Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Preluare stocuri initiale la infiintare microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Preluare stocuri initiale la infiintare microintreprindere

6 replies to this topic

#1 dgabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 February 2011 - 02:57 PM

Daca persoana care a infiintat microintreprinderea a realizat accesorii din margele, argint, etc pe cont propriu si apoi a infiintat microintreprinderea, in conditiile in care au ramas stocuri de materii prime si produse finite realizate si achizitionate inainte de infiintare, ce poate face cu aceste stocuri? Cum ar putea sa le introduca in contabilitatea microintreprinderii nou infiintate, cu exceptia aportului in natura.

Multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 February 2011 - 03:36 PM

Pers fizica le cedeaza microintrepr. in baza unui act (donatie,vanzarea-cumparare, proces verbal). Inreg ctb 3xx=758 daca e donatie sau 3xx= 462 daca nu le cedeaza gratis si vrea bani pe ele.
Daca pers e asociat fol. 4551 in loc de 462

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 04 February 2011 - 03:36 PM




#3 dgabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 February 2011 - 03:43 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 4 2011, 04:36 PM, a spus:

Pers fizica le cedeaza microintrepr. in baza unui act (donatie,vanzarea-cumparare, proces verbal). Inreg ctb 3xx=758 daca e donatie sau 3xx= 462 daca nu le cedeaza gratis si vrea bani pe ele.
Daca pers e asociat fol. 4551 in loc de 462


E nevoie ca donatia sau vanzarea-cumparare sa treaca pe la notar sau e nevoie de evaluare a acestor stocuri? Cum demonstreaza vanzatorul/donatorul ca materiile prime/produsele finite sunt proprietatea sa?

Multumesc



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 February 2011 - 03:48 PM

nu trece pe la notar, doar daca doriti in mod special; in general pers fizica are fact cumparare, daca nu are, asta e. Cum demonstreaza fiscul ca nu e proprietatea lui?! El declara pe proprie raspundere.
P.S. Eu am aplicat sfatul si am avut n controale si nimeni nu a zis nimic.



#5 dgabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 February 2011 - 03:58 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 4 2011, 04:48 PM, a spus:

nu trece pe la notar, doar daca doriti in mod special; in general pers fizica are fact cumparare, daca nu are, asta e. Cum demonstreaza fiscul ca nu e proprietatea lui?! El declara pe proprie raspundere.
P.S. Eu am aplicat sfatul si am avut n controale si nimeni nu a zis nimic.




In legatura cu valoarea de intrare, cum se stabileste in general?


Multumesc



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 February 2011 - 04:10 PM

val de piata, justa. Cititi totusi cod fiscal, legea contabiilitatii, ordin 3055, astea fac parte din bazele conta, nu sunt fineturi



#7 dgabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 February 2011 - 04:20 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 4 2011, 05:10 PM, a spus:

val de piata, justa. Cititi totusi cod fiscal, legea contabiilitatii, ordin 3055, astea fac parte din bazele conta, nu sunt fineturi


Multumesc mult pentru informatii!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL