Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarizare confectii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarizare confectii


1 reply to this topic

#1 ecoloc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2009 - 11:59 AM

Buna ziua!
(Nu stiu daca postez la locul potrivit - daca nu imi cer scuze anticipat)
Am cateva probleme si va rog sa ma ajutati:
1. Lucrez de 2 luni la o firma de confectii unde majoritatea salariatilor lucreaza in acord direct - sunt platiti in functie de cat realizeaza. Exista contracte speciale de munca in acord sau se semneaza contracte normale de munca de 8 ore,etc? Pana acum s-au semnat contracte 'normale',desi ei sunt platiti in acord, insa unii angajati nu si-au indeplinit norma de munca si au realizat mai putin de ex.: 20zile lucratoare si 8 ore de munca/zi=500brut. In acest sens am primit o adresa de la ITM prin care ne instiinteaza ca, desi angajatii au lucrat normal 20zile/8 ore in decembrie si noiembrie, nu au realizat venitul minim pe economie!!!Angajatorul va trebui sa plateasca diferenta si va trebui sa fac stat de plata cu diferentele plus toate declaratiile rectificative!!! Ma gandesc ca totusi logic ar trebui sa existe un model de contract in acord sau un act aditional prin care sa se specifice ca ei sunt platiti in fct de cat lucreaza, nu?!! Cum sa prevenim astfel de cazuri? Daca se semneaza contract normal, nu se specifica nicaieri ca este platit in acord, nu realizeaza norma si ia bani mai putini, trebuie sa fie disponibilizat ...pt necorespundere profesionala? Stie cineva?
2. Plata concediului de odihna se calculeaza la acord la fel ca in regie? Se iau in calcul salariile brute realizate pe luna sau cele din contractul de munca, cel negociat? Sau se calculeaza diferit pt acord/regie?
Multumesc!



#2 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 March 2009 - 07:43 PM

Vezi postareaecoloc, la Mar 21 2009, 11:59 AM, a spus:

2. Plata concediului de odihna se calculeaza la acord la fel ca in regie? Se iau in calcul salariile brute realizate pe luna sau cele din contractul de munca, cel negociat? Sau se calculeaza diferit pt acord/regie?
Multumesc!
Plata CO se face conform Codului munci la un salar mediu pe ultimele 3 luni (nu conteaza daca e acord sau regie ci venitul din acele luni cu specificarea ca se iau in calcul doar sporurile permanente si nu ocazionale daca exista), dar nu mai putin decat ar realiza daca ar lucra o luna intreaga la incadrarea si sporurile permanente din luna curenta. De aici rezulta ca daca angajatii au castigat mai mult lunile trecute se face la media lor daca nu la salarul de incadrare (plus sporuri daca exista) din luna curenta. Daca au castigat mai putin dupa cum sugereaza punctul 1 atunci e clar ca CO se calculeza la incadrare (presupun ca nu au nici sporuri).







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL