Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
de ziua barbatului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


de ziua barbatului

13 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2009 - 07:17 PM

toate urarile de bine si voua, dragi colegi, de ziua voastra :sad: va multumim ca ne sunteti alaturi :frusty:

sa nu credeti ca am uitat ... ati baut 40 de pahare cu vin ?? :frusty: si daca da, mai misca vreunul ? :smile:



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 March 2009 - 08:23 PM

Dar astazi este ziua barbatului ? Sincer, eu nu stiu nimic si nu cred ca nu primeam ATENTIONARE din partea sotului...

Dana




#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2009 - 09:07 PM

,,La Multi Ani,,colegilor ! :frusty: :sad:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2009 - 08:34 AM

Vezi postareaDana42, la Mar 9 2009, 08:23 PM, a spus:

Dar astazi este ziua barbatului ? Sincer, eu nu stiu nimic si nu cred ca nu primeam ATENTIONARE din partea sotului...

Mucenici De la Wikipedia, enciclopedia liberă http://ro.wikipedia.org/wiki/Mucenici

Sărbătoarea creștină a Sfinților 40 de Mucenici din Sevastia s-a suprapus peste începerea anului agricol tradițional și a generat o sărbătoare tradițională românească, Mucenicii sau Măcinicii. În această zi, se trece la curățenia gospodăriei, dându-se foc gunoaielor strânse numai cu foc adus din casă, pentru a aduce căldura din casă și afară. În credința populară în ziua mucenicilor se încheie zilele babelor, zilele capricioase ale îngemănării iernii cu primăvara, lăsând loc zilelor moșilor, zile calde. De aceea, în această zi se fac numeroase ritualuri de alungare a gerului, cum ar fi: lovirea pământului cu bâte sau maiuri, rostind descântece, pentru ca să iasă căldura și să intre gerul, sau jocul copiilor peste foc.

În ziua mucenicilor, în credința populară, se deschid mormintele și porțile Raiului, iar gospodinele fac, în cinstea Sfinților Mucenici, 40 de colaci numiți sfinți,mucenici sau brădoși. În Moldova, aceștia au forma cifrei 8, o stilizare a formei umane, și sunt copți din aluat de cozonac, apoi unși cu miere și nucă[1]. În Dobrogea, se păstrează aceeași formă antropomorfică, dar mucenicii sunt mai mici și sunt fierți în apă cu zahăr, cu scorțișoară și nucă, simbolizând lacul în care au fost aruncați Sfinții Mucenici. În Muntenia, pe lângă brădoșii obișnuiți, se face o Uitata pentru morți, un mucenic mai mare, dar orb, pe care copii îl joacă în jurul focului și care este dedicat celor morți care pe timpul anului au fost uitați.

Dacă până la 8 martie, a fost săptămâna femeii, pe 9 martie se zice că este ziua bărbatului existând obiceiul de a bea 40 de pahare de vin în cinstea celor 40 de Sfinți Mucenici. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 March 2009 - 08:39 AM




#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 March 2009 - 10:26 AM

Multumesc mult pt. informatii draga Otilia, spre marea mea rusine nu am stiut nimic despre aceste traditii si chiar ma bucur :sad: (stiu ce veti gandi dragi colegi de sex opus ) ca in "ograda" mea NUMAI EU voi cunoaste aceasta traditie pt. ca pur si simplu din cauza oboselii si a stresului cotidian...se mai intampla sa uiti sa spui sau sa omiti anumite lucruri... :smile: ...
Oricum, aici si acum, pe forum, cu intarziere, le doresc colegilor nostri sa fie sanatosi si sa se bucure cat mai mult de fiecare moment al vietii...si nu ma pot abtine, dar totusi ati putea bea cele 40 de pahare de vin umplute cam de-un deget...dar degetul sa nu fie in pozitie verticala :frusty: !
:frusty:

Dana




#6 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2009 - 03:07 PM

Atentie: SE ZICE ca este ziua barbatului, dar NU ESTE.
8 martie este oficial ziua internationala a femeii.
9 martie este sarbatoarea RELIGIOASA in care se ne aducem aminte de cei 40 de martiri care nu au vrut sa se lase de credinta lor crestina.
In schimb, bautul paharelor este o traditie PAGANA, fara valoare si fara folos pentru nimeni, ba din contra, este o traditie daunatoare.



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 10 March 2009 - 03:13 PM

Liliana, si traditiile "pagane" cum le spui tu, tot religioase au fost la origine, doar ca nu crestine. O buna parte din ele au fost preluate de crestinism, mai mult sau mai putin fatis. Bautul paharelor e de folos macar pentru carciumari si producatori, daca nu si pentru altii... :biggrin:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2009 - 07:23 PM

Mucenicii - 40 de pahare de vin
http://www.vinul.ro/mucenici.html

Daca femeile au o zi a lor pe 8 Martie, tot asa 9 Martie, ziua mucenicilor, poate fi considerata in traditia romaneasca ziua barbatilor.

La aceasta data crestinatatea rememoreaza uciderea celor 40 de mucenici din cetatea Sevastei. Cei 40 de sfinti au trait pe vremea imparatului pagan Licinius care a domnit intre 308 - 324. Ei au fost martirizati pentru ca au refuzat sa renunte la crestinism. Amintirea celor 40 de mucenici a dat nastere la anumite obiceiuri populare.
In ziua de 9 Martie femeile din toate zonele Romaniei pregatesc asa numitii "macinici". Acestia imbraca diverse forme si nume in functie de regiune.

Cel mai important aspect legat de aceasta sarbatoare este traditia celor 40 de pahare de vin. Barbatii trebuie sa bea in ziua de mucenici, conform traditiei, 40 de pahare cu vin. Acestea se spune ca reprezinta sangele varsat de cei 40 de sfinti mucenici din cetatea Sevastei. Cei care nu pot sa bea cele 40 de pahare cu vin, e bine ca macar sa guste vin in aceasta zi de 9 Martie, sau sa fie stropit cu vin, acesta insemnand sange si putere de munca peste an.


mie mi-e drag sa existe si o zi barbatului, de ce nu ?? o zi in care sa-i rasfatam in mod deosebit, asa cum fac si ei cu noi de 1 si 8 martie ...
nu fiti egoiste, fetelor :biggrin:



#9 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 11 March 2009 - 10:12 AM

Otilia, nu e chiar asa... traditia asta cu paharele baute e mult mai veche, mai mult ca sigur provine dintr-o sarbatoare dionisiaca, combinata cu una agrara. Sa nu uitam ca traditia presupune mai intai purificare - strangerea gunoaielor acumulate in iarna si arderea lor - abia apoi trecandu-se la celebrarea renasterii ciclice a naturii, printr-o bacanala.
Oricum, habotnicia si rigiditatea dogmatica de tip puritan n-au adus niciodata ceva bun. Moderatia poate da, dar nu intotdeauna :frusty: :sad:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 04:06 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Mar 11 2009, 10:12 AM, a spus:

Otilia, nu e chiar asa... traditia asta cu paharele baute e mult mai veche,
cu atat mai mult :biggrin:

deci : sa ne traiti in sanatate si bucurii, dragi colegi !!
are cineva ceva impotriva ?? aceasta-i intrebarea !! :frusty:



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2009 - 02:06 AM

Indiferent de traditie si de felul in care se respecta, mai mult sau mai putin, in functie de regiune... m-am documentat si eu intre timp... la intrebarea clara pusa de Otilia (stil Hamlet :" a fi sau a nu fi"), categoric nu se poate raspunde decat cu : NU, nu are nimeni nimic impotriva; bineinteles ca le dorim sanatate, multe bucurii si numai bine colegilor nostri, barbatilor in general, si le apreciem atat eforturile depuse, in special, in luna martie, dar si sprijinul, vorbele bune,..., de zi cu zi, asa este normal sa fie si sper ca si reciproca este valabila.
:frusty:

Dana




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2009 - 01:44 PM

ei, alta viata :frusty:

dragilor, sa va spun sincer, si daca n-ar fi fost o zi a barbatului prin traditie populara, eu tot as fi fost de acord ca barbatii sa aiba si ei o zi a lor, o puteam inventa eventual si tot eram de acord sa le-o daruim la un fel, sub orice pretext :frusty:

vb Danei, haideti sa le multumim si oficial, macar pt. vb bune, pt. sprijinul de zi cu zi :sad: , de ce nu ?? apoi, ei ne sarbatoresc de 2 ori (2 zile) la inceputul lunii martie, nu merita si barbatii o singura zi in an in care sa ii sarbatorim si noi pe ei ?? eu zic ca da :biggrin:
dragele mele, nu e obligatoriu sa va alaturati noua in acest demers daca nu doriti, nu-i nici o suparare, insa eu zic ca ce facem noi e ceva frumos si afectuos - asa cum ii sta bine unei femei.

o zi frumoasa.



#13 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 March 2009 - 03:07 PM

Multumesc in numele tuturor pentru urari. Oricum, stiu pe cineva care spune ca ziua noastra e in fiecare zi... :biggrin:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2009 - 04:12 PM

LA MODUL "9 MARTIE" ?? :sad:

SAU "ZIUA NOASTRA" DE CUMPARATURI "E IN FIECARE ZI" ? :frusty:

scuze, a ramas pus "caps lock" ... nu tip la nimeni, zau ... :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL