Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Operatiuni specifice SSIF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Operatiuni specifice SSIF

6 replies to this topic

#1 m_adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2008 - 07:59 AM

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Lucrez la o societate pe actiuni.
In anul 2007 societatea a procedat la retragerea de pe piata reglementata a valorilor mobiliare. In baza Hotararii AGEA din 12.2007s-a stabilit valoarea pe actiune de 8,2 lei(valorea nominala fiind 2,5 lei/actiune) conform dispunerii de masuri nr. 8/2006.
SIF_ul, actionar la societate cu un nr. de 168876 actiuni in baza cererii de retragere din aprile 2008, hotaraste sa se retraga din actionariat. Societatea (tot in luna aprilie 2008) i-a achitat SIF-uli c/v pachetului de actiuni(2,8 lei/actiune). Va rog frumos, sa ma ajutati cu inregistrarile contabile ce trebuiesc facute.

VA MULTUMESC!



#2 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 28 November 2008 - 08:33 AM

cum se inregistreaza actiunile de pe termen scurt din ct.508 in act pe termen lung pe 263 ?




#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 01:36 PM

bizi, ai postat aproximativ acelasi lucru in 2 locuri...lamureste-ne despre ce este vorba si te rog, pe viitor, sa nu mai faci treaba asta pt ca te alegi cu sanctiune.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#4 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 28 November 2008 - 04:09 PM

societatea la care lucrez a cumparat actiuni (ssif) in mai 2007 si le-am inregistrat pe 508 - actiuni pe termen scurt , dar intre timp administratorul nu le-a vandut si au depasit termenul de un an . Daca stiam de de la inceput nu le contabilizam pe 508 ci le puneam pe 263 (ctiuni pe termen lung). Nu stiu cum sa le transfer de pe termen scurt pe termen lung. Daca as face 263=508 ar fi corect ,oare?



#5 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 19 March 2009 - 09:54 PM

Poate cineva sa ma ajute cu indrumari in contabilitatea specifica ssif-urilor? Ce conturi deosebite apar? Cum se inregistreaza operatiunile? Multumesc



#6 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 March 2009 - 10:43 PM

uite un fisier .....este mai vechi poate ,te ajuta la ceva.

Fisiere atasate





#7 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 March 2009 - 05:10 PM

Multumesc. Intrucat e legat de subiectul abordat v-as ruga daca aveti detalii despre regimul TVA -Sunt scutite fara drept de deducere, dar nu chiar toate operatiunile, nu? Daca aveti detalii va rog sa ma indrumati






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL