mai e un aspect:
in europa, in tarile in care se plateste pentru asa ceva, vedeti si numarul aplicatiilor (platformelor) puse la dispozitie!
cazul germania: cost 60 euro, aplicatii 210!!!

or gogancea ne pune (ne obliga) sa dam 2 mil. jumate unui particular pe o chestie care nu ne foloseste decat in relatia cu el (gogancea)!!!... ca semnam si altceva, documente interne si alte imaginatii, inchipuiri si aiureli, in urmatorii ani, prezentate de cei ce vand "semnaturi", sunt povesti. ... chiar jigniri.

... iar ca gogancea se gandeste la job-urile alora 50, in conditiile el da afara 3.000, e o chestie cinica. sau gogancea e un tip cinic. :smile:

... parerea mea :sad:



#155 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 16 July 2011 - 10:47 PM

Spre rusinea mea am cedat rugamintilor clientilor nostri si mi-am cumparat o SD, dar am facut un business "corect" - cine nu si-a cumparat propria SD, mi-a platit achizitia de noua a SD. Da, am incasat cate 245 de lei de la fiecare asemenea client, mi-au platit imediat, asa ca mi-am facut o suma faina pentru vacanta de vara asta.

Am avut 9 patroni care mi-au reprosat ca ii jecmanesc, stiind ca numai procura trebuie facuta si platita, dar i-am trimis dupa stick si au renuntat la proteste.

In plus am mai castigat si o oarecare dependenta a clientilor fata de biroul de conta.

Si in halul acesta, statul roman si cetatenii lui servili, umili mi-au bagat o suma bunicica in buzunar, dar total nejustificata si imorala - o parte se va duce pe impozite, restul pe o vacanta ca lumea.

De aceea sustin in continuare ca SD platita este o mare ilegalitate si o chestiune imorala, functioneaza prin santaj.



#156 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2011 - 07:19 AM

"Noi avem insa si clienti mari, care folosesc certificatul electronic pentru circulatia documentelor in interiorul companiei sau in relatia cu parteneri externi. In felul acesta se pot incheia contracte, pot circula alte documente contabile, care au avantajul de a putea fi opozabile tertilor. Beneficiile utilizarii acestui instument cresc pe masura diversificarii utilizarii lui", a precizat Adrian Florea.

omu' asta stie el ceva... da' se face ca nu stie... sau face pe fraieru'... sau ne ia pe noi de fraieri... sau si una si alta :smile:

pai ce treaba avem noi, persoane fizice si juridice care suntem obligati sa cumparam "semnatura" numai pentru faptul ca avem angajati (majoritattea cate 1-2 angajati) si trebuie depusa o declaratie intr-o anumita forma, cu "beneficiile utilizarii acestui instrument" de catre "clientii mari"?

niciuna!!!... "beneficii"?.... ZERO BARAT IN PAISPE!!!... pretul normal al unui asemenea "beneficiu"?... tot zero barat in paispe!!! (adica GRATIS)

pentru ca noi nu facem decat sa ne conformam cerintelor fiscului!!!...

se pot cere bani NUMAI pentru asa ceva?... in romania, dupa cate se vede, se poate :sad:

... si a cere (pretinde) bani pe ceva poate ca nu e atat de grav, cat modul prin care s-a inteles sa se puna in practica: "prin santaj", cum spune @mutual...

... asistam, din pacate, la o mare escrocherie....



#157 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 21 July 2011 - 12:10 PM

Ma confrunt cu urmatoarea problema : vreau sa trimit decl 112 online, dar nu ma pot autentifica. (am urmat toti pasii, am primit conf de ANAF).imi apare urmatorul mesaj : " apărut o eroare în timpul conectării la app.anaf.mfinante.gov.ro:8443. Renegocierea nu este permisă pe acest soclu SSL.
(Codul erorii: ssl_error_renegotiation_not_allowed)" . Ce pot face ? Multumesc



#158 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 July 2011 - 12:14 PM

Vezi postareaykyb, la 21 July 2011 - 12:10 PM, a spus:

Ma confrunt cu urmatoarea problema : vreau sa trimit decl 112 online, dar nu ma pot autentifica. (am urmat toti pasii, am primit conf de ANAF).imi apare urmatorul mesaj : " apărut o eroare în timpul conectării la app.anaf.mfinante.gov.ro:8443. Renegocierea nu este permisă pe acest soclu SSL.
(Codul erorii: ssl_error_renegotiation_not_allowed)" . Ce pot face ? Multumesc
foloseste internet explorer nu mozila firefox



#159 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2011 - 12:16 PM

Eu va sfatuiesc sa trimiteti intrebarea la urm adresa de mail:
Admin.Portal@mfinante.ro

Sunt destul de rapizi in a raspunde!
elenacca



#160 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 28 July 2011 - 12:32 PM

Vezi postareaElena Pana, la 21 July 2011 - 12:16 PM, a spus:

Eu va sfatuiesc sa trimiteti intrebarea la urm adresa de mail:
Admin.Portal@mfinante.ro

Sunt destul de rapizi in a raspunde!

Multumesc. Am folosit explorer in loc de Mozzila si a mers.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL