Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare plata impozit venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare plata impozit venit


7 replies to this topic

#1 Guest_whitemanagement_*

  • Guests

Postat 11 March 2009 - 02:11 PM

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu modalitatea de inregistrare contabila a platii impozitului pe venit pe trimestrul I?
Se inregistreaza in RJIP ca plata nedeductibila sau cum?

Multumesc



#2 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 11 March 2009 - 02:13 PM

da,se inregistreaza pe plati,dar este nedeductibil.




#3 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2009 - 02:28 PM

Vezi postareadeea19, la Mar 11 2009, 02:13 PM, a spus:

da,se inregistreaza pe plati,dar este nedeductibil.
De ce se inregistreaza (pe plati) daca-i nedeductibila fiscal?
Intreb si eu...
Dan



#4 myhaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 12 March 2009 - 08:47 PM

Ca tot veni vorba de chelt nedeductibile( si care nu se mai trec in RJIP) nu se trec nici donatiile ?
Multumesc.



#5 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 April 2009 - 10:54 AM

Eu nu pricep ce treaba are impozitul pe venit care vine pe pers. fizica, cu PFA-ul. E o cheltuiala a persoanei fizice care inregoistreaza venit suplimentar din activitati independente, si nu o cheltuiala a PFA-ului. Asadar eu consider ca nu trebuie inregistrat.



#6 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 22 April 2009 - 11:35 AM

impozitul pe venit PFA nu se trece in RJIP .



#7 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 23 April 2009 - 11:27 AM

Extras din Ordinul 1040 / 2004:
Evidența contabilă în partidă simplă a cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, în funcție de natura lor, astfel:
a) [...]
- cheltuielile cu impozite și taxe, altele decât impozitul pe venit;
[...]

Deci rezulta ca nu se inregistreaza in contabilitate.

Eu am o fisa in care inregistrez impozitul pe masura ce platesc (trimestrial+regularizare) la care anexez documentele justificative. Asta pentru o verificare mai usoara, cand vine controlul :-)



#8 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 02:20 PM

Vezi postareardpfa, la Apr 23 2009, 12:27 PM, a spus:

Extras din Ordinul 1040 / 2004:
Evidența contabilă în partidă simplă a cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, în funcție de natura lor, astfel:
a) [...]
- cheltuielile cu impozite și taxe, altele decât impozitul pe venit;
[...]

Deci rezulta ca nu se inregistreaza in contabilitate.

Eu am o fisa in care inregistrez impozitul pe masura ce platesc (trimestrial+regularizare) la care anexez documentele justificative. Asta pentru o verificare mai usoara, cand vine controlul :-)

Extras din Codul Fiscal:

Art. 48 din Codul Fiscal:

(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:

c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în strainatate;






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL