Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitate cheltuiala rovinieta - bon fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitate cheltuiala rovinieta - bon fiscal


8 replies to this topic

#1 roxanna_roxa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 07 April 2008 - 10:03 AM

salut.
se poate deduce tva la un bon fiscal pt rovinieta?



#2 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 07 April 2008 - 11:51 AM

Vezi postarearoxanna_roxa, la Apr 7 2008, 11:03 AM, a spus:

se poate deduce tva la un bon fiscal pt rovinieta?

La pct.46 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a art.146 din Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, este permisă deducerea TVA numai pentru carburanții auto achizitionați, dacă bonurile fiscale sunt ștampilate și au înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare a autovehiculului.

deci nu poti deduce TVA-ul de un astfel de bon.....poti insa sa ceri emiterea unei facturi pentru acea rovinieta

Sper sa-ti fie de ajutor si ordinul pe care ti-l dau mai jos:

ORDIN Nr. 1714 din 14 noiembrie 2005
privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora

Text în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2006
Text actualizat prin produsul informatic în baza actelor normative modificatoare, publicate în Monitorul Oficial al României, Partea I, până la 1 martie 2006:
- Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 293/2006.

Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoțit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăților comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente.

Aceasta postare a fost editata de Optty: 07 April 2008 - 11:54 AM




#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 07 April 2008 - 11:37 PM

Din pacate pentru tine va trebui sa solicit o factura sa iti fie emisa pentru c-val. rovigneta :pullhair:



#4 Evergreen100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 March 2009 - 10:46 AM

Este deductibila cheltuiala cu taxa de drum (rovinieta) de pe un bon fiscal emis de benzinarie cu valoarea de 120 ron ?



#5 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2009 - 10:57 AM

se poate cere factura la rovineta, sunt obligati sa emita, altfel, bonul se deduce integral, fara tva separat, si este deductibil



#6 Evergreen100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 March 2009 - 11:44 AM

Multumesc pt raspuns!
Dubiul meu era legat doar de deductibilitatea cheltuielii (tva-ul clar nu se deduce) avand in vedere lipsa facturii fiscale pt suma > 100 ron !



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2009 - 11:54 AM

Ch.cu rovinieta se deduce de pe bonul fiscal, dar nu integral in aceeasi luna, se inreg.pe 471 si lunar se inreg.635=471.
Trebuia sa dati functia de cautare pt.ca exista pe forum discutia legata de aceasta problema si nu se trebuia deschis un topic nou, ti-am scrii sa stii macar pt.viitor...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 12 March 2009 - 11:55 AM

Dana




#8 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 20 July 2009 - 01:08 PM

Merita sa cititi articolul atasat.

Fisiere atasate





#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2009 - 12:54 PM

Vezi postarearoxanna_roxa, la Apr 7 2008, 11:03 AM, a spus:

salut.
se poate deduce tva la un bon fiscal pt rovinieta?
daca intrebi de tva, posteaza la capitolul de tva, nu la alt capitol, fir-ar sa fie ... plus ca s-a discutat mult despre deductibilitatea bf, dar sa dai si tu cautare nu se poate ...

ai avertisment public !
la urmatoarea abatere de la regulament ti se va suspenda dreptul de a posta !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2010 - 05:36 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL