Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rambursare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rambursare TVA


46 replies to this topic

#1 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 06 March 2009 - 01:46 PM

In urma unei cereri de rambursare mi s-a dispus de la Finante sa pun de acord evidenta fiscala cu cea contabila. In evidenta fiscala exista suma de 122 de lei in plus , suma neceruta la rambursare, deci nici in decont. Ce ar trebui eu sa fac ca sa reglez aceasta fisa tinand cont ca mereu am tva de rambursat? Multumesc!



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 March 2009 - 02:00 PM

Înregistrezi și în contabilitate suma de 122 lei . Pe 4423 sau 4424, cum e cazul pentru ca să nu mai reclame nimeni inadvertența între cele două evidențe. Dacă e-n favoarea unității găsești îl faci venit, dacă-i în defavoarea unității pui ca și cheltuială pe 635.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 12:19 PM
citare mesaj anterior




#3 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 06 March 2009 - 02:12 PM

cei de la control au scris asa" in urma verificarii concordantei dintre datele din evid contabila, deconturile de tva si jurnalele de vanzare/cumparare am constatat ca exista diferente intre sumele declarate la organul fiscal prin deconturile de tva si sumele inregistrate in balantele de verificare aferente perioadei verificate, respectiv pe trimestrul II 2007 societatea a declarat fata de evidenta contabila tva de rambursat in perioada de raportar mai mult cu suma de 122 lei, suma nesolicitata la rambursare".

Deci, aceasta suma in plus , nefiind in decontul de tva, nici in jurnale, balanta ci doar in evidenta lor, cum pot eu sa o reglez?

deci nu are nimeni nicio idee!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 March 2009 - 12:19 PM




#4 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 09:55 AM

Pai, din ceea ce spun cei de la control, eu inteleg ca in D300 pt trim II 2007, ati declarat mai mult tva de rambursat cu suma de 122lei, decat este in evidentele contabile.Parerea mea este sa verificati sumele pe care le-ati declarat in decont cu evidentele contabile, respectiv jurnalele.Dvs spuneti "aceasta suma in plus , nefiind in decontul de tva, nici in jurnale, balanta ci doar in evidenta lor", numai ca "evidenta lor" se face pe baza a ceea ce declarati dvs prin decont.



#5 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 11 March 2009 - 10:14 AM

Din raportul fiscal, eu deduc ca tu ai raportat in decont (TVA deductibila) o suma mai mare cu 122 lei:"societatea a declarat fata de evidenta contabila tva de rambursat in perioada de raportar mai mult cu suma de 122 lei". La controlul efectaut pt rambursare,s-a punctat in mod sigur, jurnalele ,cu deconturile de TVA si balanta! Daca in trim II era o concordanta intre sume (asa cum spui tu:"aceasta suma in plus , nefiind in decontul de tva, nici in jurnale, balanta ci doar in evidenta lor"),atunci diferenta era din alta perioada! si atunci de ce ai acceptat concluziile controlului? In fine, ca sa inchid aceasta problema, eu as proceda astfel: as inregistra in ultimul decont, pe regularizari, la TVA deductibila, suma de 122 lei, in rosu, si nota contabila 4426=401 in rosu si 6581=401.



#6 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 March 2009 - 10:32 AM

Vezi postareaMARYSA ST, la Mar 11 2009, 10:14 AM, a spus:

In fine, ca sa inchid aceasta problema, eu as proceda astfel: as inregistra in ultimul decont, pe regularizari, la TVA deductibila, suma de 122 lei, in rosu, si nota contabila 4426=401 in rosu si 6581=401.

buna
sumele constatate la control nu se inregistreaza in decont pe nici un rind.



#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 12 March 2009 - 09:48 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Mar 11 2009, 10:14 AM, a spus:

Din raportul fiscal, eu deduc ca tu ai raportat in decont (TVA deductibila) o suma mai mare cu 122 lei:"societatea a declarat fata de evidenta contabila tva de rambursat in perioada de raportar mai mult cu suma de 122 lei". La controlul efectaut pt rambursare,s-a punctat in mod sigur, jurnalele ,cu deconturile de TVA si balanta! Daca in trim II era o concordanta intre sume (asa cum spui tu:"aceasta suma in plus , nefiind in decontul de tva, nici in jurnale, balanta ci doar in evidenta lor"),atunci diferenta era din alta perioada! si atunci de ce ai acceptat concluziile controlului? In fine, ca sa inchid aceasta problema, eu as proceda astfel: as inregistra in ultimul decont, pe regularizari, la TVA deductibila, suma de 122 lei, in rosu, si nota contabila 4426=401 in rosu si 6581=401.
fiind vorba de tva pe care nu ti l-a aprobat la rambursare si daca suma respectiva a ramas in cont neramabursata atunci in baza procesului verbal corectezi suma respectiva tinand cont ca operatiunea a fost din 2007 astfel:
117 = 4424 nu pe cheltuiala acestui an, sau daca ti-a restituit cu suma respectiva mai mult o faci venit tot prin 117 respectiv:
4424 = 117. Bineinteles ca nu o declari din nou, intrucat modificarea in fisa de la finante se face in urma procesului verbal de control.



#8 alinmvg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 March 2009 - 08:15 AM

Am si eu un astefel de caz. Controlul de fond mi-a stabilit suplimentar 10.000 ron tva. La decontul lunii februarie am avut TVa de recuperat 12000 ron. Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume. Cum sa fac regularizarea ? Decontul o sa mai fie egal cu balanta?



#9 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 22 March 2009 - 07:44 AM

Vezi postareaalinmvg, la Mar 21 2009, 09:15 AM, a spus:

Am si eu un astefel de caz. Controlul de fond mi-a stabilit suplimentar 10.000 ron tva. La decontul lunii februarie am avut TVa de recuperat 12000 ron. Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume. Cum sa fac regularizarea ? Decontul o sa mai fie egal cu balanta?
In contabilitate inregistrezi 635.01=4423.Cheltuiala este nedeductibila fiscal.Am avut control de fond si am intrebat cum inregistrez .Acesta a fost raspunsul.E valabil si ptr.impozit pe profit stabilit suplimentar.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2009 - 03:09 PM

Vezi postareaalinmvg, la Mar 21 2009, 08:15 AM, a spus:

Controlul de fond mi-a stabilit suplimentar 10.000 ron tva. La decontul lunii februarie am avut TVa de recuperat 12000 ron. Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume. Cum sa fac regularizarea ? Decontul o sa mai fie egal cu balanta?
Inregistrarea diferentelor de plata la TVA
6581=4481 10000
Compensarea sumelor
4481=4424 10000
Sold 4424= 2000, suma pe care o treci in Decontul de TVA la randul 28.
Daca diferenta de plata este aferenta altor exercitii financiare, in locul contului de cheltuieli vei folosi contul 1174.



#11 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 March 2009 - 03:13 PM

Fac urmatoarea precizare:cheltuiala este deductibila intrucat in normele de aplicare a codului fiscal [la art. 21 (1), unde se specifica care sunt cheltuielile realizate in scopul realizarii de venituri] la pct.23 lit. b se prevede ca "cheltuielile generate de tva ca urmare a aplicarii pro-ratei, in conformitate cu prevederile titlului VI " Taxa pe valoarea adaugata" din codul fiscal, PRECUM SI IN ALTE SITUATII CAND TVA ESTE INREGISTRATA PE CHELTUIELI, in situatia in care tva este aferenta unor bunuri sau servicii achizitionate in scopul realizarii de venituri impozabile".este considereta chelt. aferenta realizarii de venituri.



#12 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2009 - 08:53 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 22 2009, 03:09 PM, a spus:

Vezi postareaalinmvg, la Mar 21 2009, 08:15 AM, a spus:

Controlul de fond mi-a stabilit suplimentar 10.000 ron tva. La decontul lunii februarie am avut TVa de recuperat 12000 ron. Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume. Cum sa fac regularizarea ? Decontul o sa mai fie egal cu balanta?
Inregistrarea diferentelor de plata la TVA
6581=4481 10000
Compensarea sumelor
4481=4424 10000
Sold 4424= 2000, suma pe care o treci in Decontul de TVA la randul 28.
Daca diferenta de plata este aferenta altor exercitii financiare, in locul contului de cheltuieli vei folosi contul 1174.
buna
revin. nu se trece pe nici un rand in decontul de tva sumele stabilite in urma controlului . ai incercat sa treci ceva pe rindul 28? sau te cunosc programatorii de la finante si poti sa modifici programul din proprie initiativa?????

Vezi postarealeu50, la Mar 22 2009, 03:13 PM, a spus:

Fac urmatoarea precizare:cheltuiala este deductibila intrucat in normele de aplicare a codului fiscal [la art. 21 (1), unde se specifica care sunt cheltuielile realizate in scopul realizarii de venituri] la pct.23 lit. b se prevede ca "cheltuielile generate de tva ca urmare a aplicarii pro-ratei, in conformitate cu prevederile titlului VI " Taxa pe valoarea adaugata" din codul fiscal, PRECUM SI IN ALTE SITUATII CAND TVA ESTE INREGISTRATA PE CHELTUIELI, in situatia in care tva este aferenta unor bunuri sau servicii achizitionate in scopul realizarii de venituri impozabile".este considereta chelt. aferenta realizarii de venituri.
daca te-au prins (cu mata in sac) nu mai e deductibila

Aceasta postare a fost editata de cosmin0304: 23 March 2009 - 08:50 AM




#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 March 2009 - 10:56 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 22 2009, 03:09 PM, a spus:

Vezi postareaalinmvg, la Mar 21 2009, 08:15 AM, a spus:

Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume.
Sold 4424= 2000, suma pe care o treci in Decontul de TVA la randul 28.
Bineinteles ca nu mai treci nimic in Decontul de TVA, scuze, sumele au fost deja compensate in urma PV de control si diferentele de TVA-ul constatate in urma controlului nu se declara in Decont.



#14 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 April 2009 - 07:32 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 22 2009, 03:09 PM, a spus:

Daca diferenta de plata este aferenta altor exercitii financiare, in locul contului de cheltuieli vei folosi contul 1174.
imi cer scuze, dar cu 1174 (pe debit) (aferent ex.fin trecute)ce fac?
cum se inchide si cand?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 05:15 AM




#15 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 10 April 2009 - 07:41 AM

1174 se inchide cu 121 din exercitiul financiar la care se refera operatiunea.Va trebui si rectificativa la D101.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 05:14 AM




#16 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 13 April 2009 - 10:59 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 23 2009, 11:56 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Mar 22 2009, 03:09 PM, a spus:

Vezi postareaalinmvg, la Mar 21 2009, 08:15 AM, a spus:

Cand am cerut fisa de platitor la finante am vazut ca au compensat cele doua sume.
Sold 4424= 2000, suma pe care o treci in Decontul de TVA la randul 28.
Bineinteles ca nu mai treci nimic in Decontul de TVA, scuze, sumele au fost deja compensate in urma PV de control si diferentele de TVA-ul constatate in urma controlului nu se declara in Decont.

eu am urmatorul caz: in urma controlului fiscal mi-au scos de la deducere cateva facturi de piese de schimb ca nu aveau comanda atasata, facturi de transport (o firma ne-a transportat marfa la sediul firmei) de asemeni ca nu au fost insotite de comanda, toate aferente anului 2008. cum inregistrez decizia de impunere? cum inregistrez astfel incat sa am decontul de tva = balanta =fisa platitorului? va multumesc anticipat. (daca se poate un raspuns cat mai urgent)



#17 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 13 April 2009 - 11:02 AM

Toate obligatiile stabilite in urma unui control nu se cuprind in declaratii ca urmare le inregistrezi pe 448 cu analitic distinc pe tipuri de impozite si taxe. este ca si cum ar fi dobanzi pentru neplata in termen asa ca in 4423 iti raman doar sumele declarate



#18 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 13 April 2009 - 11:46 AM

Vezi postareagetw, la Apr 13 2009, 12:02 PM, a spus:

Toate obligatiile stabilite in urma unui control nu se cuprind in declaratii ca urmare le inregistrezi pe 448 cu analitic distinc pe tipuri de impozite si taxe. este ca si cum ar fi dobanzi pentru neplata in termen asa ca in 4423 iti raman doar sumele declarate



acum am inregistrat 1174=4423 , am vazut ca fisa platitorului= balanta. Dar in decontul de tva se preia soldul precedent iar suma din decont nu este= cu balanta si fisa platitorului.



#19 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 18 February 2010 - 09:31 PM

http://www.incont.ro/bani/firmele-vor-prim...te-de-fisc.html
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 09:37 PM

Probabil dupa ce Decontul va fi certificat de un consultant fiscal...

Este presupunerea mea, nu o luati de buna ! :smile:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 February 2010 - 09:38 PM

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL