Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa cu pret redus - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

Marfa cu pret redus

28 replies to this topic

#21 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 15 March 2010 - 01:23 PM

Spuneti-mi va rog daca un administrator isi suspenda activitatea la un SRL de comert cu amanuntul si vrea sa vanda o parte din marfa la un PFA tot de comert cum se procedeaza?
Se mai vinde cu adaos sau se poate face cu un adaos foarte mic? PFA -ul are voie sa cumpere de la SRL cu amanuntul si sa revanda?
Multumesc.



#22 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 March 2010 - 10:23 AM

Am gasit in Legea 12/1990 republicata:

Art. 1. — Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:

g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;

Oare nu exista o solutie in contabilitate la problema de mai sus?
Poate cineva care s-a confruntat stie.
Multumesc.




#23 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 February 2011 - 08:20 AM

va rog mult sa ma ajutati !!!
s-a hotarat ca pt o perioada de timp sa se reduca pretul de vanzare la un anumit sortiment de vinuri.....cum procedez in acest caz la scaderea din gestiune? iesirea este reflectata in rap Z, gestiunea este tinuta global-valoric; marfa este receptionata la pretul stabilit initial, iar daca eu descarcarea in raportul de gestiune o fac pe baza rap zilnic, la pretul redus, vor aparea anomalii la stocuri!
cum trebuie sa procedez astfel ca descarcarea sa fie facuta corect, iar stocurile sa fie cele reale? ma gandesc ca in Raportul zilnic de gestiune la iesiri ar mai trebui sa existe o pozitie care sa regleze diferenta de pret..... :thumbup:
mentionez ca am fost sfatuita ca pt aceasta reducere de pret, sa fac un Proces verbal de reducere pret...atat



#24 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 February 2011 - 12:52 PM

nimeni nu s-a mai confruntat cu situatia asta?
va rog mult sa ma ajutati !
stau cu Raportul zilnic de gestiune in fata si nu stiu cum sa procedez :thumbup:



#25 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2011 - 01:20 PM

Trebuie sa ai un PV de reducere a marfii, cu : Denumire, Nota de receptie, UM, Cant., Pret nou, Pret vechi, Diferenta.
Totalizezi diferenta si o inregistrezi : 371=4428 -X lei (unde X lei= diferenta x24/124) si 371=378 - Y lei (unde Y= diferenta - cat ai inreg. in 4428-X lei ). Ai grija sa nu fie vanzarea sub costul de achizitie.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 08 February 2011 - 01:22 PM

Dana




#26 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 February 2011 - 03:27 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 8 2011, 03:20 PM, a spus:

Trebuie sa ai un PV de reducere a marfii, cu : Denumire, Nota de receptie, UM, Cant., Pret nou, Pret vechi, Diferenta.
Totalizezi diferenta si o inregistrezi : 371=4428 -X lei (unde X lei= diferenta x24/124) si 371=378 - Y lei (unde Y= diferenta - cat ai inreg. in 4428-X lei ). Ai grija sa nu fie vanzarea sub costul de achizitie.

Multumesc foarte frumos !!
Sa inteleg ca nu mai este nevoie sa fac o noua NR pt cant respectiva cu "-" (la pret vechi) si o alta NR unde sa apara pretul nou? Iar in Raportul de gestiune sumele se regleaza cu diferenta, potrivit PV? Sper ca am inteles bine.....imi cer scuze, este prima data cand ma lovesc de asa ceva si nu vreau sa gresesc.
Pretul de vanzare nu este sub costul de achizitie.
Inca o data, multe multumiri !



#27 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2011 - 03:48 PM

Citeaza

Sa inteleg ca nu mai este nevoie sa fac o noua NR pt cant respectiva cu "-" (la pret vechi) si o alta NR unde sa apara pretul nou?
Nu, marfa exista si este achizitionata cu un anumit cost, nu o mai "cumperi" . Pe baza PV (acesta este doc. justificativ)inregistrezi diferenta din 371 in corespond. cu 378 si 4428 cu minus.

Dana




#28 mihasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 February 2011 - 03:53 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 8 2011, 05:48 PM, a spus:

Citeaza

Sa inteleg ca nu mai este nevoie sa fac o noua NR pt cant respectiva cu "-" (la pret vechi) si o alta NR unde sa apara pretul nou?
Nu, marfa exista si este achizitionata cu un anumit cost, nu o mai "cumperi" . Pe baza PV (acesta este doc. justificativ)inregistrezi diferenta din 371 in corespond. cu 378 si 4428 cu minus.

am inteles !!! mii de multumiri !!! :thumbup:



#29 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 08 February 2011 - 03:59 PM

Cu placere Miha, multumesc pt. trandafir :thumbup: !

Dana







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL