Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deplasare in interesul firmei - persoane din afara firmei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Deplasare in interesul firmei - persoane din afara firmei

5 replies to this topic

#1 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2009 - 06:59 PM

Daca esti obligat prin contract sa transporti si sa cazezi partenerii de afaceri si primesti factura pe firma, cum inregistrezi cheltuielile: de protocol sau de deplasare?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 12:11 AM

" e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate, efectuate de către salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
Norme metodologice:
27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaților cuprind și:
a) directorii care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente și/sau nerezidente detașate, potrivit legii, în situația în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora."

La ch.cu deplasarea nu intra, cnf.art. postat mai sus. Eu as zice 623, cu toate ca nu mi se pare normal sa fie ch.cu deductibilitate limitata, atata timp cat scopul intrunirilor cu partenerii de afaceri vizeaza mentinerea colaborarii si dezvoltarea afacerii firmei.
Sa vedem si alte pareri...

Dana




#3 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 26 March 2009 - 08:47 AM

urmaresc cu interes acest topic, cred ca transportul poate fi inregistrat la 624 dar nu stiu daca cazarea poate fi inregistrata la deplasari dar nu e logic nici la cheltuieli cu deductibilitate limitata pt. ca ai un contract prin care asiguri transportul si cazarea acestor persoane, intradevar la 625 intra si transportul dar nu ai ordine de deplasare pt. acesti colaboratori, oare nu ai putea inregistra la 621 cheltuieli cu colaboratorii? nu zic ca e corect dar..... astept cu interes si alte pararei si raspunsuri
familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 12:07 PM

daca aceste chelt. sunt in scopul promovarii activitatii firmei, a numelui ei , etc ... mai bine le bagati pe chelt. de reclama si publicitate, in 623.analitic
din pacate, asta trebuie dovedita f bine (ca e pt. promovare nume/afacere si nu doar protocol pt. parteneri) !! in cazul in care acest lucru nu e beton, eu cred ca inreg. pe protocol e sfanta, cea pe reclama si publicitate trebuie riguros dovedita si asta nu-i chiar simplu, iar pe chelt. de deplasare e riscant din motovele arate f. bine de Dana42 :sad:

trebuie judecata si dovedita f bine situatia in cauza, de ex.
* vreau sa incep o noua afacere pe firma si vreau sa ma asociez cu cineva pt. o constructie. imi iau partenerul si il duc la locul unde vreau sa construiesc ca sa ii prezint ce si cum si sa-l conving sa-mi fie partener ... eu zic ca asta e chelt. ce poate fi bagata pe reclama si publicitate fiindca e vb de promovarea unei noi afaceri. problema e ca va trebui incheiata o minuta in care sa se specifice faptul ce "ne-am deplasat azi la locatia... am analizat oportunitatile ... am convenit sa ... " ceva de genul asta... semnata de partile participante. pana la urma, operatiunea in sine si rezultatul e unul similar targurilor si expozitiilor de promovare oferte firma, parerea mea ... :smile: numai ca, iertati-mi insistenta, trebuie riguros dovedita incadrarea ei in 623. analitic publicitate.

dragilor, as vrea sa va dau o veste buna : acum ceva timp am vb la min. fin. despre o sit. atipica, cu d-na super draguta care mi-a zis ca cei ce vin in control nu sunt asa de rigizi - nu asta e scopul si ca daca le dovedim cu buna credinta ca sit. resp. se incadreaza in contul in care am pus-o noi chiar daca ea nu e prinsa explicit in nici o prevedere legala (nici nu pot fi prinse toate fiindca activ. firmelor este extrem de diversa) atunci e f bine, nimeni nu va sanctiona asa ceva, nimeni n-o va considerera inreg. resp. o greseala. totul e sa fim corecti dpv economic si sa dovedim ca am tratat operatiunea corect, in cf. cu ce reprez. ea in sine.
iata cum mi s-a dovedit o data in plus ca am avut dreptate cand v-am tot zis, in mai multe ocazii, ca este extrem de important sa gandim f bine aspectul vizat ca fenomen economic, sa-l intelegem cat mai bine din acest punct de vedere si astfel vom sti sa-l incadram corect in evidenta contabila chiar daca nu avem la el o referire expresa in legislatie. prin urmare, dragilor, mai spun inca o data fiindca e spre binele vostru : GANDITI ECONOMIC la maxim si veti sti solutiile contabile corecte !!

numai bine. :bann:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 March 2009 - 12:13 PM




#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 March 2009 - 12:42 PM

Citeaza

Otilia Alupei trebuie riguros dovedita incadrarea ei in 623. analitic publicitate.

Corect Otilia, mai ales ca au si un ct.la baza, ch. ar fi deductibile integral. Nu ar fi mare lucru, consider eu, sa faca acea minuta, sau cum vor sa-i spuna, ca doc.justificativ pt.incadrarea si deductibilitatea cheltuielior, in care sa precizeze cam ceea ce ai scris tu ca exemplu si sa adapteze situatiei lor... daca intalnirea nu s-a desfasurat in alte scopuri, normal. Eu, azi noapte :sad: am ramas blocata pe ch.de protocol, ma intriga faptul ca nu gaseam o solutie pt.incadrarea cheltuielior in ch.deductibile, pt.ca fenomenul economic il vad ca o chelt.care se face in scopul obtinerii de venituri.

Ma bucura vestea ... dar depinde foarte mult de CINE vine in control, ca si pregatire, gandire economica, istetime, etica profesionala etc. si din pacate, sunt cazuri si cazuri...

Citeaza

ca este extrem de important sa gandim f bine aspectul vizat ca fenomen economic, sa-l intelegem cat mai bine din acest punct de vedere

Asa este, fara o analiza economica a fenomenului care trebuie transpus in practica, inregistrand mecanic, sau limitat la cazurile expuse in legislatie, care este clar ca sunt departe de a cuprinde tot ce se intampla in practica, nu mai putem vorbi de obtinerea unei situatii clare si fidele a situatiei firmei cu aj.contabilitatii.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 March 2009 - 12:48 PM

Dana




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2009 - 12:51 PM

Vezi postareaDana42, la Mar 26 2009, 12:42 PM, a spus:

Ma bucura vestea ... dar depinde foarte mult de CINE vine in control, ca si pregatire, gandire economica, istetime, etica profesioanala etc. si din pacate, sunt cazuri si cazuri...
si asta-i adevarat, insa e bine ca macar la nivel de MF avem o asemenea optica, la un necaz cu un control de AF sau garda ne putem baza pe aceasta abordare a forului superior lor.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 March 2009 - 01:15 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL