Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Productie echipament - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Productie echipament

2 replies to this topic

#1 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 11 March 2009 - 02:29 PM

Buna ziua.
Am si eu o problema: firma la care lucrez cumpara marfa (echipament pneumatic) care intra in contul 371.01.
De luna trecuta avem un client care vrea sa-i vindem marfa sub forma de productie, motiv pentru care ne-am decis sa lucram si cu gestiunea productie.
As dori sa-mi spuneti daca procedez bine sau nu parcurgand urmatorii pasi:
- transform marfa (371.01) in materie prima
301 = 371.01 la valoarea la care mi-a intrat in gestiune
- bon de consum:
601 = 301 aceeasi valoare ca mai sus
- nota de predare:
345 = 701
- factura de vanzare:
411.01 = 701
411.01 = 442.07
711 = 345
Problema mea este urmatoarea: dupa ce parcurg toti pasii nu imi mai da egalitate in balanta la contul 121, iar din ce am observat eu este diferita exact valoarea care e in contul 711.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat!!!!



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 11 March 2009 - 02:39 PM

1. Nu inteleg ce cauta un client in contabilitatea ta? el vede doar factura, in care nu scrie din ce cont ai livrat...
2. Daca ai vandut tot ce ai produs, 345 si 711 se soldeaza, asa ca nu mai ai influenta in 121 de la 711. cand faci 711=345, ce valoare inregistrezi? se inregistreaza valoarea cu care a intrat cand ai facut 345=711, nu cea de vanzare (valoarea de gestiune). Daca inreg val de vanzare iti dublezi profitul. 345 si 711 au sold doar daca ai productie terminata si nevanduta.
3.

Citeaza

- nota de predare:
345 = 701
voiai sa scrii 345=711, nu?

Citeaza

- factura de vanzare:
411.01 = 701
411.01 = 442.07
4427?

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 11 March 2009 - 02:42 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 11 March 2009 - 03:01 PM

ma scuzati - nc era 345 = 711

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 March 2009 - 11:06 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL