Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile PFA medic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli deductibile PFA medic


5 replies to this topic

#1 Guest_Neutru_*

  • Guests

Postat 23 March 2009 - 08:54 PM

Buna ziua, sunt medic rezident, angajat cu norma intreaga la stat (spital) si de curand am semnat un contract de prestari servicii medicale cu o terta firma, motiv pt. care m-am organizat in PFA.
As avea cateva intrebari:
1) tinand cont ca din salariul de la spital mi se retin contributiile la CAS, mai trebuie sa achit a doua oara aceste asigurari de sanatate si pe PFA? daca da, aceste cheltuieli sunt deductibile?
2) problema care ma roade cel mai tare: avand in vedere profesia si domeniul meu de activitate, pot deduce cheltuielile de achizitie pt. carti din domeniul medical comandate de pe internet din tari straine (mult mai ieftine decat la noi!) ? ( o parte din titlurile care ma intereseaza nu se gasesc la noi sau au un adaos comercial care nu justifica achizitia din tara... )
3) pt. deducerea cheltuielilor cu aceste carti, se accepta si facturi nestampilate? din ce am observat strainii nu prea stampileaza facturile, cel putin in cazul comenzilor pe persoana fizica.
4)Din veniturile lunare, ce procent se poate cheltui pe carti?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Neutru: 23 March 2009 - 08:56 PM




#2 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 23 March 2009 - 09:12 PM

Da asigurarile de sanatate se achita in baza declaratiei pe care trebuie sa o depuneti la Sanatate, in transe trim. si este cheltuiala deductibila.
Cheltuielile cu pregatirea profesionala sunt deductibile fiscal fara sa fie limitate, iar facturile nu sunt obligatorii sa fie stampilate sau semnate nici in Ro cf. Codului fiscal.




#3 Guest_Neutru_*

  • Guests

Postat 23 March 2009 - 09:44 PM

as putea intampina vreo problema in a inregistra o factura pt. o carte in alta moneda decat RON?
facturile se emit in moneda tarilor respective ($, EUR) si se debiteaza din contul bancar la cursul valutar al bancii din ziua respectiva. E suficient un extras de cont pt. a justifica plata ?
multumesc.



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 March 2009 - 06:43 AM

extrasul de cont si factura care mentioneaza produsele achizitionate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 March 2009 - 05:55 PM

Vezi postareaNeutru, la Mar 23 2009, 10:44 PM, a spus:

as putea intampina vreo problema in a inregistra o factura pt. o carte in alta moneda decat RON?
facturile se emit in moneda tarilor respective ($, EUR) si se debiteaza din contul bancar la cursul valutar al bancii din ziua respectiva. E suficient un extras de cont pt. a justifica plata ?
multumesc.
Nu, iti trebuie si factura pentru carte, pe care o inregistrezi si in registrul inventar si in registrul de plati prin banca la cursul la care a fost facuta plata in lei nu in euro, sau alta moneda de plata straina.



#6 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 May 2009 - 03:30 PM

cheltuielile deductibile le gasiti in Normele metodologice ale contabilitatii in partida simpla aprobate prin Ordinul 1040/2004, le gasiti aic: Norme contabilitate partida simpla






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL