Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incasare mai mare de 5000 ron - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Incasare mai mare de 5000 ron


23 replies to this topic

#21 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 05 October 2010 - 07:58 AM

Vina nu o poarta cumva numai clientul care a platit cu numerar o factura mai mare de 5.000 RON?
Eu cred ca furnizorul nu poate fi tras la raspundere.



#22 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 October 2010 - 10:58 AM

Nici furnizorul nu are voie sa incaseze mai mult de 5.000 lei de la o persoana juridica. - Ord.15/2006 art. 6 alin. (1).




#23 deepbluesea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 October 2010 - 09:08 PM

Am o intrebare, bonul fiscal insotit de factura pana in limita de 5000 de lei este valabil ca si chitanta , da ? ori bon fiscal ori chitanta (nu sunt obligat ca pentru valori mai mari de o anumita suma sa cer chitanta in loc de bon )? Va mutumesc (intreb ca eram obisnuit ca pentru valori pana in 5000 sa primesc chitanta , acum de curand am cumparat 4 anvelope pentru un camion si am primit bon fiscal pe 3500 lei alaturi de factura) ;



#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 October 2010 - 12:00 AM

1) Pentru persoane fizice bonul fiscal este mai tare decat chitanta deoarece are atat rol de chitanta cat si rol de factura, avand mentionate produsele cumparate.
2) Pentru persoanele juridice bonul fiscal este la fel ca o chitanta, deci ori ca e chitanta ori ca e bf trebuie insotit de factura.
Intre persoanele juridice sumele mai mari decat 5000 lei (facturate desigur) trebuie platite prin virament bancar (sau CEC, BO, cambie). Se poate totusi plati cu numerar maxim 5000 lei, iar restul prin instrumente bancare.

La magazin, cand un cumparator face o cumparare mai mare de 5000 lei, vanzatorul ar trebui sa intrebe cumparatorul inainte de a bate bonul, daca e persoana juridica. In caz ca este, va fi indrumat sa plateasca prin banca. Dupa intrarea banilor in banca i se pot da produsele insotite de factura (fara bon fiscal sau chitanta). Daca a platit doar partial prin banca, diferenta se poate incasa contra chitanta sau bon fiscal (cu suma mai mica de 5000 lei).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL